KONSPEKT Z RYTU MUZYKI I TANIECA

TEMAT: Aerobik - nauka pojedynczych elementów układu.

Cele główne lekcji: Nauka układu tanecznego

- umiejętności : uczeń umie pojedyncze elementy układu,

uczeń umie połączyć pojedyncze elementy układu w całość,

uczeń umie dostosować tempo do muzyki,

uczeń umie sam wykonać układ taneczny.

- sprawności : uczeń nabiera koordynacji ruchowej,

- wiadomości : uczeń zna poszczególne elementy układu.

- wychowawcze : uczeń wykazuje chęć do podnoszenia swojej sprawności fizycznej,

uczeń dba o bezpieczeństwo swoje i współćwiczących.

KLASA: II h, b

DATA: 25.04.2005

MIEJSCE ZAJĘĆ: sala gimnastyczna

POMOCE DYDAKTYCZNE: odtwarzacz CD, muzyka

PROWADZĄCY: Sołtykiewicz Kamil

PRZEBIEG LEKCJI

LP.

TOK LEKCJI

ZADANIA SZCZEGÓŁOWE

CZAS

METODY I FORMY

UWAGI

1.

Ćwiczenia organizacyjno - porządkowe.

Zbiórka, powitanie, sprawdzenie gotowości do zajęć, podanie tematu lekcji, omówienie znaczenia rozgrzewki i bezpieczeństwa w czasie zajęć.

2'

frontalna

pogadanka

2.

Ćwiczenia kształtujące.

Uczeń wykonuje ćwiczenia przy muzyce:

- wzmacniające i rozgrzewające mm RR i NN,

- krążenia ramion w przód i tył, naprzemianstronne,

- podskoki na LN i PN,

- wymachy naprzemianstronne RR i NN,

- w marszu: wymachy nóg do wyprostowanych RR,

- odrzuty RR w bok,

- wymachy i wypady NN do przodu i w bok,

- w rozsypce: krążenia głowy,

- T,

- bioder,

- stawami kolanowymi i skokowymi,

- skłony T do przodu,

- ćw. rozluźniające i rozciągające.

8'

frontalna

naśladowczo-ścisła

3.

Część główna - realizacja tematu lekcji.

Marsz - wznos ramion bokiem w górę, opust bokiem w dół

1-8 step tacz od prawej nogi w prawo

1-4 krok skrzyżny w prawo

5-8 krok skrzyżny w lewo

1-4 obrót w prawo

5-8 obrót w lewo

1-8 step tacz

l -8 step tacz w prawo po kwadracie

1-8 step tacz z piętą o pośladek

1-8 step tacz z piętą o pośladek po kwadracie

1-8 „gwiazda" w lewo

1-4 marsz w miejscu od lewej nogi

1-8 wznos lewego kolanka do prawego łokcia - podskoki na prawej nodze

1-4 marsz od lewej nogi w przód l, 2, 3 na 4 prawe kolano w górę i klaśnięcie w dłonie z przodu

5-8 marsz od prawej nogi w tył l, 2, 3 na 4 zgięcie lewej nogi w tył (pięta do

pośladka) i klaśnięcie w dłonie z tyłu

l -4 powtórzyć marsz w przód

5-8 powtórzyć marsz w tył

1-4 powtórzyć marsz w przód

5-8 powtórzyć marsz w tył

l -8 „V" od lewej nogi - ramiona w przód, powrót do tyłu - ramiona w tył, powtórzyć 2 razy

l -8 „V" od prawej nogi — ramiona w przód, powrót do tyłu — ramiona w tył, powtórzyć 2 razy

1-4 prawa noga w bok, ramiona w górę w skos w lewo

5-8 lewa noga w bok, ramiona w górę w skos w prawo

1-4 prawa noga w bok, ramiona w dół w skos w lewo

5-8 lewa noga w bok, ramiona w dół w skos w prawo

1-4 obrót w prawo

5-8 obrót w lewo

1-4 czacza 2 razy prawą nogą w przód, czacza 2 razy lewą nogą w przód

5-8 mambo prawą nogą w przód, prawe ramię w przód, obrót przez prawe ramię w tył, czacza 2 razy prawa nogą

1-4 mambo lewą nogą, lewe ramię w przód, obrót przez lewe ramię w tył, czacza 2 razy lewą nogą

5-8 mambo prawą nogą, prawe ramię w przód, obrót przez prawe ramię w tył, czacza. 2 razy prawa nogą.

TAŃCZYMY CAŁY UKŁAD OD POCZĄTKU DO KOŃCA

23'

zadaniowo - ścisła

analityczna

syntetyczna

- powtarzam całość dla utrwalenia

- powtarzam całość dla utrwalenia

- powtarzam całość dla utrwalenia

- powtarzam całość dla utrwalenia

4.

Ćwiczenia korektywne.

„Szczur w leżeniu przodem” - uczniowie

wykonują leżenie przodem, twarzą do środka wokół środkowego koła sali gimnastycznej.

Nauczyciel lub nie ćwiczący kręci szczurem dookoła swojej osi a leżący maja za zadanie unoszenie wyprostowanych rąk w górę w celu

uniknięcia uderzenia przez szczura.

„Szczur w leżeniu tyłem”- j.w. z tym że uczniowie wykonują leżenie tyłem nogami do środka koła.

- ćwiczenia oddechowe Jogi.

5'

naśladowczo-ścisła

zadaniowo-ścisła

Zwracam uwagę aby nikogo nie uderzyć

5.

Zakończenie.

Zbiórka, sprzątanie przyrządów, ocena umiejętności uczniów, omówienie lekcji, pożegnanie.

2'

pogadanka

Szkoła bierze udział w programie promowania aktywnego trybu życia.