Justyna Kogut

Konspekt na lekcję historii i społeczeństwa dla klasy VI.

Temat: Człowiek ciekawy świata. Przyczyny odkryć geograficznych.

Cele poznawcze: uczeń

Cele kształcące: uczeń

Cele wychowawcze: uczeń

Środki dydaktyczne:

    1. Wojciechowski G., Historia i społeczeństwo 6. Człowiek i jego cywilizacja,
      Wyd. ARKA

    2. Wojciechowski G., Historia i społeczeństwo 6. Człowiek i jego cywilizacja. Zeszyt ćwiczeń, Wyd. ARKA

    3. Mapa ścienna Wielkie odkrycia geograficzne

    4. Prezentacja multimedialna - płyta CD

Metody dydaktyczne:

  1. Opis

  2. Praca pod kierunkiem: w oparciu o podręcznik, ćwiczenia, ikonografię

  3. Pogadanka

  4. Burza mózgów

  5. Drama

  6. Prezentacja multimedialna

Tok lekcji:

Przebieg lekcji

Treści dydaktyczne

Przeznaczony czas

Czynności nauczyciela

Czynności uczniów

Czynności organizacyjne

Wzajemne powitanie.

Sprawdzenie obecności.

12:05-12:07

Rekapitulacja wtórna + wprowadzenie do tematu

Kontrola zadania domowego.

Zapisanie tematu lekcji.

Pogadanka + prezentacja multimedialna:

- które kraje/cywilizacje były znane, a które nieznane mieszkańcom Europy?

- wyobrażenia ówczesnych ludzi o świcie, kształcie Ziemi, wyglądzie wszechświata w XV w.

Zapisują temat lekcji w zeszycie.

Przypominają sobie wiadomości z poprzedniej klasy oraz odpowiadają na pytania nauczyciela.

12:07-12:15

Lekcja właściwa

Opowiadanie, opis, prezentacja multimedialna:

- ludy Ameryki: Majowie, Inkowie, Aztekowie

Wymienia kogo pociągały dalekie podróże (kupcy, władcy, przestępcy, ludzie pobożni) i prosi uczniów, aby spróbowali się wcielić w te postacie i podali przyczyny zainteresowania odkryciami geograficznymi - drama.

Wymienia inne przyczyny odkryć geograficznych:

- ciekawość świata

- niedobór złota i srebra w Europie

- chęć poznania nowych terenów

- chęć wzbogacenia się

- chęć zdobycia sławy

- udoskonalenie statków i przyrządów żeglarskich: karawela, busola, astrolabium, laska Jakuba, kompas

Pokazuje uczniom ilustracje tych przyrządów.

Opisuje warunki panujące na statkach w czasie podróży.

Podaje notatkę do zeszytu.

Oglądają prezentację oraz słuchają opisów.

Wcielają się w podane postacie oraz podają przyczyny zainteresowania odkryciami geograficznymi.

Zapisują notatkę.

12:15-12:37

Rekapitulacja pierwotna

Prosi uczniów o wykonanie wskazanych ćwiczeń w podręczniku i ćwiczeniach.

Rozwiązują wskazane zadania.

12:37-12:47

Zadanie domowe

Podaje zadanie domowe i wyjaśnia uczniom polecenie - ćw. 1, s. 12.

Zapisują w zeszytach zadanie domowe.

12:47-12:50