Scenariusz zajęć

rewalidacyjno - wychowawczych

Nauczyciel prowadzący: Iwona Waks

Rodzaj zajęć: rewalidacyjne grupowe

Data: 13.02.2013 r.

Czas trwania: 1 godzina

Temat zajęć: Stymulacja polisensoryczna według pór roku - Zima.

Cele główne:

Cele operacyjne:

Metody:

Formy pracy:

Planowane środki dydaktyczne:

Przebieg zajęć:

Cel zajęć

Zadania do realizacji

Uwagi o realizacji

Część wprowadzająca

Potrafi się witać, wie że to początek zajęć.

Dostarczanie wrażeń wzrokowo - słuchowo - dotykowych: powitanie dzieci piosenką „Witaj...jak się masz”.

Nauczyciel podchodzi do dzieci, do każdego osobna: wita się każdym masując dłonie oliwką.

Koncentruje uwagę na płomieniu świeczki.

Dostarczanie wrażeń wzrokowo - węchowych: zapalenie świeczki miętowej.

Nauczyciel podchodzi do dzieci, do każdego osobna: pokazuje dzieciom płonącą świecę. Świeca pali się przez cały czas trwania zajęć.

Część rozwijająca

Kojarzy dźwięk trójkąta z zimą.

Dostarczanie wrażeń słuchowych: demonstrowanie brzmienia instrumentu - trójkąt.

Nauczyciel podchodzi do każdego dziecka z trójkątem pomaga dziecku zagrać na trójkącie,. W tle słychać utwór Vivaldiego „Zima”.

Kojarzy śnieg oraz zimny podmuch z zimnem-zimą.

Dostarczanie wrażeń dotykowych - doświadczanie zimna, powiewu wiatru i wydmuchu sztucznych płatków śniegu.

Nauczyciel podchodzi do każdego dziecka z tacą ze śniegiem: dziecko wkłada rękę do miski ze śniegiem, z pomocą ugniata kulkę ze śniegu.

Nauczyciel podchodzi do każdego dziecka z wiatrakiem. W tle słychać utwór Vivaldiego „Zima”.

Utrwala zapach i smak mięty.

Dostarczanie wrażeń smakowych -smakowanie pastylki miętowej oraz miętowej czekolady.

Nauczyciel podchodzi do każdego dziecka: daje do posmakowania pastylkę miętową i miętową czekoladę. W tle słychać utwór Vivaldiego „Zima”.

Usprawnia motorykę małą.

Rozwijanie aktywności twórczej: wykonanie pracę plastycznej Pani Zima z białej wełny, płatków kosmetycznych, worków na śmieci oraz z waty.

Nauczyciel z każdym dzieckiem przykleja elementy materiałów w celu powstania obrazka. W tle słychać zimowe piosenki dla dzieci.

Część podsumowująca

Współdziałanie z drugą osobą.

Mycie rąk z misce z wodą i mydłem, wycieranie dłoni ręcznikiem.

Nauczyciel podchodzi do każdego dziecka z miską i ręcznikiem.

Potrafi słuchać i relaksować się.

Dostarczanie wrażeń słuchowych; relaksacja przy słuchowisku pt. „Królowa Śniegu” czytanym przez Piotra Fronczewskiego.

Dzieci leżą na materacach, zaciemniona sala, nauczyciel siedzi wśród dzieci. Gaszenie lampki zapachowej na końcu.

0x01 graphic

1