9. 03.2009

SCENARIUSZ ZAJĘĆ ZINTEGORWANYCH

W KLASIE I B

Temat bloku: Z techniką za pan brat.

Temat dnia: Od ogniska do żarówki.

Zapis w dzienniku: Od ogniska do żarówki. Ciche i głośne czytanie wiersza Pstryk! Swobodne wypowiedzi na temat treści wiersza. Dawne i obecne sposoby oświetlania mieszkań. Demontaż i montaż latarki elektrycznej. Określanie rodzajów zdań. Dodawanie z przekroczeniem progu dziesiątkowego typu: 9+ n. Zabawa ruchowa Pajacyk na baterie.

Cele ogólne:

Kształtowanie wiedzy dotyczącej rozwoju oświetlenia na świecie.

Kształtowanie nawyku oszczędnego korzystanie z prądu.

Cele szczegółowe

Uczeń:

Metody:

Formy:

Środki dydaktyczne:

Ilustracje, podpisy do ilustracji, zdanie z lukami, latarki, baterie, podręcznik, karty pracy

Przebieg zajęć:

I Część wstępna

  1. Wspólne śpiewanie piosenki Mój kolega komputer.

Pytania nauczyciela:

Zagadka:

W elektrowni powstaje

do domów się dostaje.

Jest silny niesłuchanie:

włącza pralkę

i oświetla mieszkanie.

II Część główna

  1. Odczytanie przez nauczyciela wiersza Pstryk!

  1. Analiza wiersza:

Swobodne wypowiedzi uczniów

  1. Rozmowa na temat: Skąd bierze się prąd w domu? ( z elektrowni)

Prąd powstaje w elektrowni .

Przewodami płynie do domu.

  1. Uczniowie podają propozycje odpowiedzi na pytania nauczyciela:

Przedstawienie ilustracji przez nauczyciela, dzieci dopasowują podpisy.

  1. Pokaz przez nauczyciela przedmiotów i zapalenie: lampka, świeca, lampa naftowa

  1. Wyszukiwanie w Wyklejance brakujących obrazków i przyklejanie ich w odpowiednim miejscu (P. s.13, ćw. 1)

  1. Udzielanie ustnych odpowiedzi na pytanie:

Uzupełnianie zdania z lukami na tablicy i przepisują z pamięci do zeszytów

Gdy wychodzę z pokoju gaszę światło!

  1. Zabawy ruchowe:

  1. Analiza obrazków i podpisywanie ich właściwymi zdaniami. (K. 13, ćw. 4)

  1. Czytanie przez nauczyciela zdań z odpowiednią intonacją i uzupełnianie ich przez dzieci znakami: ! ? . (K. 13, ćw. 5)

Zgaś światło!

Dlaczego świecisz w oczy?

Gdy wychodzę z pokoju, gaszę światło.

  1. Nauczyciel stawia problem, Wyobraź sobie, że jest wieczór. Za oknami noc, aż tu nagle… w twoim domu gaśnie światło z powodu awarii

Omówienie rysunku z podręcznika ćw. 1 s. 14.

  1. Rozmowa na temat bezpiecznego korzystania z prądu.

( porażenie prądem)

Nauczyciel prezentuje ilustracje na tablicy dotyczące niebezpieczeństwa. Na podstawie ilustracji uczniowie opisują, co może się zdarzyć.

- Co może się zdarzyć?

Swobodne odpowiedzi uczniów.

  1. Film „Bezpiecznie z prądem”

  1. Rachunek pamięciowy

7 + 3 + 4 = 10 14 + 6 = 20 6 + 4 + 4 = 14

9 + 1 + 3 = 13 20 - 6 = 14 7 + 3 + 3 = 13

13 - 3 - 2 = 8 11 - 1 - 6 = 4 14 - 4 - 2 = 8

12 - 2 - 6 = 4 12 - 2 - 3 = 7 7 + 3 + 8 = 18

  1. Piramida

Dzieci wykonują w pamięci zadania, następnie kolorują odpowiednią budkę z wynikiem i wychodzi im piramida.

12 - 2 - 6 = 4 14 - 4 - 2 = 8 1 + 0 = 1

12 - 2 - 3 = 7 3 + 6 = 9 10 - 8 = 2

15 - 5 - 7 = 3 1 + 5 = 6 16 - 6 - 5 = 5

  1. Zabawa ruchowa na korytarzu Pajacyk na baterie. Dzieci dobierają się w pary. Jedno dziecko „włącza” pajacyka, drugie jest pajacykiem. Pajacyk wykonuje ruchy zabawki. Zmiana ról.

III Część końcowa

  1. Zadanie pracy domowej:

Karta pracy 13, ćw. 6

Naucz się pięknie czytać wiersza Pstryk!

  1. Pochwalenie uczniów za aktywność i rozdanie, najbardziej aktywnym, dzieciom naklejek.