KONSPEKT LEKCJI 22 IX 1998 r.

TEMAT: Sprawdzian - 60 m. na czas - przygotowanie do zaliczenia 600 m.

CELE GŁÓWNE LEKCJI:

1.UMIEJĘTNOŚCI: technika kroku sprinterskiego i startu niskiego

2.MOTORYCZNOŚĆ: szybkość, czas reakcji

3.WIADOMOŚCI: długie biegi, a układ krążenia

4.AKCENT WYCH.: zaangażowanie w ćwiczenia fizyczne

KLASA: IV c, DZ

MIEJSCE: boisko LA

CZAS: `45

L.ĆW.:

PRZYBORY I PRZYRZĄDY:

TOK LEKCJI

ZADANIA SZCZEGÓŁOWE

UWAGI ORG.-METOD.

1.Zorganizowanie grupy i sprawdz. gotowości do zajęć

  1. Zbiórka - sportowe przywitanie

  2. Sprawdzenie obecności i gotowości do zajęć

  3. Odłożenie niebezpiecznych przedmiotów

Szereg przed N

2.Motywacja do uczestnictwa w lekcji

  1. Podanie tematu lekcji i przypomnienie techniki biegu sprinterskiego. Pokaz N.

Ustawienie jw.

3.Rozgrzewka,

psychomotoryka,

profilaktyka.

  1. Ustawienie w kole - bieg slalomem w przód, tył

  • w lewo

  • w prawo

  • krok odstawno - dostawny

  1. Przysiad, trzymamy się za ręce - przeskoki obunóż

  1. Stojąc, trzymamy się za ręce - bieg z przechodzeniem pod RR

  2. Stojąc, NN w rozkroku - przechodzenie na czworakach

  3. Poszerzamy koło - stoimy jeden za drugim w opadzie T, RR oparte na kolanach, głowa schowana (BHP) - przeskoki rozkroczne

UU pomiędzy kolejnymi rozciągają samodzielnie wszystkie partie mięśni, szczególnie ważne w biegach sprinterskich

  1. Skip A

  2. Skip B

  3. Skip C

  4. Wieloskoki

  5. Przebieżki na 80 %

UU w kole wykonują ćwiczenia strumieniem jeden za drugim

UU ćwiczą na boisku do piłki ręcznej

4.Kształtowanie umiejętności, dosk. sprawności i rozw.

zdolności twórczych

  1. Z pozycji stojąc przez wychylenie całego ciała w przód i w momencie utraty równowagi start i sprint 10 m. i bardzo wolne hamowanie

  2. Z pozycji wykroczno - zakrocznej przez utratę równowagi start jak wyżej.

Przypomnienie N o technice i przepisach startu niskiego z bloków .

  1. Indywidualne starty z bloków i bieg 10 m.

  2. Starty na komendy N i bieg 10 m.

  3. W siadzie ćwiczenia rozluźniające i oddechowe w celu wypoczynku przed zaliczeniem dystansu na czas

  4. Parami bieg na 60 m. na czas.

  5. UU biegną na dystansie 2 x 400m. w swoim tempie, ale nie wolno chodzić, należy starać się cały czas biec

Parami na dwóch torach bieżnii

X 3

Pozycja pół-niska bez bloków x 2

X 2

X 2

N zadaje ćwiczenia

X 2, jeden z UU startuje, N mierzy czas. Zapisujemy lepszy czas.

5.Uspokojenie org.

UU w parach rozciągają sobie kręgosłup i rozluźniają . Z pozycji tyłem do siebie, RR splecione nad głową, przysiad i skłon jednego w przód i bierzemy partnera na plecy

BHP, wytrzymujemy przez 10 s.

6.Czynności org.-wychowawcze.

  1. Sprzątnięcie sprzętu

  2. Pochwalenie najlepiej ćwiczących

  3. Pogadanka na temat wpływu biegów długich na ukł. Krążenia.

Rozsypka przed N

7.Nastawienie do zadań i ćwiczeń w czasie wolnym.

  1. Namowa do biegania w czasie wolnym celem zmniejszania zagrożenia chorobami cywilizacyjnymi

  2. Sportowe pożegnanie

Ustawienie jw.