SCENARIUSZ ZAJĘĆ EDUKACYJNYCH

Osoba prowadząca: Agnieszka Bok

Data: 12.01.2010r.

Grupa wiekowa: 3-4 latki

Temat kompleksowy: Zimo, pobaw się z nami

Temat dnia: Przedszkolna olimpiada zimowa

Cele operacyjne: dziecko:

- słucha uważnie piosenki,

- wskazuje przedmioty wysokie i niskie w sali,

- dokonuje za pomocą kroków pomiaru długości skoku,

- wymienia sporty i zabawy zimowe,

- aktywnie uczestniczy w zabawach ruchowych,

- prawidłowo reaguje na sygnały dźwiękowe,

- kształtuje sprawność ruchową oraz motorykę całego ciała,

- poprawnie wykonuje ćwiczenia gimnastyczne,

- uczy się współzawodnictwa.

Metody:

- oparte na aktywności dziecka: słuchanie, swobodna wypowiedź, odpowiedzi na pytania, wskazywanie rzeczy, szeroko rozumiana aktywność ruchowa (rzut do celu, skok obunóż, omijanie przeszkód, podskoki).

- oparte na aktywności nauczyciela: zadawanie pytań, instruktaż, pokaz, nadzór nad poprawnością wykonywania zadań, przydzielanie punktów, wyłanianie zwycięzcy.

Formy organizacji: indywidualna, zbiorowa

Środki dydaktyczne: piosenka „Tak się zachmurzyło”, ilustracja pt. „Zabawy zimowe”, gazety, kosz na śmieci, nagranie do zabawy „Narciarz”, podkład instrumentalny walczyka, bębenek, medale.

Przebieg zajęć:

1. Przywitanie piosenką „Tak się zachmurzyło”

Omówienie jej treści. Szukanie w sali rzeczy wysokich i niskich.

2. Zabawa ruchowa przy piosence „Tak się zachmurzyło” (wg „Rytmika dla smyka”)

I zwrotka - dzieci stoją w rozsypce i patrzą w niebo, przysłaniając dłońmi czoło (daszek nad oczami), od słów „pada, pada ...” naśladują palcami obu rąk padający z góry na dół śnieg.

II zwrotka - dzieci tworzą pary i idą do jednego końca sali - jedno dziecko za drugim, trzymając się za ręce, tworzą „sanki”.

III zwrotka - dzieci-sanki biegną na drugi koniec sali i na słowo „bęc” - kucają.

3. Oglądanie ilustracji pt. „Zimowe zabawy”

- Co dzieci robią na śniegu?

- Jakie znacie sporty i zabawy zimowe?

4. Zabawa w zimową olimpiadę sportową

Dzieci zgniatają kartki gazety i rzucają uformowanymi kulami do kosza na śmieci

  1. rozgrzewka poprzez zabawę „Narciarz” (wg „Muzyczna Akademia Przedszkolaka, cz.3)

- wraz z pierwszymi dźwiękami utworu dzieci naśladują ubieranie butów narciarskich,
a następnie podskakują, aby zablokowały się w nartach;

- rozpoczynamy wspinaczkę pod górkę, gdy dotrą na szczyt wykonują obrót w rytmie słyszanych ćwierćnut;

- gdy tempo utworu będzie nieco szybsze, dzieci rozpoczynają zjeżdżanie z górki.

  1. właściwe skoki - dzieci ustawiają się na wyznaczonej linii i oddają, jak najdłuższy skok obunóż, następnie nauczyciel ustaloną miarą stopy wspólnie z dziećmi dokonuje pomiaru odległości, zapisując rezultat na kartce.

Nauczyciel rozstawia wzdłuż sali krzesełka, wyznaczając trasę zjazdu. Dzieci muszą przemierzyć ją według ustalonych zasad.

Przy melodii walczyka dzieci posuwistymi ruchami naśladują jazdę na łyżwach. Na sygnał bębenka podskakują do góry robiąc piruet. Gdy muzyka ucichnie - przewracają się (upadek na lodzie).

5. Wyłonienie zwycięzców, wręczenie medali, nagrodzenie brawami wszystkich dzieci za wspaniałą postawę sportową i ducha walki.