Scenariusz zajęć przeprowadzonych w grupie 3-4 latków

Temat tygodnia: Jesienne kwiaty i liście

Temat kompleksowy: „Lecą liście złote”

Data: 19.10.2009

Cele Ogólne:

Cel poznawczy: zapoznanie dziecka z budową liścia

Cel kształcący: nazywa parę roku, w której spadają liście

Cel wychowawczy: wdrażanie do uważnego słuchania oraz bezpiecznej zabawy, zgłasza się poprzez podniesienie ręki jak chce zabrać głos, wdrażanie do bezpiecznego zachowania w trakcie zabawy na placu przedszkolnym

Cele szczegółowe:

Metody:

Środki dydaktyczne:

I. Przebieg dnia:

  1. Przywitanie się z dziećmi: „ Słonko świeci, wietrzyk wieje...”

2. Obserwowanie przez okno liści spadających z drzew. Zwrócenie uwagi na to jak wiatr rozwiewa liście.

II. Przebieg zajęć:

  1. Wprowadzenie do tematu zajęć

  2. Wysłuchanie przez dzieci wiersza „ Lecą liście” K. Pokorskiej-wdrażanie dziecka do spokojnego słuchania.

  3. Udzielanie odpowiedzi na pytania dotyczące treści wiersza- udzielania możliwie pełnej odpowiedzi.

  4. Pokaz liścia: zwrócenie dzieciom uwagi na to jak zbudowany jest liść.

  5. Podsumowanie zajęć: zabawa orientacyjno -porządkowa „Taniec liści”, przy muzyce relaksacyjnej.

III. Wspólne rysowanie kredkami: świecowymi i ołówkowymi przy stolikach, na dowolnie wybrany temat. Sprzątanie swojego miejsca pracy. Zabawy indywidualne i wspólne przy kącikach zainteresowań.

IV. Zabawy na przedszkolnym placu zabaw- nauczyciel przypomina o zasadach korzystania z placu zabaw.

V. Leżakowanie dzieci- uważne słuchanie bajki czytanej przez nauczyciela „Gryzelda gotuje”