Justyna Kogut

Konspekt na lekcję historii i społeczeństwa dla klasy IV.

Temat: Poznaję historię swojej rodziny.

Cele poznawcze:

Cele kształcące: uczeń potrafi

Cele wychowawcze: uczeń

Środki dydaktyczne:

    1. Wojciechowski G., Historia i społeczeństwo 4. Człowiek i jego cywilizacja, Wyd. ARKA

    2. Wojciechowski G., Historia i społeczeństwo 4. Człowiek i jego cywilizacja. Zeszyt ćwiczeń, Wyd. ARKA

    3. Przykłady drzew genealogicznych rodów królewskich, ilustracje przedstawiające rody lub rodziny

    4. Ilustracje przedstawiające herby

Metody dydaktyczne:

  1. Opis

  2. Praca pod kierunkiem: w oparciu o podręcznik, ćwiczenia, ikonografię

  3. Pogadanka

  4. Opowiadanie

Tok lekcji:

  1. Czynności organizacyjno-porządkowe: 2min

  2. Rekapitulacja wtórna - pogadanka: 7 min

  1. Wprowadzenie: 2 min

Nauczyciel: Na poprzedniej lekcji rozmawialiśmy o tym, że wszystkie wydarzenia z życia człowieka tworzą jego „małą historię”, a „mała historia” każdego człowieka jest częścią historii społeczeństwa. Wasza mała historia tworzy również historię waszej rodziny, jest jej częścią.

Nauczyciel: rysuje na tablicy schemat przedstawiający mała historię każdego człowieka jako część historii rodziny oraz część historii społeczeństwa.

  1. Lekcja właściwa: 27 min

Temat: Poznaję historię mojej rodziny.

    1. Analiza ilustracji przedstawiającej rodzinę króla Jana III Sobieskiego; zdjęcia rodzinne jako pamiątki - opowiadanie, pogadanka

    2. Ćw. 1, s. 17

    3. Rodzice i dzieci jako najmniejsza rodzina - opowiadanie, praca z ilustracją, schematem

    4. Osoby tworzące rodzinę - pogadanka

    5. Obowiązki rodziców i dzieci - pogadanka

    6. Czy pamiętamy wszystkich członków naszej rodziny? - pogadanka

    7. Ród - wyjaśnienie pojęcia

    8. Herb - wyjaśnienie pojęcia, praca z ilustracjami

    9. Skąd uzyskać informacje, do jakiego rodu należysz i kto był Twoim przodkiem? - pogadanka

    10. Genealogia - wyjaśnienie pojęcia

    11. Drzewo genealogiczne - wyjaśnienie pojęcia, praca z ilustracjami

    12. Zapisanie notatki do zeszytu