Justyna Kogut

Konspekt na lekcję historii i społeczeństwa dla klasy IV.

Temat: Skąd czerpiemy wiadomości o historii? - źródła historyczne.

Cele poznawcze: uczeń

Cele kształcące: uczeń potrafi

Cele wychowawcze: uczeń

Środki dydaktyczne:

    1. Szeweluk - Wyrwa B., Surdyk - Fertach W., Historia i społeczeństwo 4. Człowiek i jego cywilizacja, wyd. ARKA

    2. Szeweluk - Wyrwa B., Surdyk - Fertach W., Historia i społeczeństwo 4. Człowiek i jego cywilizacja. Zeszyt ćwiczeń, wyd. ARKA

    3. Źródła pisemne (gazety, reprodukcje dokumentów i inne), źródła materialne (mapy, biżuteria, monety, banknoty i inne)

Metody nauczania:

  1. Pogadanka

  2. Burza mózgów

  3. Praca pod kierunkiem: w oparciu o podręcznik, ćwiczenia

  4. Opis

  5. Prezentacja ikonograficzna

Przebieg lekcji

Treści dydaktyczne

Przewidywany czas

Czynności nauczyciela

Czynności uczniów

Czynności organizacyjne

Wzajemne powitanie.

Sprawdzenie obecności.

Rekapitulacja wtórna + wprowadzenie do tematu

Kontrola zadania domowego.

Sprawdzenie wiadomości zapamiętanych z ostatniej lekcji - pogadanka (Czym jest historia? Kto ją tworzy? Co poznajemy na lekcji historii? Skąd czerpiemy informacje o przeszłości?).

Podanie tematu lekcji.

Przypomnienie wiadomości z ostatniej lekcji. Uczniowie zgłaszają się i odpowiadają na pytania.

Zapisanie tematu lekcji do zeszytu.

Lekcja właściwa

Wyjaśnienie pojęcia: źródło historyczne oraz przedstawienie podziału źródeł na pisane i materialne.

Omówienie źródeł pisanych, wyjaśnienie definicji pisma oraz przedstawienie rodzajów pisma.

Prosi uczniów o przeczytanie fragmentu tekstu dotyczącego najstarszych materiałów pisarskich i o podkreślenie ich - jeden uczeń głośno czyta. Nauczyciel komentuje, dopowiada, następnie zadaje uczniom pytania.

Wyjaśnienie pojęć: roczniki, kroniki, dokumenty.

Omówienie źródeł materialnych.

Nauczyciel dyktuje notatkę do zeszytu.

Prosi uczniów o rozwiązanie ćwiczeni
nr 2 w zeszycie ćwiczeń. Podaje przykłady źródeł historycznych, a uczniowie wpisują je do odpowiedniej rubryki.

Prosi uczniów o wykonanie ćwiczenia
nr 1 oraz nr 3 w zeszycie ćwiczeń.

Śledzą treści w podręczniku, oglądają ilustracje.

Czytają tekst, podkreślają najważniejsze informacje, odpowiadają na pytania nauczyciela.

Zapisują notatkę w zeszycie.

Wykonują ćwiczenie nr 2
w zeszycie ćwiczeń.

Wykonują ćwiczenia nr 1 oraz 3 w zeszycie ćwiczeń.

Rekapitulacja pierwotna

Zadaje pytania sprawdzające wiadomości zapamiętane z lekcji - pogadanka (czym są źródła historyczne? Na jakim materiale pisano w przeszłości? Jak się dzielą źródła historyczne? Przykłady źródeł pisanych i materialnych?)

Pokazuje uczniom reprodukcje źródeł historycznych i prosi o ich zakwalifikowanie.

Uczniowie odpowiadają na pytania.

Odgadują rodzaj źródeł.

Zadanie domowe

Nauczyciel prosi uczniów o wykonanie krzyżówki z ćwiczenia nr 4 w zeszycie ćwiczeń.

Zapisują w zeszycie zadanie domowe.