1. Beata Sieńko

Joanna Sikora

Konspekt zajęć zintegrowanych z przewagą treści matematycznych.

Temat: Brutto, netto, tara

Temat dydaktyczny: Obliczania wagowe z wykorzystanie pojęć brutto, netto, tara

Treści programowe: ważenie: kilogram, dekagram, gram, tona, kwintal, brutto, netto, tara

Cele poznawcze: rozumienie pojęć brutto, netto, tara, utrwalenie wiadomości o jednostkach masy

Cele kształcące: kształtowanie umiejętności ważenia przy użyciu wagi szalkowej i odważników, kształtowanie umiejętności przeliczania jednostek masy, doskonalenie umiejętności dodawania i odejmowania, doskonalenie wiadomości dotyczących rozwiązywania zadań tekstowych, umiejętność formułowania odpowiedzi na pytania z zadania tekstowego.

Metody: czynnościowe: praktyczne działania uczniów- ważenie przy użyciu wagi szalkowej, praca w zeszycie ćwiczeń, rozwiązywanie zadań na kartach pracy

Formy: indywidualna, zbiorowa

Środki dydaktyczne: karty pracy, koszyk, jabłka, puszka brzoskwiń

Przebieg zajęć:

  1. Organizacja klasy

  1. przywitanie i przedstawienie się

  2. przygotowanie zeszytów i ćwiczeń do matematyki

  3. zapisanie tematu lekcji do zeszytów

  1. Przypomnienie wiadomości dotyczących jednostek masy

  1. dzieci wymieniają znane im jednostki masy

  2. uczniowie otrzymują karty pracy, łączą w pary różne wartości jednostek masy wyrażone w g, dag, kg, q, t

przykład:

  1. 10 g 1 kg

100g 10 dag

1000g 1 dag

  1. 100 kg 10 q

1000kg 1 t

1 t 1 q

- wspólne sprawdzanie wyników na tablicy

3) Przypomnienie czym jest waga brutto, netto, tara

(środki dydaktyczne: koszyk, jabłka- prezentacja prowadzącego, pytania kierowane do uczniów)

4) Ważenie koszyka i jabłek ( zgromadzenie dzieci przy wadze, ważenie koszyka i jabłek, obliczenie wartości tara, zapis wyników na tablicy )

5) Ważenie puszki z brzoskwiniami (na puszce jest podana waga netto, dzieci po zważeniu otrzymują wagę brutto i obliczają tarę)

6) Dzieci samodzielnie rozwiązują zadanie tekstowe ( zeszyt ćw. str. 25 zad 1)

a) wybrane dziecko czyta treść zadania na głos

b) samodzielne rozwiązywanie zadania w zeszycie ćwiczeń

c) sprawdzenie wyników na tablicy