Scenariusz zajęć  otwartych dla rodziców
Dzień aktywności klasa Ia: opracowała mgr Danuta Jasińska
SP w ZAWIDZU

0x01 graphic

TEMAT BLOKU: Ciekawe zajęcia na zimowe wieczory.

TEMAT DNIA: Z Kopciuszkiem na balu.

ZAPIS W DZIENNIKU: Inscenizacja “Wróżki”,“Co jest najważniejsze na świecie”.. Słuchanie baśni “Kopciuszek” czytanej przez Królową Wróżek. Wyróżnianie i ocena postaci. Ustalanie kolejności zdarzeń na podstawie obrazków i treści. Uzupełnianie zdania nazwami czynności. Taniec towarzyski przy muzyce z kasety. Odgrywanie scenek. Projektowanie i malowanie karety oraz stroju na bal z Kopciuszkiem. Odejmowanie liczb w zakresie 20. Równania typu: 12-2=10.

CELE OPERACYJNE: Uczeń po zajęciach potrafi:

METODY: teatralizacji, rozmowa kierowana, pogadanka, diagram kołowy

FORMY: indywidualna, grupowa, jednolita, grupowa zróżnicowana, zbiorowa.

ŚRODKI DYDAKTYCZNE: rekwizyty, stroje, karty pracy-postaci i przedmioty z bajek, kołówka sylabowa, książki H. Januszewskiej, ilustracje, rozsypanka zdaniowa, kaseta.

PRZEBIEG ZAJĘĆ

  1. Przedstawienie inscenizacji “Wróżki”.

  2. Rozmowa na temat treści inscenizacji, próba odpowiedzi na pytania: Czy istnieją wróżki? Jakie znacie bajki w których są wróżki?

  3. Nazywanie postaci i przedmiotów z bajek, dopasowanie ich do książek - karty pracy.

  4. Rozwiązanie kołówki sylabowej (odczytanie hasła i zapisanie do zeszytu: Hanna Januszewska “Kopciuszek”.

  5. Słuchanie informacji nauczyciela o autorach - wyjaśnienie uczniom dlaczego mówimy o dwojgu autorach (Ch. Perrault i H. Januszewska)

  6. Obejrzenie wystawki książek H. Januszewskiej z umieszczonym na niej portretem pisarki.

  7. Wysłuchanie baśni “Kopciuszek” czytanej przez najlepiej czytającą uczennicę -“Królową Wróżek”.

  8. Wyodrębnienie postaci: Kopciuszek, macocha, siostry, ojciec, królewicz, wróżka.

  9. Zapis nazw postaci do zeszytów ze zwróceniem szczególnej uwagi na pisownię wyrazów “królewicz”, i “wróżka”.

  10. Zbiorowe ustalenie zdarzeń i uporządkowanie ich odpowiednim ilustracjom. (Uczniowie przyporządkowują podpisy do obrazków zgodnie z wynikami działań umieszczonymi na drugiej stronie

 

17

15

18

16

12

Kopciuszek na balu.

Przygoda z pantofelkiem

Pomoc wróżki.

Marzenia Kopciuszkao balu.

Ślub Kopciuszka   z Królewiczem.

14+3=

19 - 4=

13+5=

13+3=

19-7=

  1. Chronologiczne ułożenie zdarzeń z rozsypanki zdaniowej zawierającej do rozwiązania działania i wklejenie do zeszytu.

  1. Marzenia Kopciuszka o balu.

  2. Kopciuszek na balu.

  3. Przygoda z pantofelkiem.

  4. Ślub Kopciuszka z królewiczem.

12.Uzupełnienie zdania nazwami czynności - naśladowanie ruchem tych czynności.

13.Ułożenie zdania z rozsypanki wyrazowej i udzielenie odpowiedzi na pytanie “O czym marzyła sierotka?”

14.Projektowanie i malowanie strojów na bal z Kopciuszkiem.

15.Taniec towarzyski przy muzyce z kasety - chłopcy proszą dziewczęta do tańca.

16.Swobodne wypowiedzi uczniów na temat postępowania poszczególnych osób, ukierunkowane pytaniami nauczyciela:

17.Gromadzenie nazw cech charakteru odpowiadających wybranym postaciom.

Kopciuszek: dobry, wrażliwy, pracowity, łagodny.

Siostry: złośliwe, leniwe, kapryśne.

Macocha: okrutna, zła, niesprawiedliwa.

18.Odczytanie powstałego zapisu i przepisanie do zeszytów uczniowskich.

19.Swobodne wypowiedzi uczniów na temat właściwego odnoszenia się do rodziców, rodzeństwa i przyjaciół (przykłady pozytywnych zachowań uczniów).

20.Inscenizacja “Co jest najważniejsze na świecie?”

21.Ocena zajęć przez uczniów - ozdobienie wspólne sukni Kopciuszka odpowiednimi kolorem, w zależności od tego jak podobały się zajęcia.

0x01 graphic

znakomicie - kolor czerwony

bardzo dobrze - kolor żółty

dobrze -kolor niebieski

słabo -kolor zielony

źle -kolor czarny

22.Zadanie pracy domowej:

-  przepisać do zeszytu zdania

"Wróżka wyczarowuje złotą karetę".
"Kopciuszek tańczy z Królewiczem".

-  wykonać ilustrację do wybranego zdarzenia z bajki “Kopciuszek”.