SCENARIUSZ WARSZTATÓW PLASTYCZNYCH ,,JESIEŃ

Cel poznawczy: - poznanie nowych technik plastycznych

- zapoznanie z terminem kalkografia

- wzbogacenie słownictwa

Cel kształcący - rozwijanie wyobraźni uczestników

-kształtowanie umiejętności twórczego myślenia

- kształtowanie świadomości rozwoju własnych zdolności

plastycznych.

Cel opiekuńczo-wychowawczy: stworzenie miłej atmosfery w grupie.

Metoda: słowna, czynnościowa, aktywizująca.

Forma: indywidualna.

Środki: suszone oraz świeże liście drzew i krzewów, paleta barw jesieni, kalka

maszynowa, kartki z kolorowego bloku technicznego, klej, nożyczki, żelazko,

gazety, kolorowy papier ksero, kontury liści malowane farbami window color,

farby window color, ziarna fasoli, słoik.

Przebieg zajęć:

  1. Powitanie wszystkich uczestników warsztatów

  2. Zabawa ,, Przekaż minę”. Jest to zabawa wprowadzająca dobry nastrój. Rozpoczynający robi jakąś śmieszną minę i ,,podaje” ją następnemu dziecku. Musi ono ją powtórzyć i pokazać następnej osobie. Jeśli ktoś ,,upuści” minę jeszcze raz odwraca się do poprzednika ,by ja wziąć i przekazać dalej.

  3. Zabawa w skojarzenia do słowa ,,Jesień”.

  4. Cwiczenie wyzwalające twórcze myślenie:

  1. Określanie kolorów i faktury liści. Nauczyciel poleca dzieciom wziąć z przygotowanych liści świeżych 1 liść. Trzeba mu się uważnie przyjrzeć, wykonać polecenie:

Nazwijcie te kolory.

  1. Paleta barw jesieni.- Z wyciętych kolorowych kółek dzieci wybierają te, które ,,pasują” do jesieni, przyklejają je na palecie malarskiej oraz nazywają je: - złoty, żółty, rudy, rdzawy, zielonożółty, pomarańczowy, zieleń butelkowa, czerwień soczysta… itd.

I STANOWISKO: Wykonanie pracy plastycznej- podkładka do zajęc plastycznych.

N.: Jak można zatrzymać te piękne barwy jesieni na dłużej, gdy już nie będzie liści na drzewach? Dziś poznacie kilka sposobów, by Jesień została z nami na dłużej np. w pracach plastycznych. A więc do dzieła! Dzieci mają za zadanie ułożyć na kolorowej kartce z Bristolu kompozycję z liści. Pt. ,,Ożywmy liście”. Trzeba zatem zrobić coś, co żyje: stwór, zwierzątko, jakąś postać, może to być również kukiełka - np. królewna. Następnie N. omawia kształt i fakturę liścia i jego przydatność do pracy np. który liść można wykorzystać jako grzbiet ryby, na zęby smoka, falbanę spódnicy itd.. W sąsiednim pomieszczeniu N. wspomagający foliuje powstałe prace, podczas gdy dzieci przechodzą do następnego działania. W ten sposób powstaje PODKŁADKA , która jest niespodzianką dla dzieci jaką otrzymają na koniec zajęć.

II STANOWISKO - KALKOGRAFIA. Prasowanie liści pod kolorową kartką

przez kalkę maszynową. Na kolorowej kartce powstaje odbitka - negatyw liścia. Mogą to być pojedyncze liście lub kompozycja.

III STANOWISKO: malowanie farbami Window color konturu liścia, poprzez

odpowiednie łączenie kolorów, właściwie ich zlewanie.

  1. Na zakończenie organizacja wystawy prac, oglądanie wytworów kolegów ich

omówienie oraz wykonanie wspólnego zdjęcia do kroniki. Dzieci otrzymują

swoje prace wykonane na I stanowisku: Tę foliowaną pracę można wykorzystać jako podkładkę do plastyki.

  1. Pożegnanie gości. N. żegnając się z gośćmi prosi by dzieci wyraziły swą

opinię zajęciach poprzez wrzucenie ziarnka fasolki do słoika z uśmiechem -

jeśli zajęcia się podobały, lub jeśli nie - do słoika z ,,kwaśną” miną.