Justyna Kogut

Konspekt na lekcję historii i społeczeństwa dla klasy IV.

Temat: Czy ziemia może być księgą przeszłości?

Cele poznawcze: uczeń

Cele kształcące: uczeń

Cele wychowawcze: uczeń

Środki dydaktyczne:

    1. Wojciechowski G., Historia i społeczeństwo 4. Człowiek i jego cywilizacja, Wyd. ARKA

    2. Wojciechowski G., Historia i społeczeństwo 4. Człowiek i jego cywilizacja. Zeszyt ćwiczeń, Wyd. ARKA

    3. Gra dydaktyczna - rozsypane pytania (oprac. własne)

    4. Prezentacja multimedialna - zdjęcia z wykopalisk w Byczynie

Metody dydaktyczne:

  1. Opis

  2. Opowiadanie

  3. Praca pod kierunkiem: w oparciu o podręcznik, ćwiczenia, ikonografię

  4. Pogadanka

  5. Burza mózgów

  6. Gra dydaktyczna

  7. Pokaz

Tok lekcji:

Przebieg lekcji

Treści dydaktyczne

Przeznaczony czas

Czynności nauczyciela

Czynności uczniów

Czynności organizacyjne

Wzajemne powitanie.

Sprawdzenie obecności.

12:05-12:07

Rekapitulacja wtórna + wprowadzenie do tematu

Kontrola zadania domowego.

Rekapitulacja wtórna - pogadanka:

- co to jest archeologia?

- kim jest archeolog?

- czym się zajmuje?

- co to są wykopaliska?

- co możemy odkryć podczas wykopalisk?

- co to jest ceramika?

- co to jest urna?

- co to jest cmentarzysko?

- czy możemy powiedzieć, że ziemia jest księgą przeszłości? Jeśli tak, to dlaczego.

Przypominają sobie wiadomości z poprzedniej lekcji. Odpowiadają na pytania.

12:07-12:13

Lekcja właściwa

Zapisuje temat na tablicy.

Pyta uczniów, czym zajmuje się archeolog - burza mózgów.

Rysuje na tablicy postać archeologa oraz prosi uczniów o podanie skojarzeń. Uzupełnia wypowiedzi uczniów.

Prosi uczniów, aby przerysowali obrazek.

Wyjaśnia pojęcie: archeologia. Dyktuje definicję.

Prosi uczniów o przeczytanie na głos fragmentu tekstu z podręcznika, gdzie podano definicję wykopalisk. Nauczyciel komentuje, dopowiada.

Wyjaśnia pojęcia: ceramika, cmentarzysko, urna. Prosi uczniów o odszukanie tych pojęć w tekście podręcznika oraz podkreślenie ich.

Dyktuje dalszy ciąg notatki (Z lekcji zapamiętam: ceramika, cmentarzysko, itp.).

Pokazuje oraz opisuje uczniom przygotowane zdjęcia z wykopalisk prowadzonych w Byczynie obok Opola w 2009 roku.

Zapisują temat lekcji w zeszycie.

Odpowiadają na pytanie.

Rysują postać archeologa oraz wypisują skojarzenia.

Zapisują definicję.

Czytają wskazany fragment.

Oglądają slajdy.

12:13-12:40

Rekapitulacja pierwotna

Gra dydaktyczna - każdy uczeń losuje pytanie dotyczące wiadomości poznanych na lekcji. Nauczyciel daje uczniom chwilkę na zastanowienie się oraz pyta po kolei każdego ucznia.

Losują pytanie oraz po chwili odpowiadają na nie.

12:40-12:48

Zadanie domowe

Podaje zadanie domowe i wyjaśnia uczniom polecenie: Odpowiedz na pytanie zawarte w temacie.

Zapisują w zeszytach zadanie domowe.

12:48-12:50