SCENARIUSZ ZAJĘĆ ZINTEGROWANYCH KLASA II

Blok tematyczny: W naszej klasie

Temat dnia: Nowy kolega

Data: 18.09.2009r

Cel główny:

Cele ogólne:

Cele szczegółowe: Uczeń:

Cel wychowawczy:

Metody pracy:

Formy pracy:

Środki dydaktyczne:

PRZEBIEG ZAJĘĆ:

  1. Zabawy bieżne: „ Wiewiórki w dziupli .

W sali uczniowie rozkładają koła hula hop, które są dziuplami wiewiórek. Liczba kól musi być o jeden mniejsza od liczby uczestników zabawy. Uczniowie biegają w rozsypce, omijając koła. Gdy nauczyciel da sygnał wszystkie dzieci wskakuja do swojej dziupli, nie może być w jednej dziupli więcej niż jedno dziecko. Uczeń, który nie znalazł swojej dziupli pomaga p. nauczycielce. Za każdym razem zabieramy jedno hula hop. Zabawa trwa do ostatniej dziupli i wiewiórki.

  1. Swobodne rozmowy na podstawie ilustracji dotyczące wyglądu, zachowania i ulubionych przysmaków wiewiórki.

  2. Słuchanie tekstu czytanego przez nauczyciela ze zwróceniem uwagi na to, kim była tytułowa „ Wiewiórka”.

  3. Głośne indywidualne czytanie fragmentów utworu dotyczących wyglądu Agnieszki, zachowania kolegów oraz zdarzenia, które zdecydowało o zmianie postępowania dzieci. Swobodne rozmowy uczniów na temat opowiadania.

  4. Związki przyczynowo - skutkowe między wydarzeniami.

Ustalenie kolejności zdarzeń na podstawie ilustracji.

  1. Rysowanie portretów Agnieszki ukazując zmianę w jej wyglądzie.

  2. Przeprowadzenie wywiadu z kolegą. Zapisywanie jego odpowiedzi.

  3. Liczby w zakresie 20. Dodawanie liczb. Grosze - monety o różnych nominałach.

  4. Zabawa muzyczno - ruchowa: „ Zgadnij moje imię”. Rozpoznawanie imienia kolegi po jego głosie. Dzieci ustawiają się w kole. Dziecko odgadujące imię musi być odwrócone tyłem do pozostałych. Na znak prowadzącego wskazane dziecko wypowiada słowa, zdania, może mówić wierszyk, śpiewać piosenkę itp. Odgadnięte imię dzieci wyśpiewują i zapisują na tablicy. Zabawę można powtórzyć kilka razy.

  5. Pisownia imion, ich zdrobnień oraz przezwisk wielką literą. Głoski i litery w wyrazach. Dwuznaki.

  • Wypowiadanie z różnym natężeniem głosu przysłów i zdań zaproponowanych przez dzieci np.: „ Nie czyń drugiemu co tobie nie miłe.

  • Wykonanie swojej wizytówki dla nowego kolegi. Układanie i zapisywanie zdań o sobie.

  • Drama: „ Powitanie nowego kolegi w naszej klasie”. Przedstawienie się nowemu koledze. Wręczenie swoich wizytówek. Drama śpiewana: Śpiewanie pytań i odpowiedzi.

  • Podsumowanie dnia i samoocena. Zadanie pracy domowej.