SCENARIUSZ ZAJĘCIA OTWARTEGO Z UDZIAŁEM RODZICÓW

- GR. III

Data : 12.03.2014

Temat: Zwierzęta Afryki.

Cele:

Pomoce dydaktyczne:

Kolorowy samoprzylepny papier , taśma dwustronna , flamastry , nożyczki , ilustracje afrykańskich zwierząt , obręcze , napisy zwierząt , patyczki , podkładki , muzyka afrykańska , dywanik z napisanymi cyframi 1- 20 , cyfry 1 - 20 , kartki xero , muzyka do opowieści ruchowej : „Samolot”.

Przebieg zajęcia:

  1. Powitanie piosenka : `Wszyscy są - witam Was…”

  2. Wizytówka - wykonanie wizytówki ( dzieci i rodzice) w kształcie egzotycznego owocu.

  3. Podróż samolotem do Afryki - opowieść ruchowa do muzyki.

  4. Zabawa pantomimiczna : „Zwiedzamy dżunglę” -

  5. Dotarliśmy do Afryki , wysiadamy z samolotu i idziemy na ląd po wodzie ( wysokie unoszenie kolan) a potem po gorącym piasku ( lekkie podskoki). Rozglądamy się uważnie na boki , szukamy tubylców. Czas ruszać w drog ę , przedzieramy się przez dżunglę ( ruchy rękami na boki). Chodźmy bardzo cicho , by nikogo nie spłoszyć , albo by nas nie usłyszał lew ( idziemy na palcach). Cii! ( dajemy palec na buzię). Słychać jakiś szelest . Uciekamy na drzewo ( naśladujemy wspinanie na drzewo). O! Jaka miła małpka - chcesz to się pobawimy. Pomałpujemy tak jak ona ( drapiemy się po plecach , skaczemy na jednej nodze , wydajemy odgłosy małp , iska my się , ito.) Dość zabawy chyba jesteśmy już bezpieczni , możemy schodzić z drzewa ( naśladujemy schodzenie z drzewa). Ruszamy dalej w drogę. Przed nami rzeka , musimy ją przeskoczyć ( duży skok do przodu) , a teraz skaczemy po kamieniach ( małe podskoki). Uwaga! Krokodyl ( naśladujemy kłapanie paszczy krokodyla) , a tam płynie hipopotam ( naśladujemy rękami pływanie po wodzie). Już niedługo dotrzemy do wioski , musimy tylko przejść obok śpiącego wężą ( dzieci kładą się na podłodze i sycząc poruszają się po niej). Nareszcie jesteśmy w wiosce. Witamy się z tubylcam9i ( dzieci obejmują się) . Na powitanie zaśpiewamy hymn ( dzieci powtarzają za nauczycielką).

O , ale , le

O , beri , tiki , Tonga ,

masa , masa , masa ,

o , balua , balue , baluo!

6. Spotkanie z egzotycznymi zwierzętami

Nauczycielka pokazuje ilustracje zwierząt

- podział nazw zwierząt na sylaby

- umieszczanie zwierząt w obręczach , zgodnie z liczbą sylab

Umieszczenia nazw zwierząt w obręczach zgodnie z głoską na którą rozpoczyna się ich nazwa - wyodrębnianie głosek w nagłosie

7.Zabawa ruchowa : „Jakie to zwierzę?” - podział dzieci na grupy. Każda z grup wymyśla wspólnie zagadkę ruchową o wybranym zwierzęciu afrykańskim. Odgadują pozostałe grupy.

8.Zabawa : „Dopasuj obrazek” - zadaniem dzieci jest dopasowanie obrazka do napisu np.; małpa , słoń , itp.

9.Zabawa matematyczna: „Małpie zabawy” - ( sprawdzenie umiejętności dodawania i odejmowania na konkretach , układanie działań matematycznych za pomocą liczmanów - patyczków).

10.Zabawa ruchowa : „Murzyński taniec” - dzieci otrzymują ilustracje zwierząta afrykańskich . Tańczą w rytm muzyki afrykańskiej wymieniając się zwierzętami.

11.Zabawa matematyczna : „Polowanie na tygrysa”.

12.Wykonywanie na plecach kolegi masażyków do wiersza : „Płynie rzeczka”.

13.Powrót do Polski samolotem - opowieść ruchowa do muzyki.

14.Podziękowanie dzieciom za udział w zajęciach.

Przygotowała : Anna Mazurkiewicz