JESIENNE DRZEWA I LIŚCIE - scenariusz


Grupa: 5,6-latków

Cel ogólny:

Budowa i wygląd jesiennych drzew.

Cele szczegółowe: (dzieci…)

- dostrzegają zmiany zachodzące w przyrodzie jesienią,

- wymieniają części drzewa,

- różnicują drzewa na liściaste i iglaste,

- nazywają kolory jesiennych liści.

Metody:

- kierowana własną działalnością dziecka,

- zadań stawianych dziecku,

- obserwacji i pokazu.

Środki dydaktyczne:

tekst wiersza B. Kołodziejskiego „Jesień”, ilustracja drzewa, komoda

przyrodnicza, kartony, kredki.


Przebieg zajęć:

1. Powitanie przy muzyce: „Pada deszczyk, pada deszczyk, wieje, wieje wiatr”.

2. Wysłuchanie wiersza „Jesień” Bolesława Kołodziejskiego.

Drzewom we włosy dmucha wiatr wdech nosem, wydech ustami

a deszczyk kropi: kap, kap, kap powtarzane kap, kap, kap

krople kapią równiuteńko dzieci klaszczą rytmicznie

szepczą cicho: „mój maleńki kładą palec na ustach

śpij już, śpij, śpij, już śpij, już śpij kołyszą się rytmicznie

leci listek, leci przez świat unoszą ręce

gdzieś tam na ziemię cicho spadł opuszczają ręce

leci drugi, leci trzeci pokazują na palcach

biegną zbierać listki dzieci bieg w miejscu

i z uśmiechem wszystkie liście rysowanie palcem uśmiechu

układają w piękne kiście. układanie dłoni

3. Ilustrowanie ruchem treści wiersza.

4. Drzewo- praca z obrazkiem. Nazywanie części drzewa: pień, gałęzie, liście/igły. Wykorzystanie komody przyrodniczej- szuflada

Budowa drzewa”. Układanie, odrysowywanie szablonu drzewa.

5. Działania w ogrodzie:

- obserwowanie drzew znajdujących się w ogrodzie przedszkolnym, opisywanie ich wyglądu, nazywanie części drzew,

- dotykanie kory drzew, kolorowanie kartek papieru przyłożonych do kory, obserwowanie powstałych różnych faktur,

- zauważanie różnic pomiędzy drzewami iglastymi a liściastymi,

- zbieranie liści w ogrodzie, zwrócenie uwagi na zmianę koloru liści, ich opadanie, usychanie,

- zabawa ruchowa- „Wirujące liście”.

6. Powrót z ogrodu i suszenie liści- układanie liści pomiędzy strony

książek, gazet.