SCENARIUSZ ZAJĘĆ Z MUZYKI DLA KLASY V

Prowadzący: Teodozja Kulesza

Czas trwania: 45min

Miejsce: Szkoła Podstawowa nr 10

TEMAT: Na okrągło. Budowa ronda

Cel ogólny:

Zapoznanie się z budową ronda

Cele szczegółowe:

Uczeń:

- śpiewa piosenkę Na okrągło,

- wyjaśnia znaczenie terminu rondo,

- tworzy rondo muzyczne,

- wizualizuje formę ronda.

Podstawa programowa:

1.1, 1.2, 1.3, 2.2, 2.3, 2.4, 2.6, 2.7, 2.8, 2.9, 3.1, 3.2, 3.5

Formy pracy:

Indywidualna, grupowa

Metody pracy:

- śpiewanie, granie na instrumentach, ruch przy muzyce, percepcja, działania twórcze, rozmowa nauczająca (pogadanka), praca w grupach.

Środki dydaktyczne:

- podręcznik „Lekcja muzyki 5” (s. 38–41),

- zeszyt ćwiczeń „Lekcja muzyki 5” (s. 29–32).



Przebieg lekcji:

Faza wprowadzająca:

- czynności organizacyjne- sprawdzenie obecności

- przygotowanie przyborów szkolnych

- sprawdzenie pracy domowej

- podanie tematu, zapoznanie uczniów z celami lekcji



Faza realizacyjna:

Nauka piosenki Na okrągło (podręcznik, s. 38–39).

Prowadzący zajęcia prezentuje cały utwór.

Dzieci uczą się refrenu piosenki.

Nauczyciel wykonuje zwrotki, uczniowie włączają się podczas refrenu.

Prowadzący i dzieci wspólnie śpiewają całą piosenkę.

Realizacja ćwiczenia 1. z zeszytu ćwiczeń (zeszyt ćwiczeń, s. 30).

Omówienie francuskiego tańca średniowiecznego rondeau na podstawie informacji zawartych w podręczniku (podręcznik, s. 40).

Zabawa muzyczna „Rondo taneczne” (podręcznik, s. 40).

Uczniowie tańczą rondo według opisu zamieszczonego w podręczniku.

Omówienie formy ronda (podręcznik, s. 41).

Nauczyciel prezentuje formę ronda, korzystając z informacji i ilustracji znajdujących się w podręczniku. Uczniowie przedstawiają formę ronda za pomocą ciągu liter i podają nazwy części tej formy muzycznej (zeszyt ćwiczeń, s. 30, ćwiczenia 3. i 4. oraz s. 32, ćwiczenie 6.).

Określanie pozamuzycznych znaczeń słowa „rondo” (zeszyt ćwiczeń, s. 29, ćwiczenie wstępne, podręcznik, s. 40, ćwiczenie 1.).

Prezentacja nagrania: W.A. Mozart, Marsz turecki.

Uczniowie podają liczbę kupletów zawartych w wysłuchanym fragmencie (podręcznik, s. 41, zeszyt ćwiczeń, s. 32, ćwiczenie 7.).

Wykonywanie utworów w formie ronda.

- Uczniowie wraz z nauczycielem analizują utwór instrumentalny Minirondo i określają liczbę zawartych w nim kupletów (podręcznik, s. 41, ćwiczenie 2.).

- Uczniowie uczą się grać utwór na instrumencie.

- Nauczyciel i uczniowie wspólne wykonują Minirondo.

Faza podsumowująca:

Zadanie domowe: Wykonaj ćwiczenie 5. ze s. 31 zeszytu ćwiczeń