KONSPEKT Z PIŁKI SIATKOWEJ

TEMAT: Doskonalenie ataku - piłka siatkowa.

Cele główne lekcji:

- umiejętności : uczeń umie przyjąć prawidłową postawę do wyskoku,

uczeń umie właściwie ocenić tor lotu piłki,

uczeń umie prawidłowo ustawić się do ataku,

uczeń umie wykonać dojście do ataku jako całość.

- sprawności : uczeń nabiera koordynacji ruchowej,

uczeń nabiera skoczności,

uczeń nabiera siły,

uczeń nabiera szybkości.

- wiadomości : uczeń zna przepisy gry w piłkę siatkową,

uczeń zna znaczenie prawidłowego dojścia do ataku,

uczeń wie jak wygląda współpraca w zespole.

- wychowawcze : uczeń wykazuje chęć do podnoszenia swojej sprawności fizycznej,

uczeń dba o bezpieczeństwo swoje i współćwiczących.

KLASA: II c

DATA: 14.03.2005

MIEJSCE ZAJĘĆ: sala gimnastyczna

POMOCE DYDAKTYCZNE: płotki, piłki

PROWADZĄCY: Sołtykiewicz Kamil

PRZEBIEG LEKCJI

LP.

TOK LEKCJI

ZADANIA SZCZEGÓŁOWE

CZAS

METODY I FORMY

UWAGI

1.

Ćwiczenia organizacyjno - porządkowe.

Zbiórka, powitanie, sprawdzenie gotowości do zajęć, podanie tematu lekcji, omówienie znaczenia rozgrzewki i bezpieczeństwa w czasie zajęć.

2'

frontalna

pogadanka

2.

Zabawa ożywiająca.

Berek siatkarski. Ćwiczący podzieleni na dwie drużyny. „Drużyna gonią­ca" w leżeniu przodem za linią końcową boiska do piłki siatkowej. „Druży­na uciekająca" w luźnej rozsypce na całym boisku do piłki siatkowej. Zaba­wa odbywa się na czas, na polu ograniczonym liniami. Na sygnał nauczyciel włącza stoper, a pierwsza osoba z drużyny goniącej wstaje i stara się jak najszybciej dotknąć osobę z drużyny uciekającej. Uciekający nie mogą ucie­kać poza linie ograniczające boisko. Gdy kogoś dotknie, wraca jak najszyb­ciej za linię końcową, wtedy następna osoba z tej drużyny wstaje i goni kolejną osobę z drużyny przeciwnej. Osoba dotknięta schodzi z boiska i nie uczestniczy w dalszej grze. Po dotknięciu wszystkich osób prowadzący wyłącza stoper i ogłasza czas, w jakim drużyna goniąca zberkowała wszyst­kich uciekających. Następuje zmiana ról. Wygrywa drużyna, która w krót­szym czasie wyłapała przeciwników.

3'

frontalna

zabawowo-klasyczna

3.

Ćwiczenia kształtujące.

- w truchcie ćw. rozgrzewające i wzmacniające mięsnie NN i RR

- krążenie RR w przód i w tył,

- podskoki na LN i PN,

- przeplatanka

- krok odstawno dostawny.

- w marszu odrzuty RR w bok,

- krążenia przedramionami w przód i w tył,

- wymachy i wypady NN w przód i w bok.

- w rozsypce krążenia głowy,

- T,

- bioder,

- stawami kolanowymi i skokowymi do zewnątrz i wewnątrz,

- skłony T w przód,

- skrętoskłony,

- przysiady,

- wyrzuty NN w tył z przysiadu podpartego,

- wyrzuty NN w bok naprzemianstronnie,

-klęk podparty wyrzuty LN na przemian z PN.

5'

frontalna

naśladowczo-ścisła

4.

Cwiczenia techniczne

1. Ćwiczący ustawieni w rozsypce, każdy z piłką. Odbicia sposobem obu­rącz dolnym nad sobą z dodatkowym zadaniem pomiędzy odbiciami:

- klaśnięciem za plecami.

- ćwierćobrotem,

- dotknięciem prawą ręką lewego kolana i na odwrót,

- dotknięciem podłogi obiema rękami.

2. Ćwiczący ustawieni w rozsypce. Odbicia oburącz górne i dolne naprzemianstronne.

3. Zbiórka objaśniam i pokazuję jak wykonać prawidłowe dojście do ataku .

4. W rozsypce każdy „markuje” dojście do siatki bez wykonywania wyskoku.

5. j.w. „markowanie” dojścia do siatki z wyskokiem - lądowanie w tym samym miejscu z którego nastąpiło odbicie.

6. Ustawiam w rzędzie niskie płotki w odległości ok. 3 metrów od siebie. Ćwiczący wykonuje dojście do płotka dwoma krokami i przeskok tak aby wylądować tuż za nim.

7. Ustawiam pod siatką niski płotek, ćwiczący wykonuje dojście do siatki dwoma krokami, po czym następuje wyskok w górę, tak aby przeskoczyć płotek i wylądować tuż za nim.

8. j.w. zmniejszam odległości miedzy płotkami tak, aby ćwiczący po lądowaniu wykonał tylko doskok czyli drugi krok.

9. ustawienie w parach naprzeciwko siebie, jeden z ćwiczących narzuca wysoko piłkę za połowę odległości między ćwiczącymi a drugi ma za zadanie wykonać prawidłowe dojście do ataku i złapać piłkę. Po wykonaniu ćwiczenia wraca z piłka na swoje miejsce i narzuca drugiemu.

3'

2'

10 X

10 X

10 X

20 X

zadaniowo - ścisła

analityczna

syntetyczna

Należy zwrócić uwagę na prawidłową pracę nóg, tzn. wyraźne ugięcia w stawach biodrowych i kolanowych podczas odbicia dolnego oraz lekkie ugięcie w stawach kolanowych podczas odbicia górnego.

Zwracam uwagę na prawidłowe ułożenie nóg, prawidłowe wyjście do góry i prawidłowe lądowanie

Egzekwujemy przeskok przez płotek na nogach prostych w kolanach

5.

Ćwiczenia uspokajające i korektywne.

Konkurs. Zwis tyłem na drabince - kto najdłużej wytrzyma?

Ćwiczenie wzmacniające mięśnie grzbietu. Przysiad podparty. Wyprost nóg w kolanach do pozycji kociego grzbietu. Marsz małymi kroczkami bez uginania kolan i łokci.

5'

naśladowczo-ścisła

zadaniowo-ścisła

6.

Zakończenie

Zbiórka, sprzątanie przyrządów, ocena umiejętności uczniów, omówienie lekcji, pożegnanie.

2'

pogadanka