Ruch to zdrowie i dobra zabawa

KONSPEKT LEKCJI


PRZEDMIOT: j. angielski

TEMAT LEKCJI: House.

KLASA: 2 klasa szkoły podstawowej


CELE GŁÓWNE:


CELE SZCZEGÓŁOWE:

Uczeń potrafi:

Uczeń rozumie:

Uczeń zapamiętuje:


TYP LEKCJI:


METODY:


FORMY:


FORMY OCENIANIA:

- ocena z aktywności.


POMOCE DYDAKTYCZNE:


UWAGI:

Scenariusz lekcji nie jest opracowany w oparciu o konkretny podręcznik, może być wykorzystany do pracy z dowolnym podręcznikiem, mającym rozdział dotyczący domu.


PRZEBIEG LEKCJI:

1. Rozgrzewka/ Warm-up:

Nauczyciel rysuje na tablicy krok po kroku dom, uczniowie próbują odgadnąć co przedstawia rysunek. Wprowadza słowo: house, zadaje pytanie: What’s in the house? / Co jest w domu?, kładąc nacisk na nowy przyimek. Uczniowie podają własne odpowiedzi, mogą odpowiadać w języku polskim.

2. Prezentacja nowego materiału/ Presentation:

Nauczyciel pokazuje kolejno rysunki pomieszczeń, podając nowe słówka. Może to zrobić w formie historyjki, w której uczniowie chcą poznać właściciela i uczestniczą w zwiedzaniu jego domu. Uczniowie mogą przy tym wykorzystywać gesty, pokazując że rozumieją wypowiedzi nauczyciela, np. We are in the kitchen. Can you see a chair? (dzieci przykładają dłoń do czoła, lub robią „lornetkę” z dłoni). Let’s sit by the table (udają, że siadają przy stole) itd. Po każdorazowym wprowadzeniu nowego słowa, nauczyciel wiesza na tablicy kartę obrazkową.

3.Utrwalenie nowego materiału/ Practice and Production:

a) Nauczyciel prosi uczniów o powtórzenie nowych wyrazów w kolejności obrazków na tablicy, za każdym razem zakrywając po jednym obrazku, aż do zakrycia wszystkich. Uczniowie z pamięci odtwarzają kolejność zakrytych obrazków.

b) Nauczyciel rysuje na tablicy zarys domu (plan pomieszczeń), dzieli uczniów na 2 drużyny (może być podział dziewczynki/chłopcy), następnie po kolei reprezentantom obydwu drużyn wydaje polecenia narysowania znanych im przedmiotów w pomieszczeniach.

Po pewnym czasie, aby utrudnić zadanie, drużyny mogą sobie nawzajem wydawać polecenia- wtedy reprezentant jednej drużyny losuje kartę obrazkową z przedmiotem i sam wybiera miejsce jego narysowania, dostaje wtedy punkt za opis. Reprezentant z drużyny przeciwnej może zdobyć punkt za właściwy rysunek w odpowiednim pomieszczeniu. Nauczyciel nagradza wszystkich oceną/”plusem” z aktywności, zwycięska drużyna może otrzymać jednego „plusa” więcej.

4. Zakończenie i podsumowanie/Personalisation and Summary:

Uczniowie wybierają dowolne pomieszczenie i przedstawiają gestem czynności, które można w nim wykonywać, reszta klasy zgaduje nazwę pokoju.





