SCENARIUSZ ZAJĘĆ W GRUPIE DZIECI CZEROLETNICH

Temat kompleksowy: Przedszkolak bezpieczny na drodze

Temat dnia: Trójkąty i trójkąciki

Temat zajęć:

TRÓJKĄTNA BAJKA

Cele ogólne:

- utrwalenie znajomości kształtów - trójkąt;

- rozwijanie sprawności manualnej;

- wzbudzanie zainteresowania tekstem literackim;

- kształtowani orientacji w schemacie ciała.

Cele operacyjne - dzieci:

- uważnie słuchają czytanego utworu; potrafią samodzielnie lub kierowane pytaniami nauczycielki opowiedzieć jego treść;

- znają charakterystyczne cechy trójkąta, potrafią wskazać go wśród innych figur;

- utrwalają przeliczanie do 3;

- potrafią według polecenia nauczycielki wykonać trójkąty z plasteliny;

- wykonują poprawnie polecenia nauczycielki podczas pracy z książką;

- nazywają i prawidłowo wskazują części ciała wymieniane podczas zabawy ruchowej przy muzyce.

Formy pracy: zbiorowa i indywidualna.

Metody pracy: praktyczna - ćwiczenia, zadania stawiane dzieciom; podająca, słowna - praca z tekstem, objaśnienia, pogadanka.

Środki dydaktyczne: nagranie CD, literatura przygotowana przez nauczycielkę, zapałki, plastelina i kartki, wycięte figury geometryczne.

Przebieg zajęć:

  1. Powitanie z Misiem Krzysiem, krótkie wprowadzenie do zajęć.

  2. Zabawa ruchowa przy muzyce „Moje ciało” - dzieci nazywają wskazane przez nauczycielkę części ciała, następnie wskazują je ćwicząc przy utworze muzycznym. Oddechowe ćwiczenia uspokajające.

  3. Wysłuchanie wiersza D. Wawiłow „Trójkątna bajka” - dzieci opowiadają treść wysłuchanego utworu własnymi słowami lub kierowane pytaniami nauczycielki.

  4. Omówienie charakterystycznych cech trójkąta. Liczenie boków i wierzchołków w trójkącie, szukanie trójkątów w sali. Wskazywanie trójkątów wśród rozłożonych na podłodze figur. Nagradzanie dzieci oklaskami.

  5. Praca z książką - szukanie trójkątów na obrazku, rysowanie trójkąta po śladzie.

  6. Zabawa ruchowa przy muzyce - „Trójkąt - kółeczko”. Dzieci tańczą w rytm muzyki, na sygnał nauczycielki muszą ułożyć swoje ręce na kształt koła lub trójkąta.

  7. Układanie na dywanie trójkątów z zapałek. „Rysowanie” trójkątów w powietrzu.

  8. Praca plastyczna przy stolikach - formowanie wałeczków z plasteliny i układanie ich na kształt trójkąta. Wspólne oglądanie prac dzieci, przeliczanie trójkątów.

  9. Zakończenie zajęć - podziękowanie dzieciom za pracę, pogadanka z Misiem Krzysiem na temat zasad obowiązujących podczas zabawy.