SCENARIUSZ ZAJĘĆ

Data: 21.09.2009

Grupa wiekowa: 4-5 latki

Prowadząca: Joanna Szymiec

Aktywność językowa: Wspomaganie rozwoju mowy dzieci

I. Ranek

  1. „Bajkolandia” - wprowadzenie jesiennej atmosfery, oglądanie bajkowych ilustracji o jesieni.

  2. Ćwiczenia poranne według pomysłu nauczyciela inspirowane ćwiczenia autorstwa K. Wlaźnik:

  1. Zabawa orientacyjno - porządkowa „Kot jest, kota nie ma”. Dzieci myszki, na zapowiedź „kota nie ma” myszki biegają swobodnie po całej sali w różnych kierunkach, na zapowiedź „kot jest” dzieci - myszki przysiadają obejmując kolana rękami i pochylając głowę.

  2. Ćwiczenia dużych grup mięśniowych: „Koty”. Dzieci - koty biegają po Sali na czworakach następnie zatrzymują się i prostują wyciągając ręce do całkowitego wyprostu, następnie naśladują wspinanie się po drabinie.

  3. Ćwiczenia skoczne: „Pchełki”. Dzieci pchełki skaczą obunóż po całej sali w różnych kierunkach, na sygnał odpoczywają robiąc przysiad.

  4. Ćwiczenia uspokajające Formowanie rzędu i marsz w rytmie tamburyna przy znanej piosence śpiewanej przez nauczycielkę.

Temat: Przyszła do nas jesień

Cele ogólne:

Cele szczegółowe:

Dziecko potrafi…

… odwołać się do uprzednich doświadczeń poprzez rozmowę;

… wyróżnić części drzewa (pień, gałęzie, liście, kora drzewa);

… zilustrować ruchem polecenia nauczyciela.;

… klasyfikować liście wg gatunku drzewa oraz nazwać odpowiednie drzewo;

… przykleić liście do kartonu i stworzyć własną kompozycję.

Metoda:

- słowna;

Forma:

- zbiorowa;

- indywidualna.

Środki dydaktyczne:

- tekst wiersza D. Wawiłow „Drzewo”;

Przebieg zajęcia:

II.

  1. Wysłuchanie wiersza pt. „Drzewo” Danuty Wawiłow. Rozmowa dzieci z nauczycielem na temat wiersza. Swobodne wypowiedzi dzieci na temat tego jakie zmiany dostrzegają w przyrodzie wraz z nadejściem jesieni.

  2. Zabawa orientacyjno - porządkowa „Dzieci do domków”.

Każde dziecko ma swój domek - obręcz. Na zawołanie „dzieci na spacer” maszerują lub biegają po sali w różnych kierunkach, na zawołanie „do domu” dzieci powracają do obręczy i staja nieruchomo

  1. Wykonanie ilustracji do wiersza z wykorzystaniem farb lub kredkami.

  2. Zestaw ćwiczeń gimnastycznych wg pomysłu nauczyciela z wykorzystaniem obręczy i wstążek:

    1. energiczny wymach wstążką przodem w górę ( ramiona w górę i w dół ). Kilkakrotne powtórzenie ruchu przekładając wstążkę z jednej ręki do drugiej;

    2. marsz w przód i w tył - spirale z prawej i z lewej strony, potem w miejscu dwa koła z boku, przed sobą ( kolana ugięte );

    3. przekładanie obręczy z jednej ręki do drugiej za sobą, z równoczesnym ugięciem kolan;

    4. zakręcenie obręczy na podłodze - bieg na palcach dookoła niej i chwyt.