Poradnik dla nauczyciela


Izabela Bartczak

Aneta Kołecka

Klasyfikacja kosztów i przychodów w jednostce usługowej

412[01].S1.O1.02

Poradnik dla nauczyciela

Recenzenci:

mgr Anastazja Hartman

mgr Joanna Kamińska

Opracowanie redakcyjne:

mgr Izabela Bartczak

mgr Aneta Kołecka

Konsultacja:

Pani mgr inż. Jadwiga Morawiec

Korekta:

Poradnik stanowi obudowę dydaktyczną programu jednostki modułowej 412[01].S1.O1.02 zawartego w modułowym programie nauczania dla zawodu technik rachunkowości o specjalizacji księgowy w przedsiębiorstwie świadczącym usługi handlowe

SPIS TREŚCI

  1. Wprowadzenie

3

  1. Wymagania wstępne

5

  1. Cele kształcenia

6

  1. Przykładowe scenariusze zajęć

7

  1. Materiał nauczania

10

    1. Elementy bilansu

10

5.1.1. Ćwiczenia

10

    1. Klasyfikacja kosztów i przychodów w przedsiębiorstwie prowadzącym działalność usługową

10

5.2.1. Ćwiczenia

10

    1. Sprawozdania finansowe

10

5.1.1. Ćwiczenia

10

  1. Ewaluacja osiągnięć ucznia

16

7. Literatura

24

1. WPROWADZENIE

Przekazujemy Państwu Poradnik dla nauczyciela, który będzie pomocny w prowadzeniu zajęć dydaktycznych w szkole kształcącej w zawodzie technika rachunkowości.

W poradniku zamieszczono:

W poradniku znajdą Państwo podstawową wiedzę na temat zastosowania przepisów prawa w jednostce usługowej. Trudno wyobrazić sobie współcześnie działającą firmę, która nie dokonuje klasyfikacji kosztów i przychodów na podstawie obowiązujących przepisów prawa. Istotne jest, że współczesne ustawodawstwo ustawowo przyjmuje zasadę pełnej odpowiedzialności za klasyfikowanie kosztów, bez względu na znajomość prawa. W przyszłości uczniowie zapewne będą pracować na stanowiskach kierowniczych, zarządzać kosztami, pełnić odpowiedzialne funkcje, które będą miały wpływ na efekty ekonomiczne przedsiębiorstwa. Dlatego też możliwie pełna znajomość problematyki prawnej ma bardzo duże znaczenie w podejmowaniu racjonalnych decyzji w jednostce usługowej. Jednocześnie znajomość prawa stanowi punkt wyjścia do kierowania się jego zasadami, aby zgodnie z nimi postępować w prowadzeniu jednostki usługowej.

W poradniku znajdą Państwo podstawowe pojęcia prawne z zakresu klasyfikacji kosztów i przychodów w jednostce usługowej. Dzięki niemu uczniowie nauczą się korzystać ze źródeł prawa i na tej podstawie dokonywać klasyfikacji kosztów i przychodów. Będą potrafili wskazać rodzaj kosztu i wskazać miejsce jego powstania, a także funkcję jaką pełni w przedsiębiorstwie. Poznają cele funkcjonowania klasyfikacji kosztów oraz dowiesz się jaki wpływa mają one na przedsiębiorstwo usługowe.

Nauczą się także dokonywania podstawowych zasad księgowania kosztów, co pozwoli im w przyszłości być świadomym ich wpływu ma funkcjonowanie przedsiębiorstwa usługowego.

Wskazane jest, aby zajęcia dydaktyczne były prowadzone różnymi metodami ze szczególnym uwzględnieniem aktywizujących metod nauczania, np. samokształcenia kierowanego, tekstu przewodniego.

Formy organizacyjne pracy uczniów mogą być zróżnicowane, począwszy od samodzielnej pracy uczniów do pracy zespołowej.

2. WYMAGANIA WSTĘPNE

Przystępując do realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć:

3. CELE KSZTAŁCENIA

W wyniku realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć:

4. PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ

Scenariusz zajęć 1

Osoba prowadząca Izabela Bartczak, Aneta Kołecka

Modułowy program nauczania: Technik rachunkowości

Moduł: Księgowy w przedsiębiorstwie świadczącym usługi handlowe

Jednostka modułowa: Sporządzanie sprawozdań finansowych

Temat: Koszty i przychody w przedsiębiorstwie świadczącym usługi handlowe.

