Scenariusz zajęć w grupie 5-latków

Data i miejsce: 01.03.2013r., Zespół Szkolno-Przedszkolny w Zalasowej

Czas trwania zajęć: 30 min.

Prowadząca: Anna Patyk

Temat bloku: Pojazdy - na lądzie, w wodzie i w powietrzu

Temat dnia: Pojazdy lądowe, wodne i powietrzne

Zapis do dziennika:

„Samolot i pilot” - zabawa ruchowa. „Pojazdy” - zabawa orientacyjno - porządkowa”. „W samochodzie” - zabawa naśladowcza.

„Co to za pojazd?” - ćwiczenia słuchowe. Rozwijanie wrażliwości słuchowej. „Gdzie porusza się ten pojazd? - zabawa dydaktyczna. Podział pojazdów na powietrzne, lądowe i wodne. Wzbogacenie słownika dzieci o nazwy pojazdów. Doskonalenie precyzyjnych ruchów dłoni. „Odgłosy pojazdów” - ćwiczenie ortofoniczne na zgłoskach: puf, dzyń, brum, szsz, wrr. Doskonalenie aparatu mowy. Wykonanie ćwiczenia graficznego „Pojazdy”. Rozpoznawanie liter r, R. Rozpoznawanie kierunków. Uzupełnianie ciągu liczbowego.

Cele ogólne:

Cele operacyjne:


Formy pracy:

Metody pracy:


Środki dydaktyczne: CD2 12, obrazki pojazdów wodnych, lądowych i powietrznych, 3 obrazki przedstawiające: niebo, wodę, ziemię, emblematy z pojazdami dla każdego dziecka, lizaki przedstawiające drogę, wodę, niebo, K3 s.22, kredki.

Przebieg zajęć:

  1. Powitanie Rodziców oraz Pani Dyrektor.

  2. „Co to za pojazd?” - ćwiczenia słuchowe. Rozpoznawanie dźwięków i nazywanie pojazdów, które je wydają.

  3. „Samolot i pilot” - zabawa ruchowa. Dzieci dobierają się parami. Jedno dziecko jest samolotem, staje wyprostowane i zamyka oczy. Drugie jest pilotem, staje za kolegą i kładzie na ręce na jego barki. Na sygnał samoloty ruszają powoli. Pilot prowadzi rękami samolot prosto, w prawą stronę, w lewą stronę. Zmiana ról.

  4. „Gdzie porusza się ten pojazd?” - zabawa dydaktyczna. Trzy obrazki przedstawiające niebo, ziemię, wodę oraz obrazki przedstawiające pojazdy wodne, lądowe i powietrzne. Rozpoznawanie i nazywanie pojazdów. Podawanie głoski w nagłosie w wybranym przez siebie wyrazie. Określanie, do czego służą i gdzie się poruszają - w powietrzu, na lądzie w wodzie. Umieszczenie pojazdów na płaszczyznach. Liczenie ile pojazdów jest w poszczególnych sekcjach, przyklejenie odpowiednie cyfry. Porównywanie gdzie jest najwięcej, gdzie jest najmniej pojazdów.

  5. „Pojazdy” - zabawa orientacyjno-porządkowa. Dzieci losują emblematy z pojazdami. Na sygnał (zmiana lizaka) poruszają się wybrane pojazdy (lądowe, wodne, powietrzne).

  6. „Odgłosy pojazdów” - zabawa ortofoniczna. Ćwiczenie narządów mowy na zgłoskach: puf, puf, puf, szz, szz, szz, wrr, wrr, wrr, dzyń, dzyń, dzyń, bum, brum, brum.

  7. „W samochodzie” - zabawa naśladowcza. Przypomnienie środków bezpieczeństwa w czasie jazdy samochodem.

  8. „Pojazdy” - ćwiczeni graficzne w kartach. Łączenie z rysunkiem roweru liter r, R. Nazywanie pojazdów. Określanie w którym kierunku się poruszają (do góry, w lewo, w prawo). Kolorowanie i nalepianie na pojazdach kolejnych brakujących liczb.

  9. Podziękowanie dzieciom za wspólną zabawę, pożegnanie Rodziców oraz pani Dyrektor.

„Start rakiety” - zabawa z elementem podskoku. Zabawa polega na wykonywaniu ruchów w coraz szybszym tempie. Dzieci: rytmicznie klaszczą; uderzają dłońmi o uda i tupią; rysują na wysokości brzucha spiralę; wydając dźwięki: zzz, wyskakują w górę unosząc ramiona i wydając okrzyk: Hurra!.