KONSPEKT ZAJĘĆ ŚWIETLICOWYCH woda naszym skarbem doc


KONSPEKT ZAJĘĆ ŚWIETLICOWYCH

DLA GRUPY „0”

TEMAT: Woda naszym skarbem

CEL: Poznanie właściwości wody poprzez zabawę, uświadomienie znaczenia wody

CELE SZCZEGÓŁOWE:

Uczeń:

- wie jak ważna jest woda dla każdej żywej istoty

- wie, co rozpuszcza się w wodzie a co nie

- wie, co pływa po wodzie a co tonie

- rozwija swoją wyobraźnię

METODY: zabawowe, doświadczenia, aktywizujące

FORMY: grupowe

ŚRODKI: plakaty, kubek, sikawka, plastikowa butelka, kartki z napisem woda, sól, cukier, piasek, ziemia, proszek do prania, kasza.

Czas: 60 min

Grupa: ok. 15 osób

PRZEBIEG:

  1. Wprowadzenie do zajęć.

Dzieci siedzą w kole. Nauczycielka pokazuje kilka ilustracji związanych z tematem (parasolka, czajnik, koło ratunkowe). Dzieci, które domyślą się, co łączy te wszystkie przedmioty łapią się za nos. Potem wszyscy wymyślamy skojarzenia do wyrazu :WODA, nauczycielka zapisuje wyrazy na plakacie.

  1. Rozmowa z dziećmi na temat: Po co komu woda? Co by było gdyby zabrakło wody na świecie? Co by się stało z roślinami? Co by się stało ze zwierzętami? Co by się stało z nami?

  1. Co by powiedziała woda gdyby umiała mówić?

Nauczycielka zapisuje propozycje dzieci na wcześniej przygotowanym plakacie.

  1. Podaj dalej.

Dzieci siedzą w kręgu. Nauczycielka podaje kubek wypełniony po brzegi wodą. Zadaniem dzieci jest tak podawać kubek by nie uronić kropelki wody. Następnie dzieci zdejmują buty i stopami podają sobie plastikową butelkę wypełniona wodą.

  1. Kubek-woda-powódź

Dzieci dobierają się trójkami. Dwie osoby trzymają się za ręce tworząc „kubek”. Trzecia jest „wodą” i wchodzi do środka. Nauczyciel wydaje polecenia, a dzieci wykonują wcześniej omówione czynności: na hasło „woda” - dzieci, które są wodą zmieniają swoje „kubki”, na hasło „kubki”- „kubki” zmieniają wodę, na hasło „powódź”- wszyscy zmieniają miejsca.

  1. Przy wodopoju

Uczestnicy stoją w kręgu. Jedna osoba z zawiązanymi oczami siedzi w środku kręgu (wchodzi w rolę drapieżnego zwierzęcia, czatującego na ofiarę przy wodopoju). Jest ciemno, dlatego to nie wzrok tylko słuch będzie odgrywał decydująca rolę. Po kartki z napisem woda, które rozłożone są naokoło „drapieżnego zwierzęcia” skradają się różne zwierzęta, czyli pozostali uczestnicy. W czasie zabawy musi panować absolutna cisza. Jeżeli osoba stojącą w środku, usłyszy jakiś szelest, próbuje zgadnąć, z której strony on dobiega i oblać wodą z sikawki skradającego się. „Upolowany” zmienia osobę siedzącą w środku. Nauczyciel wyznacza osobę, która ma się skradać do wodopoju.

5. Ćwiczenie w ciszy.

Siedzimy w kręgu. Stawiamy naczynie z wodą na środku. Uczestnicy zamykają oczy. Nauczyciel „opuszcza” krople wody na twarz lub rękę dziecka. Kto poczuje kapnięcie, otwiera oczy.

  1. Doświadczenia.

Przygotowujemy różne masy sypkie i przedmioty do doświadczeń. Dzieci oglądają i nazywają różne masy sypkie. Łączą je z wodą i opisują swoje spostrzeżenia. Na koniec wyciągają wnioski: np. sól, cukier, proszek do prania rozpuszczają się w wodzie, a kasza, mąka, piasek rozpuszczają się częściowo. Piasek czyni ją mętną. Woda z proszkiem pieni się.

Opracowała: Karolina Oszek

Nauczyciel stażysta


