KONSPEKT ZAJĘĆ

Prowadzący: Karolina Przeworowska

Przedmiot: Wychowanie do życia w rodzinie:

Poziom edukacyjny: szkoła podstawowa, klasa VI

Czas realizacji: 45 minut


Temat zajęć: Moje ciało zasługuje na szacunek.


1. Cele:

Uczeń:

- kształtuje postawy asertywne

- poznaje prawo człowieka do intymności

- poznaje istota koleżeństwa i przyjaźni

- bierze odpowiedzialność za własny rozwój i samowychowanie


2. Metody: mini wykład, burza mózgów, mapa myśli, rozmowa kierowana

3. Formy: Indywidualna , zbiorowa.

4. Środki dydaktyczne: kolorowa kreda



Etapy lekcji

Czynności nauczyciela

Czynności uczniów

Środki dydaktyczne

Przewidywane efekty

1. Część przygotowawcza

Powitanie uczniów. Podanie tematu i celu zajęć.

Zapisują temat.



2.Część podstawowa

1. Rysujemy wspólnie na tablicy mapę myśli:

a. Higiena ciała
- odżywianie
- sen
- odpowiednia dieta

b. Ubiór
- odpowiedni do pory roku
- odpowiedni do wieku
- sytuacji i miejsca
- makijaż

2.Czym jest agresja?

3. Mini wykład nt. akceptowanych stopni bliskości.

4. Jak bronić się, gdy ktoś przekracza wyznaczone przez nas granice bliskości?

5. Rozmowa nt. jak rozumieją

pojęcie godności osobistej, co ich zdaniem oznacza

prawo do poszanowania własnej godności i intymności?

czy potrzeba poszanowania godności jest dla nich teraz tak samo ważna, jak rok, dwa lata temu?


6. Rozmowa z uczniami nt „Do kogo, do jakich instytucji należy

zwrócić się

o pomoc, jeśli czyjeś

zachowanie jest niewłaściwe, obraża

nas, zawstydza, krępuje”? (np. rodzice, pedagodzy, psycholodzy

szkolni, tzw. tel. zaufania- Błękitna linia, centra pomocy rodzinie)


1. Współtworzą mapę myśli.



















2. Burza mózgów







3. Biorą udział w dyskusji.







4. Zajmują własne stanowiska.

















5. Odpowiadają na pytania.

1. Kolorowa kreda
























































1. Utwierdzają się w przekonaniu, że mają prawo do intymności.
















2. Dowiadują się jakie są oblicza agresji.






3.Dowiadują się jak bronić się przed złamaniem granic bliskości.

3.Część końcowa

1. Nauczyciel żegna uczniów