Scenariusz lekcji

Przedmiot: matematyka

Klasa: IVb

Nauczyciel prowadzący: Marta Janik

T em a t : Powtórzenie wiadomości o figurach geometrycznych.

Czas zajęć: 2 jednostki lekcyjne.

Cele ogólne

Cele sformułowane w języku ucznia:

Po lekcji będę potrafił:

Uczniowie będą potrafili po lekcji - NACOBEZU:

Potrafisz:

Pytanie kluczowe:

Jak wyglądałby świat bez figur geometrycznych?

Metody pracy:

 praca w grupach, kula śniegowa, praktyczna - ćwiczenia,

Środki dydaktyczne:

 karty pracy z treścią zadań, tangaramy, slajdy.

Przebieg zajęć:

Każda grupa otrzymuje do wykonania trzy zadania, na ich wykonanie uczniowie mają ograniczony czas.

Nauczyciel sprawdza poprawność rozwiązania. Zwycięża ta grupa, która uzyska największą ilość punktów.

Nauczyciel nagradza uczniów ze zwycięskiej grupy dyplomami, upominkami i ocenami.

1 grupa ocenami bardzo dobrymi natomiast 2 kolejne grupy ocenami dobrymi i kolejne 2 dostatecznymi.

Karta pracy nr 1 - wykonanie ulotki informacyjnej na wylosowany temat, które potem łączą w jeden plakat:

  1. Koła i okręgi.

  2. Proste, półproste, łamane i odcinki.

  3. Prostokąty i kwadraty.

  4. Wielokąty.

  5. Kąty - budowa i rodzaje.

Karta pracy nr 2 - puzzle - układanie z różnych wielokątów dwóch wybranych rysunków (tangram).

Karta pracy nr 3 - rozwiązywanie zadań utrwalających poznane wiadomości i umiejętności.

Uczniowie wypowiadają się na temat wykonywanych zadań oraz własnego zaangażowania, nauczyciel ocenia pracę uczniów.

Zastosowane metody aktywizują pracę uczniów, pobudzają do wysiłku intelektualnego i twórczego myślenia. Wymagają koncentracji, mają za zadanie uaktywnić wiedzę uczniów, pobudzić ich fantazję i wyobraźnię, uczyć się od koleżanek i kolegów z klasy, uczyć się współdziałania w zespole, komunikowania się, planowania, organizowania, stosowania zdobytej wiedzy w praktyce.

Zdania podsumowujące

Uczniowie kończą zdania: