Konspekt do ćw. 4

2004-03-10

Justyna Jasińska gr. „B”

KONSPEKT DO ZAJĘĆ DZIECI W DOMU DZIECKA W WIEKU 7-18 LAT

Temat kompleksowy: Przygotowanie do życia w rodzinie

Temat zajęć: Pieczemy ciasto

Cele ogólnorozwojowe:

Zapamiętywanie

Wychowanek

Rozumienie

Wychowanek rozumie:

Cele ogólnorozwojowe:

Stosowanie wiadomości:

Metody stosowane:

Forma zajęć:

Przygotowanie środków dydaktcznych:

Miejsce zajęć:

-kuchenka w Domu Dziecka

Czas zajęć:

-90 minut

Liczba osób:

-12 osób

Literatura:

Podsumowanie i utrwalenie

Zakończenie

TOK ZAJĘĆ

CZYNNOŚCI WYCHOWAWCY

METODA PRACY

CZYNNOŚCI WYCHOWANKÓW

UWAGI

I część wstępna

  1. powitanie

  2. rozmowa na temat rodzajów ciast i składników potrzebnych do ich wykonania

Asymilacji- pogadanka

2.Swobodne wypowiedzi i uwagi

II część główna

  1. prezentacja przepisu

  2. dobór grup trzyosobowych

  3. rozdanie przepisu (zał. 1)

  4. podział obowiązków

  5. zrobienie ciasta na biszkopt, ubicie śmietany, posmarowanie prodiża margarynom i posypanie bułką tartą, rozpuszczenie i odłożenie do wystygnięcia galaretki, umycie i pokrojenie owoców.

  6. wlanie gotowego ciasta do prodiża

  7. pilnowania czasu pieczenia

  8. przekrojenie biszkoptu, posmarowanie bitą śmietaną, przyozdobienie owocami, zalanie lekko stężałą galaretką

  9. zrobienie napoi dla grupy

  10. uporządkowanie kuchenki po zjedzeniu

  1. W. zapoznaje grupę z treścią przepisu

  1. W. rozdaje każdej grupie jedną kopię przepisu

  2. W. rozdziela obowiązki zgodnie z wiekiem wychowanków

  3. W. rozdaje produkty, tłumaczy poszczególnym grupom co dokładnie mają robić

  1. Ze względu bezpieczeństwa W. wyjmuje i przekraja biszkopt.

Słowna

Podaniowa

Zajęcia praktyczne

  1. dobierają się w trzyosobowe grupki (najlepiej wiekowo)

  2. i 4. analizują przepis i przygotowują się do wykonywania zadań

5. 6. 7. 8. 9. 10.wykonują zadania

W czasie gdy ciasto się piecze wychowankowie spędzają czas w świetlicy przy muzyce.

Wyznaczona osoba, osoby pilnują czasu pieczenia.

III część podsumowująca

  1. podsumowanie

  2. zapoznanie się z tematem następnych zajęć

  3. ocena pracy

  4. pożegnanie

1. W. zadaje pytanie na temat robienia ciasta

pogadanka

  1. odpowiadają na pytania

Sprawdzenie ile wychowankowie zapamiętali z przeprowadzonych zajęć.