Scenariusz zajęć z dziećmi 4-5 letnimi

Temat: Skąd się bierze chleb? - zapoznanie dzieci z historią powstania chleba z wykorzystaniem serii obrazków, piosenki i zabawy.

Cele ogólne:

Cele operacyjne:

Metody pracy:

Formy pracy:

Środki dydaktyczne:

Przebieg zajęć:

    1. Omówienie przez nauczyciela poszczególnych tablic przedstawiających kolejne etapy powstawania pieczywa, tj.

    1. Dzieci układają z obrazków kolejne etapy powstawania pieczywa.

    1. Słuchanie piosenki Skąd się bierze chleb? nagranej na płycie CD.

Skąd się bierze chleb?

Najpierw rolnik sieje zboże,

potem deszczyk je podlewa,

potem rośnie i złociście

długo na polu dojrzewa,

Słonce grzeje całe lato,

złote kłosy w nim się mienią,

a z tych kłosów, z tego ziarna

chlebek będziesz jeść jesienią.

Młynarz we młynie ziarenka zmiele,

z ziaren tych mąka powstanie,

a z mąki piekarz nocą w piekarni,

upiecze chleb na śniadanie.

    1. Rozmowa z dziećmi na temat treści piosenki.

    1. Zabawa ilustrująca treść piosenki. Dzieci stoją w kole jeden za drugim. Idąc w kole naśladują siew zboża i podlewanie. Potem naśladują jak zboże rośnie (stoją w kole i z przysiadu powoli wstają), przy słowach „słońce... jeść jesienią” dzieci idą w kole, machają rękami w górze, naśladują kołysanie się kłosów na wietrze. Dzieci stoją i rękami naśladują ruch mielenia i ugniatania ciasta.

    1. Robimy bułeczki. Dzieci otrzymują od nauczyciela gotową masę solną i mają za zadanie ulepić różne rodzaje bułek: kajzerkę, bułkę zwykłą, rogalik itp. Następnie układają je na tekturowych kartkach i odkładają do wyschnięcia.

    1. Śpiewanie piosenki Skąd się bierze chleb? dla utrwalenia.

3