Scenariusz zajęć w grupie 5-latków

Data i miejsce: 24.05.2013, Zespół Szkolno-Przedszkolny w Zalasowej

Czas trwania zajęć: 30 min.

Prowadząca: Anna Patyk

Temat bloku: Święto Mamy!

Temat dnia: Pomagamy Mamie

Zapis do dziennika: „Pieczemy z mamą ciasto” - zabawa naśladowcza. Uważne obserwowanie i naśladowanie ruchów N. Rozwijanie koordynacji wzrokowo-ruchowej. „Mama ma dużo obowiązków” - praca z obrazkiem. budowanie wypowiedzi wielozdaniowej. Pogłębianie przywiązania i szacunku do matki. „Kto pierwszy?” - zabawa z elementem biegu. „Liczymy kwiaty” - zabawa dydaktyczna. Rozwiązywanie zdan matematycznych. Liczenie na zbiorach zastępczych, „Porządkujemy naczynia” - zabawa dydaktyczna. „Porządkujemy naczynia” - zabawa dydaktyczna. Posługiwanie się nazwami naczyń i określenie ich przeznaczenia. Rozumienie określeń: obok siebie, w szeregu, jedno na drugim, w kole, na przemian, zwrócone uchem w lewo/ w prawo.

Cele ogólne:

Cele operacyjne:


Formy pracy:

Metody pracy:


Środki dydaktyczne: obrazki przedstawiające kobiety, np.: gotującą, robiąca pranie, prasującą, niosąca zakupy; 4 szarfy w różnych kolorach; zabawki z kącika kuchennego; kasztany.

Przebieg zajęć:

  1. „Pieczemy z mamą ciasto” - zabawa naśladowcza. Naśladowanie ruchem czynności wykonywanych podczas pieczenia ciasta: sypanie mąki - mieszanie obiema rękami, rozbijanie jajek - jedną ręką, wyrzucanie skorupek - drugą, wyrabianie ciasta - raz jedną ręką, raz drugą, wkładanie do formy - obiema rękami, posypywanie bakaliami - raz jedną ręką, raz drugą.

  2. „Mama ma dużo obowiązków” - praca z obrazkiem. Opowiadanie, co dzieje się obrazkach. Udzielanie odpowiedzi na pytania: Dlaczego mama czasami jest zmęczona?, W jaki sposób możecie pomóc swojej mamie? Zwrócenie uwagi na czynności, które dzieci mogą wykonywać samodzielnie lub z niewielką pomocą dorosłego, np. nakrywanie do stołu, sprzątanie swoich zabawek i książek, wycieranie kurzu, karmienie kota, psa.

  3. „Kto pierwszy” - zabawa z elementami biegu. Dzieci podzielone na 2-4 zespoły. Stają w rzędach naprzeciw szarf ułożonych w jednej linii na dywanie. Na hasło: Start! dzieci w rzędach kolejno biegną do szarfy. Stają w niej i przekładając ją, zdejmują nad głową, układają w kole na wyznaczonym miejscu. Wracają na koniec rzędu, klepią w rękę kolegę, który rozpoczyna bieg. Wygrywa rząd, który pierwszy ukończy zadanie.

  4. „Liczymy kwiaty” - zabawa dydaktyczna. Nauczyciel układa zadania matematyczne. Dzieci liczą na zbiorach zastępczych. Nauczyciel mówi: Mama dostała od syna i córki dużo kwiatów, np.: cztery żółte i trzy fioletowe, ile było kwiatów?; dwa różowe tulipany i cztery pomarańczowe, ile było tulipanów? Dzieci w parach układają zadania - jedno układa zadanie, drugie rozwiązuje. Zamiana ról.

  5. „Porządkujemy naczynia” - zabawa dydaktyczna. Oglądanie różnorodnych naczyń, np. talerze duże i małe, kubki, garnki z różnymi uchami i uchwytami - określanie ich nazwy i przydatności. Układanie naczyń według poleceń, np. obok siebie w gromadce, w szeregu, w rzędzie, jedno na drugim (talerze) w kole, na przemian (np. talerz - kubek) itp. Ustawianie kubków uchem w różne strony. Ustawienie naczyń tak, aby pośrodku znajdowały się naczynia z dwoma uchami, po prawej stronie ustawiamy naczynia z uchem (uchwytem) zwróconym w prawo, po lewej stronie ustawiamy naczynia z uchem zwróconym w lewo. Ustawianie naczyń z jednym uchem w szeregu, w dwojaki sposób: uchwyty zwrócone w prawo lub w lewo. Dzieci powinny zrozumieć, że nie ma naczyń, które mają uchwyty z ustalonej strony.

  6. „Mamo, mamo! Ile kroków do Ciebie?” - zabawa ruchowa. Dzieci ustawione w jednym boku Sali, „mama” w drugim. Dzieci po kolei pytają Mamo, mamo! ile kroków do Ciebie? A mama odpowiada np. 3 parasolki, 2 słoniowe itd.