Cel ogólny: Zidentyfikować koszty i przychody w przedsiębiorstwie świadczącym usługi handlowe

Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń potrafi:

Metody nauczania-uczenia się:

Formy organizacyjne pracy uczniów:

Czas: 3 x 4 godzin dydaktycznych.

Środki dydaktyczne:

Przebieg zajęć:

        1. Wprowadzenie.

        2. Uświadomienie celów zajęć.

        3. Plan zajęć:

          • Wstęp - nauczyciel w formie pogadanki zachęca uczniów do poznania zagadnień z zakresu klasyfikacji kosztów i przychodów.

          • Nauczyciel rozdaje uczniom ustawę o rachunkowości. Uczniowie w parach na podstawie otrzymanych materiałów dokonują wyjaśnienia pojęć takich jak: koszt, przychód, zysk i strata. Wybrani uczniowie prezentują swoje odpowiedzi w formie pisemnej.

          • Nauczyciel chodząc między uczniami, sprawdza poprawność rozwiązania ćwiczenia oraz odpowiada na pytania zadane przez uczniów.

          • Nauczyciel przeprowadza wspólnie z uczniami dyskusję na temat klasyfikacji przychodów.

          • Następnie uczniowie w parach rozwiązują ćwiczenie nr 1 pod kontrolą nauczyciela.

          • Wybrany uczeń prezentuje rozwiązanie na tablicy.

          • Nauczyciel wykorzystując prezentację multimedialną zapoznaje uczniów z klasyfikacją kosztów w przedsiębiorstwie świadczącym usługi handlowe.

          • Następnie uczniowie w parach rozwiązują ćwiczenie nr 2. Nauczyciel nadzoruje pracę uczniów.

          • Wybrany uczeń prezentuje rozwiązanie na tablicy.

          • Nauczyciel dzieli klasę na grupy 4-osobowe, którym zleca wykonanie ćwiczenia nr 3.

          • Następnie każda grupa przedstawia swoje rozwiązanie, a nauczyciel weryfikuje odpowiedzi i dokonuje oceny ich pracy.

      1. Podsumowanie zajęć:

        • Uczniowie ustnie odpowiadają na pytanie: Co to jest koszt, przychód, zysk i strata?

        • Uczniowie ustnie dokonują klasyfikacji kosztów i przychodów, podają znaczenie klasyfikacji kosztów.

        • Uczniowie samodzielnie wykonują ćwiczenie nr 4 w formie pisemnej.

        • Nauczyciel weryfikuje poprawność wykonania ćwiczenia.

Zakończenie zajęć

        1. Ocena poziomu osiągnięć uczniów i ocena ich udziału w zajęciach.

        2. Zachęcenie uczniów do powtórnego przeanalizowania nauczanego materiału i sięgnięcia do literatury dodatkowej.

Praca domowa

Do każdej kategorii kosztów i przychodów zapisz w zeszycie po 2 przykłady.

Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach:

5. ĆWICZENIA

5.2. Klasyfikacja kosztów i przychodów w jednostce usługowej

5.2.1. Ćwiczenia

Ćwiczenie 1

Uzupełnij schemat dotyczący klasyfikacji przychodów i podaj ich przykłady.

0x01 graphic

Wskazówki do realizacji:

Sposób wykonania ćwiczenia

Aby wykonać ćwiczenie, uczeń powinien:

  1. przeanalizować treść polecenia,

  2. zapoznać się z materiałem zawartym w pkt. 4.1.1. III Klasyfikacja przychodów.

  3. rozpoznać rodzaje przychodów w jednostce usługowej,

  4. podać przykłady rozpoznanych rodzajów przychodów w jednostce usługowej,

  5. zaprezentować wykonanie ćwiczenia na forum grupy,

  6. dokonać oceny wykonanego ćwiczenia.

