KONSPEKT ZAJĘĆ INTEGRUJĄCYCH KLASY MŁODSZE

POWITANIE WIOSNY

DATA 2009-03-20

CZAS 1h lekcyjna ( 45min )

UCZESTNICY uczniowie klas I - III

CEL GŁÓWNY

Pożegnanie zimy i radosne powitanie wiosny

Rozwijanie procesów poznawczych i intelektualnych na bazie zjawisk rozpoczynających wiosnę

CELE OPERACYJNE

Rozwijanie wiedzy o zjawiskach wiosennych

Rozwijanie myślenia twórczego

Kształcenie umiejętności współpracy i uczestnictwa w aktywnej grupie

Wdrażanie do uczestnictwa w procesie twórczym

Rozwijanie umiejętności gry na instrumentach perkusyjnych

Kształtowanie reakcji ruchowej na sygnał dźwiękowy

Integracja uczniów klas młodszych ( I - III )

FORMY PRACY

- zespołowa

- grupowa

METODY PRACY

- czynna - zadania stawiane do wykonania

- oglądowa - pokaz, obserwacja

- słowna - wyjaśnienia

- aktywizująca

ŚRODKI DYDAKTYCZNE

Szablony ze zwierzętami, plansze z rysunkami, balony, farby, kartony, pędzle, klej, kolorowy

papier, płyty z muzyką, instrumenty perkusyjne,

PRZEBIEG ZAJĘĆ

  1. Powitanie uczestników piosenką, wspólny śpiew, naprzemienne uderzanie w uda i klaskanie w dłonie do rytmu piosenki

WSZYSCY SĄ , WITAM WAS ZACZYNAMY BO JUŻ CZAS,

JESTEM JA, JESTEŚ TY RAZ, DWA, TRZY

  1. słuchowe poznanie piosenki „ Do widzenia panie bałwanie”

  2. inscenizacja ruchowa utworu, gra na instrumentach perkusyjnych - bębenku, trójkącie

  3. rozmowa - jaką porę roku żegnamy?

  4. Przebudzenie wiosny - uzupełnienie luk w zdaniu, nauczycielka czyta tekst, dzieci dopowiadają odczytując ilustrację

NADCHODZI WIOSNA. CORAZ MOCNIEJ GRZEJE……. . CZASAMI NA NIEBIE

POJAWIAJĄ SIĘ …….. I PADA……., A NAWET……… . Z DALEKA SŁYCHAĆ,

JAK WIEJE WIOSENNY………. ZACZYNA ZIELENIĆ SIĘ MŁODA ……… Z

DALEKICH KRAJÓW PRZYLATUJĄ……… NA ŁĄCE RECHOCZĄ ………

SŁYCHAĆ BZYCZENIE……….. ………….ZAKŁADAJĄ GNIAZDA. MY LUBIMY

WIOSNĘ.

  1. rozmowa - jaka porę roku witamy?

  2. podział uczestników na grupy zwierząt - bociany, żaby, pszczółki, jaskółki - przypięcie poszczególnym grupom identyfikatorów z rysunkami zwierząt

  3. przedstawienie okrzyku przez poszczególne grupy

  4. zaproszenie do pląsu razem z wiosną

O JAK PRZYJEMNIE I JAK WESOŁO Z WIOSENKĄ BAWIĆ SIĘ, SIĘ, SIĘ.

RAZ NÓŻKA LEWA, RAZ NÓŻKA PRAWA, DO PRZODU, DO TYŁU I RAZ, DWA,

TRZY.

  1. rozdanie każdej grupie dwóch butelek jedna niebieska z zimną wodą, druga żółta z gorącą wodą

  2. omówienie koloru i temperatury - z którą barwą i temperaturą kojarzy się wiosna ?

  3. dopasowanie kolorowej butelki do barwy na spadochronie, ustawienie butelek na rozłożonym spadochronie

  4. zabawa spadochronem - kołysanie, podrzucanie balonów- biedronek, pszczół

  5. zespołowe malowanie wiosny przy muzyce A.Vivaldiego „Cztery pory roku”

  6. prezentacja prac

  7. poznanie piosenki „Wiosenna piosenka”, inscenizacja ruchowa przy muzyce

  8. pożegnanie tańcem i piosenką „Bujany walczyk”