Konspekt do lekcji wychowania fizycznego z koszykówki

Temat lekcji: Doskonalenie kozłowania z uwzględnieniem zmiany tempa

Cele główne w zakresie:

Umiejętności: kozłowanie w różnym tempie

Sprawności kondycyjne i koordynacyjne: kształtowanie szybkości, koordynacji ruchowej,

Wiadomości: kozłowanie jako sposób uwalniania się od pressingu

Miejsce zajęć: sala gimnastyczna

Pomoce dydaktyczne: piłki,

Prowadzący: Mariusz Wojtas

L.p.

Tok lekcji

Zadania szczegółowe lekcji

Metody

i formy

Czas

Uwagi organizacyjno -metodyczne

1

Ćwiczenia porządkowo-wychowawcze

  • zbiórka,

  • powitanie,

  • sprawdzenie gotowości do zajęć,

  • podanie tematu lekcji,

Formy ustawienia: szereg

2 min.

xxxxxxxxxx szereg

O nauczyciel

2

Zabawa ożywiająca

„Król kozłowania”

Ćwiczący ustawieni są na boisku do piłki siatkowej. Na sygnał prowadzącego każdy stara się wybić piłkę innym uczniom poza wyznaczone pole gry. Kto straci piłkę, odpada. Wygrywa gracz, który ostatni zostanie w polu gry.

Metoda: zabawowo-klasyczna

5 min.

Co jakiś czas zmniejszam pole gry.

3

Ćwiczenia kształtujące

Bieg dookoła sali:

  • krążenia ramion: w przód, w tył, z piłką trzymaną w drugiej ręce,

  • kozłowanie piłki prawą później lewą ręką,

  • krok odstawno-dostawny,

W marszu:

  • wymachy nóg do piłki trzymanej w wyprostowanych rękach,

  • toczenie piłek raz lewą raz prawa ręką,

Ćwiczenia w miejscu:

  • skręty tułowia z piłką trzymaną w dłoniach,

  • krążenia piłki wokół bioder, nóg,

  • krążenia tułowia z piłką w rękach,

  • skłony do prawej i lewej nogi z piłką,

  • przerzucanie piłki z ręki do ręki, nogi w rozkroku, łokcie wyprostowane,

  • przechwyty z naprzemianstronnym trzymaniem piłki,

  • przekładanie piłki po ósemce między nogami,

  • podskok z wyrzutem piłki w górę trzymanej między stopami,

  • w siadzie prostym wznos obu nóg, przetoczenie piłki pod nogami,

  • przejście ze stania do leżenie tyłem - cały czas kozłując piłkę,

Metoda: naśladowczo-ścisła

6 min.

Prawidłowy opis i pokaz ćwiczenia.

4

Ćwiczenia techniczne:

doskonalenie kozłowania z uwzględnieniem zmiany tempa

Trasa - zmiana kierunków.

Ćwiczący ustawieni są w rogu boiska, każdy z piłką, kozłują do trzech tyczek tworzących trasę. Tyczki ustawione są na: linii rzutów wolnych, linii środkowej oraz drugiej linii rzutów wolnych. Ćwiczący pokonują trasę ośmiokrotnie, wykonując każdą ze zmian kierunku kozłowania dwukrotnie.

Naśladowanie.

Uczniowie dobierają się w pary. Każda dwójka ma piłkę. Pierwszy z ćwiczących biegnie w prawym pasie boiska, zmieniając tempo poruszania się, drugi z piłką naśladuje go. Po przekroczeniu połowy boiska zawodnik z piłką kozłuje na kosz
i rzuca po zatrzymaniu.

Metoda: naśladowczo-ścisła

14 min.

Prawidłowy pokaz i opis ćwiczenia.

5

Gra uproszczona

Gra do dwóch celnych rzutów. Wygrana drużyna zostaje na parkiecie, a miejsce przegranych zastępuje drużyna oczekująca na grę.

Metoda: zabawowo-klasyczna

13 min.

Zwracam uwagę na wykorzystywanie podań w czasie gry.

6

Ćwiczenia korekcyjne

- ukłon japoński,

  • koci grzbiet,

  • w leżeniu przodem unoszenie wyprostowanych rąk,

Metoda: naśladowczo-ścisła

3 min.

Zwracam uwagę na prawidłowe wykonanie ćwiczenia.

7

Ćwiczenia organizacyjno-porządkowe

  • zbiórka

  • podsumowanie zajęć

  • uprzątnięcie sprzętu.

Formy ustawienia: szereg

2 min.

xxxxxxxxxx szereg

O

nauczyciel