Wyposażenie stanowiska pracy:

Ćwiczenie 2

Pogrupuj w tabeli następujące koszty ze względu na różne kryteria:

Zmienne, bezpośrednie, sprzedaży, pozostałe koszty rodzajowe, amortyzacja, pośrednie, wynagrodzenia, usługi obce, koszty działalności podstawowej, zużycie materiałów i energii, koszty stałe, ubezpieczenia społeczne i inne świadczenia, koszty zarządu, podatki i opłaty.

Kryterium klasyfikacji

Wyszczególnienie kosztów

Koszty według rodzajów

 

 

 

 

 

 

 

Koszty według miejsc powstania

 

 

 

Koszty powiązane z przychodami

 

 

Koszty powiązane z wielkością produkcji

 

 

Wskazówki do realizacji:

Sposób wykonania ćwiczenia

Aby wykonać ćwiczenie, uczeń powinien:

  1. przeanalizować treść polecenia,

  2. zapoznać się z materiałem zawartym w pkt. 4.1.1. II klasyfikacja kosztów.

  3. uzupełnić tabelę zgodnie z podanymi kryteriami,

  4. zaprezentować wykonanie ćwiczenia na forum klasy,

  5. dokonać oceny poprawności wykonanego ćwiczenia

Wyposażenie stanowiska pracy:

Ćwiczenie 3

Określ podstawowe różnice ewidencją kosztów działalności podstawowej w układzie rodzajowym i układzie funkcjonalnym.

Wskazówki do realizacji:

Sposób wykonania ćwiczenia

Aby wykonać ćwiczenie, uczeń powinien:

  1. przeanalizować treść polecenia,

  2. zapoznać się z materiałem zawartym w pkt. 4.1.1. II klasyfikacja kosztów.

  3. wskazać różnice pomiędzy układami ewidencji kosztów,

  4. zdefiniować pojęcia kosztów rodzajowych i kosztów funkcjonalnych,

  5. wpisać odpowiedź w wykropkowane miejsce w ćwiczeniu,

  6. zaprezentować wykonanie ćwiczenia na forum klasy,

  7. dokonać oceny poprawności wykonanego ćwiczenia.

Wyposażenie stanowiska pracy:

Ćwiczenie 4

W miejsce przy numerze zdania wpisz P, - jeśli stwierdzenie jest prawdziwe - lub F - jeśli jest fałszywe.

  1. Ujęcie kosztów w różnych przekrojach wynika z potrzeb sprawozdawczości, analizy, kontroli planowania i podejmowania decyzji.

  2. Klasyfikacja kosztów do wyceny zapasów i pomiaru zysku jest oparta na kosztach rzeczywistych.

  3. Komórki odpowiedzialne za ponoszone koszty są określane mianem ośrodków odpowiedzialności.

  4. Pozostałe koszty i przychody operacyjne to koszty i przychody związane bezpośrednio z działalnością operacyjną jednostki.

  5. Straty i zyski nadzwyczajne powstają na skutek zdarzeń trudnych do przewidzenia, w ramach działalności operacyjnej jednostki i związane z ogólnym ryzykiem jej prowadzenia.

  6. Koszty proste obejmują niepodzielne i jednorodne pozycje kosztów.

  7. Uzyskane kredyty oraz wkłady własne akcjonariuszy nie należą do przychodów.

  8. Przychody to przypływy aktywów albo inne zwiększenie aktywów danego podmiotu lub zmniejszenie jego zobowiązań (lub kombinacja powyższych) wynikające z dostarczenia lub produkcji dóbr, świadczenia usług lub innych czynności będących podstawową działalnością danego podmiotu.

Wskazówki do realizacji:

Sposób wykonania ćwiczenia

Aby wykonać ćwiczenie, uczeń powinien:

  1. przeczytać uważnie stwierdzenia zawarte w zdaniu treść polecenia,

  2. zapoznać się z materiałem zawartym w pkt. 4.1.1.,

  3. wpisać w miejsce przy numerze zdania P lub F w zależności od prawdziwości stwierdzenia,

  4. zaprezentować wykonanie ćwiczenia na forum klasy,

  5. dokonać oceny poprawności wykonanego ćwiczenia.

Wyposażenie stanowiska pracy:

6. EWALUACJA OSIĄGNIĘĆ UCZNIA

Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego

Test dwustopniowy do jednostki modułowej „Klasyfikacja kosztów i przychodów w jednostce usługowej”

Test składa się z 10 zadań wielokrotnego wyboru, z których:

Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt

Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak uczeń otrzymuje 0 punktów.

