KONSPEKT ZAJĘĆ ŚWIETLICOWYCH

DLA KLASY „0”

TEMAT: Dbam o zdrowie jesienią.

CEL: Uświadomienie dzieciom konieczności dbania o swoje zdrowie

CELE SZCZEGÓŁOWE:

Uczeń:

METODY: dialogowa, pokaz, zabawowa

FORMY: indywidualna, grupowa

ŚRODKI: karteczki z zagadkami, 2 butelki z gorącą woda, wełniane szmatki lub szalik, termometr, płyta cd z nagraniem piosenki: „Witaminki”.
Czas: 1,5 godz.

PRZEBIEG:

  1. Wysłuchanie wiersza M. Terlikowskiej „Wędrujący katar”.

Kicha Renia, kicha Ania,

Żadna buzi nie zasłania

-apsik, psik!

Ania wprost na Milę

No i Mila też za chwilę:

-apsik!

teraz katar już rozpyla

Renia, Ania, no i Mila.

-apsik!

Jaś się przysiadł do Piotrusia

Więc i Piotruś kichnąć musiał:

-apsik!

Nim do klasy weszła pani

Wszyscy byli zakichani:

-apsik, psik, psik!

A jest na to prosta rada

Nie kichajcie na sąsiada.

  1. Rozmowa z dziećmi nt. prawidłowego zachowania się podczas kichania, o potrzebie posiadania chusteczki do nosa. Jak możemy zapobiegać chorobom? Jaki znasz domowe sposoby walki z przeziębieniami? Jak nazywa się lekarz, który leczy dzieci?

  1. Rozwiązywanie zagadek:

    1. Ma cztery rogi, nie bodzie nimi

Siedzi cichutko w twojej kieszeni. (CHUSTECZKA DO NOSA)

    1. Kwadratowa, kolorowa albo biała bywa

W kieszeni ją nosisz

Często jej używasz. (CHUSTECZKA)

  1. Zabawa rytmiczna „A PSIK” - dzieci biegają w gromadce, gdy usłyszą dwa mocne uderzenia zatrzymują się i zasłaniają usta chusteczką - naśladują kichanie.

  2. Rozmowa nt. odpowiedniej odzieży, jaką powinno się zakładać w różnych porach roku.

  3. Wykonanie doświadczenia „Dlaczego w odzieży jest nam cieplej?”

Przebieg: Jedną butelkę owijamy wełnianą szmatka, drugą pozostawiamy.

Wynik:

Woda w butelce osłoniętej ma wyższą temperaturę niż nie osłonięta.

Wyjaśnienie: Odzież chroni człowieka przed utratą ciepła. Im bardziej puszysta odzież tym lepiej chroni człowieka przed utratą ciepła.

  1. Wysłuchanie piosenki: „Witaminki”.

Opracowała: Karolina Oszek