KONSPEKT LEKCJI

TEMAT: Doskonalenie podstawowych elementów techniki z PN - gry i zabawy.

Cele lekcji: Uczeń - umie technicznie wykonać podanie, prowadzenie, żonglowanie piłki.

- kształtuje zwinność, szybkość, koordynację, siłę NN.

- przestrzega zasad higieny osobistej po zajęciach ruchowych.

- uczy się pełnienia roli sędziego w zabawach i grach.

Klasa:

Miejsce zajęć: sala gimnastyczna

Pomoce: piłki do gry w PN, słupki.

Prowadzący:

TOK LEKCJI

TREŚĆ I PRZEBIEG ĆWICZEŃ

UWAGI

Cz. I wstępno - przygotowawcza

część organizacyjna

rozgrzewka

  • zbiórka, powitanie, sprawdzenie obecności i gotowości do zajęć

  • podanie tematu lekcji i zadań głównych, zachęta do ćw.

  • bieg dookoła boiska

  • w biegu krążenie RR do przodu

  • j.w. tylko do tyłu

  • krok odstawno - dostawny twarzą do środka boiska i na zewnątrz

  • „przeplatanka” do środka boiska i na zew.

  • w rozsypce skłony T do przodu

  • j.w., skłony T na boki

  • skrętoskłony

  • z przysiadu podpartego wyrzut NN w tył

  • rozgrzanie stawów skokowych i kolanowych

  • skiping A i C

ustawienie w dwuszeregu

na połowie boiska do PR

obszerne krążenia

zachować odległości

z pogłębieniem

wg inwencji ucznia

na szerokości boiska

Cz. II główna

zad. ożywiająca

zab. rzutna

zab. bieżna

zab. koordynacyjna

zab. kopna

zab. skoczna

gra

  • gra do 5 - ciu podań - każda z drużyn stara się rozegrać między sobą 5 podań

  • drużyny ustawione w rzędach bokiem do siebie. Pierwsi z rzędów biegną do tyłu, obiegają swój rząd i wracają z powrotem, kolejny rusza gdy poprzednik dotknie go dłonią. wygrywa drużyna która szybciej ukończy sztafetę

  • podział jw., ustawienie twarzą do siebie w odległości ok. 10 m. pierwszy rzuca piłkę do pierwszego z naprzeciwka, który przyjmuje ją w dowolny sposób, prowadzi piłkę dookoła swojego rzędu, wraca na początek i wykonuje ćw. tak jw.

  • prowadzenie piłki slalomem miedzy słupkami, powrót jw.

  • ćwiczący ustawieni parami (jeden przed drugim w odległości ok. 3 m), za linią końcową boiska, na sygnał wykonują miedzy sobą podania do półmetka i z powrotem

  • każdy zespół staje na obwodzie koła, ćwiczący żonglują piłkę w dowolny sposób, tak aby nie spadła. Wygrywa zespół, który najwięcej żonglował

  • pierwszy biegnie tyłem trzymając na wyciągniętych RR piłkę, drugi wykonuje 10 skoków w górę w przód z dotknięciem piłki kolanami, przy słupku zmiana wykonywanych ćw.

  • mini turniej PN, cztery drużyny, gra gr. następnie przegrani walczą między sobą o

III miejsce, wygrani o I miejsce

drużyna wygrywająca zdobywa 1 pkt.

zadania należy wykonać jak najszybciej, ale dokładnie, przeciwna drużyna zdobywa punkt wtedy, gdy wygrana drużyna oszukiwała

każdy rząd podzielony został na połowę (4 zastępy)

kolejny rozpoczyna wyścig w momencie otrzymania piłki od współćw.

prowadzenie PN, a następnie LN

dwie piłki dla rzędu

która drużyna wykona więcej podań - wygrywa

jeden zawodnik może odbić piłkę najwyżej 3 razy

czas gry 2 *2 min

Cz. III końcowa

ćw. korek. - uspokajające

zakończenie lekcji

  • siad ugięty, RR w górę na zew., plecy oparte o kolano współćw., który trzyma go za RR poniżej łokci, ruch siedzącego - rytmiczne odrzuty RR w tył z uwypukleniem kl. pierś.

  • omówienie lekcji, wyróżnienie aktywnych uczniów

  • motywacja do samodzielnego udziału w aktywności ruchowej

  • pożegnanie

należy zachować postawę skorygowaną, zmiana na sygnał nauczyciela

ustawienie w dwuszeregu

1