Proponuje się następujące normy wymagań - uczeń otrzyma następujące oceny szkolne:

Klucz odpowiedzi: 1. b, 2. c, 3. a, 4. a, 5. d, 6. c, 7. c, 8. c, 9. d, 10. b.

Plan testu

Nr zad.

Cel operacyjny
(mierzone osiągnięcia ucznia)

Kategoria celu

Poprawna

odpowiedź

1

Scharakteryzować pojęcia przychodów i zysków

b

B

2

Scharakteryzować pojęcia kosztów i strat

B

c

3

Scharakteryzować pojęcie układu kosztów rodzajowych

B

a

4

Scharakteryzować pojęcie kosztów w układzie funkcjonalnym

B

a

5

Dokonać analizy kosztów według rodzajów

C

d

6

Ocenić znaczenie klasyfikacji kosztów

C

C

7

Dokonać analizy przychodów

C

C

8

Dokonać analizy kosztów

C

C

9

Dokonać analizy kosztów

C

D

10

Dokonać analizy kosztów

c

B

Przebieg testowania

Instrukcja dla nauczyciela

  1. Ustal z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu z wyprzedzeniem co najmniej jednotygodniowym.

  2. Przygotuj odpowiednią ilość testów.

  3. Zapewnij samodzielność podczas wykonywania zadań.

  4. Przed rozpoczęciem testu przeczytaj uczniom instrukcję dla ucznia.

  5. Zapytaj, czy uczniowie wszystko zrozumieli. Wszelkie wątpliwości wyjaśnij.

  6. Nie przekraczaj czasu przeznaczonego na test.

Instrukcja dla ucznia

  1. Przeczytaj uważnie instrukcję.

  2. Zapoznaj się z zestawem zadań testowych.

  3. Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi.

  4. Test pisemny zawiera 10 zadań i sprawdza Twoje wiadomości z zakresu klasyfikacji kosztów i przychodów w przedsiębiorstwie usługowym. Udzielaj odpowiedzi tylko na załączonej karcie odpowiedzi. Wskaż tylko jedną odpowiedź prawidłową. W przypadku pomyłki należy błędną odpowiedź zaznaczyć kółkiem i zakreślić odpowiedź poprawną.

  5. Udzielaj odpowiedzi tylko na załączonej karcie odpowiedzi, stawiając w odpowiedniej rubryce znak X.

  6. Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania.

  7. Kiedy udzielanie odpowiedzi będzie sprawiało Ci trudność, wtedy odłóż jego rozwiązanie na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci wolny czas.

  8. Na rozwiązanie testu masz 30 minut.

Materiały dla ucznia:

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH

  1. Przychody i zyski to:

    1. uprawdopodobnione powstanie w okresie sprawozdawczym korzyści ekonomicznych, o wiarygodnie określonej wartości, w formie zmniejszenia wartości aktywów, albo zwiększenia wartości zobowiązań, które doprowadzą do wzrostu kapitału własnego lub zmniejszenia jego niedoboru w inny sposób niż wniesienie środków przez udziałowców lub właścicieli;

    2. uprawdopodobnione powstanie w okresie sprawozdawczym korzyści ekonomicznych, o wiarygodnie określonej wartości, w formie zwiększenia wartości aktywów, albo zmniejszenia wartości zobowiązań, które doprowadzą do wzrostu kapitału własnego lub zmniejszenia jego niedoboru w inny sposób niż wniesienie środków przez udziałowców lub właścicieli;.

    3. uprawdopodobnione powstanie w okresie sprawozdawczym korzyści ekonomicznych, o wiarygodnie określonej wartości, w formie zwiększenia wartości pasywów, albo zmniejszenia wartości należności, które doprowadzą do wzrostu kapitału własnego lub zmniejszenia jego niedoboru w inny sposób niż wniesienie środków przez udziałowców lub właścicieli;

    4. uprawdopodobnione powstanie w okresie sprawozdawczym korzyści ekonomicznych, o wiarygodnie określonej wartości, w formie zwiększenia wartości aktywów, albo zmniejszenia wartości zobowiązań, które doprowadzą do spadku kapitału własnego lub zmniejszenia jego nadwyżki w inny sposób niż wniesienie środków przez udziałowców lub właścicieli;

  1. Koszty i straty to:

    1. uprawdopodobnione zwiększenia w okresie sprawozdawczym korzyści ekonomicznych, o wiarygodnie określonej wartości, w formie zmniejszenia wartości aktywów, albo zwiększenia wartości zobowiązań i rezerw, które doprowadzą do zmniejszenia kapitału własnego lub zwiększenia jego niedoboru w inny sposób niż wycofanie środków przez udziałowców lub właścicieli

    2. uprawdopodobnione zmniejszenia w okresie sprawozdawczym korzyści ekonomicznych, o wiarygodnie określonej wartości, w formie zwiększenia wartości aktywów, albo zmniejszenia wartości zobowiązań i rezerw, które doprowadzą do zmniejszenia kapitału własnego lub zwiększenia jego niedoboru w inny sposób niż wycofanie środków przez udziałowców lub właścicieli

    3. uprawdopodobnione zmniejszenia w okresie sprawozdawczym korzyści ekonomicznych, o wiarygodnie określonej wartości, w formie zmniejszenia wartości aktywów, albo zwiększenia wartości zobowiązań i rezerw, które doprowadzą do zmniejszenia kapitału własnego lub zwiększenia jego niedoboru w inny sposób niż wycofanie środków przez udziałowców lub właścicieli

    4. uprawdopodobnione zmniejszenia w okresie sprawozdawczym korzyści ekonomicznych, o wiarygodnie określonej wartości, w formie zmniejszenia wartości aktywów, albo zwiększenia wartości zobowiązań i rezerw, które doprowadzą do zmniejszenia kapitału obcego lub zwiększenia jego nadwyżki w inny sposób niż wycofanie środków przez udziałowców lub właścicieli

  1. Układ rodzajowy kosztów:

    1. określa, jakiego rodzaju koszty proste, czyli obejmujące jednorodne składniki, ponosi przedsiębiorstwo usługowe. Koszty w układzie rodzajowym charakteryzują się tym, że obejmują całkowitą sumę kosztów danej kategorii w przedsiębiorstwie, bez względu na to, w jakim miejscu powstały i w jakim celu zostały poniesione;

    2. określa, jakiego rodzaju koszty złożone, czyli obejmujące jednorodne składniki, ponosi przedsiębiorstwo usługowe. Koszty w układzie rodzajowym charakteryzują się tym, że obejmują całkowitą sumę kosztów danej kategorii w przedsiębiorstwie, bez względu na to, w jakim miejscu powstały i w jakim celu zostały poniesione;

    3. określa, jakiego rodzaju koszty proste, czyli obejmujące jednorodne składniki, ponosi przedsiębiorstwo usługowe. Koszty w układzie rodzajowym charakteryzują się tym, że obejmują częściową sumę kosztów danej kategorii w przedsiębiorstwie, bez względu na to, w jakim miejscu powstały i w jakim celu zostały poniesione;

    4. określa, jakiego rodzaju koszty złożone, czyli obejmujące jednorodne składniki, ponosi przedsiębiorstwo usługowe. Koszty w układzie rodzajowym charakteryzują się tym, że obejmują częściową sumę kosztów danej kategorii w przedsiębiorstwie, bez względu na to, w jakim miejscu powstały i w jakim celu zostały poniesione.

  1. Układ funkcjonalny, to układ:

    1. uwzględniający miejsce ich powstania, grupujące koszty stosownie do stanowisk pracy lub komórek organizacyjnych bądź zgodnie z określonymi funkcjami spełnianymi przez podmiot gospodarczy, powodującymi powstanie tych kosztów.

    2. uwzględniający miejsce ich powstania, grupujące koszty stosownie do rodzajów bądź zgodnie z określonymi funkcjami spełnianymi przez podmiot gospodarczy, powodującymi powstanie tych kosztów.

    3. uwzględniający sposób ich powstania, grupujące koszty stosownie do stanowisk pracy lub komórek organizacyjnych bądź zgodnie z określonymi funkcjami spełnianymi przez podmiot gospodarczy, powodującymi powstanie tych kosztów.

    4. uwzględniający czas ich powstania, grupujące koszty stosownie do stanowisk pracy lub komórek organizacyjnych bądź zgodnie z określonymi funkcjami spełnianymi przez podmiot gospodarczy, powodującymi powstanie tych kosztów.

  1. Do kosztów według rodzajów zaliczamy:

    1. koszty działalności podstawowej, koszty zarządu i koszty sprzedaży.

    2. amortyzacja, zużycie materiałów i energii, usługi obce, podatki i opłaty, wynagrodzenia, zobowiązania, ubezpieczenia społeczne i inne świadczenia oraz pozostałe koszty rodzajowe;

    3. amortyzacja, zużycie materiałów i energii, usługi obce, podatki i opłaty, wynagrodzenia, ubezpieczenia społeczne i inne świadczenia oraz koszty bezpośrednie i pośrednie;

    4. amortyzacja, zużycie materiałów i energii, usługi obce, podatki i opłaty, wynagrodzenia, ubezpieczenia społeczne i inne świadczenia oraz pozostałe koszty rodzajowe.

  1. Klasyfikacja kosztów ma znaczenie dla:

    1. wyceny i pomiaru wielkości zapasów, celów decyzyjnych, celów oceny jakości;

    2. wyceny zapasów i pomiaru zysku, celów inwestycyjnych, celów kontroli;

    3. wyceny zapasów i pomiaru zysku, celów decyzyjnych, celów kontroli;

    4. wyceny zapasów i pomiaru zysku, celów decyzyjnych, celów osobistych.

  1. Odsetki od lokat bankowych to:

    1. pozostałe przychody operacyjne;

    2. usługi obce;

    3. przychody finansowe;

    4. koszty finansowe.

  1. Koszty podróży służbowych to:

    1. amortyzacja;

    2. koszty finansowe;

    3. pozostałe koszty rodzajowe;

    4. zobowiązania wobec pracowników.

  1. Spłata kredytu bankowego to:

    1. koszt finansowy;

    2. przychód finansowy;

    3. pozostałe koszty rodzajowe;

    4. powoduje zmniejszenie środków pieniężnych.

  2. Koszty transportu to:

    1. koszty zarządu;

    2. koszty sprzedaży;

    3. zużycie materiałów i energii;

    4. pozostałe koszty operacyjne.

KARTA ODPOWIEDZI

Imię i nazwisko..........................................................................................

Jednostka modułowa- nazwa

Zakreśl poprawną odpowiedź.

Nr

zadania

Odpowiedź

Punkty

1

a

b

c

d

2

a

b

c

d

3

a

b

c

d

4

a

b

c

d

5

a

b

c

d

6

a

b

c

d

7

a

b

c

d

8

a

b

c

d

9

a

b

c

d

10

a

b

c

d

7. LITERATURA

  1. Wprowadzenie do rachunkowości - Podręcznik z przykładami, zadaniami i testami. Ewa Śnieżek (red). Wydawnictow Oficyna Ekonomiczna Grupa Wolters Kluwer 

  2. Zbiór zadań z podstaw rachunkowości. Kazimiera Winiarska.

  3. Rachunkowość finansowa - ujęcie sprawozdawcze i ewidencyjne. Walińska Ewa red. Wydawnictow Oficyna Ekonomiczna Grupa Wolters Kluwer 

  4. Rachunkowość handlowa. Niemczyk Roman, 2010, Difin

  5. Adamiec M., Kożusznik B. Zarządzanie zasobami ludzkimi. Wydawnictwo Akademickie, Kraków 2000

0

24

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego oraz Budżetu Państwa

Biuro Projektu: Wyższa Szkoła Informatyki w Łodzi, 93 - 008 Łódź, ul. Rzgowska 17a, tel. 042 275 01 00 wewn. 455 lub 190, fax 042 640 33 55, www.podyplomowe.zawodowe.wsinf.edu.pl

Punkt Rekrutacyjny: Łódzkie Centrum Doskonalenia Nauczycieli i Kształcenia Praktycznego, ul. Kopcińskiego 29,

90-142 Łódź, pokój 101, tel 426783378 wew. 101


