Konspekt Lekcji: 10-11

Data: 27.II.2003r

Dyscyplina: SKS - piłka ręczna

Temat: Nauka rzutu z przeskokiem i doskonalenie zwodu pojedynczego

Klasa/płeć: I-III

Ilość uczniów: 12

Miejsce ćwiczeń: sala gimnastyczna

Czas: 2 * 45'

Przybory: piłki ręczne

Cele główne lekcji:

  1. Umiejętności: uczeń potrafi w miarę swoich możliwości wykonać rzut z przeskokiem.

  1. Motoryka: uczeń wie jak kształtować szybkość i koordynację

  1. Wiadomości: uczeń zna technikę rzutu z przeskokiem.

  1. Akcent wychowawczy: uczeń jest aktywny

Imię i nazwisko prowadzącego: Leszek Rus


Tok lekcji

Zadania szczegółowe

Dozowanie

Uwagi organizacyjno-metodyczne

1.Zorganizowanie grupy i sprawdze- nie gotowości do zajęć.

2. Nastawienie do aktywnego udziału w lekcji.

3.Rozgrzewka, psychomotoryka i profilaktyka. RR

Tpł. strz. w przód

NN

Sił. RR

T pł. cz.

T pł. strz. w tył.

B

T pł. złożona

Równ.

Podskoki

1. Zbiórka.

2. Sportowe powitanie.

3. Sprawdzenie obecności i gotowości do zajęć.

1. Podanie tematu i celów lekcji.

2. Motywacja do aktywnego udziału w lekcji.

1. „Berek z kozłowaniem” - - zabawa ożywiająca.

2, Twarzą do siebie - podania piłki oburącz zza głowy kozłem do partnera.

3. Tyłem do siebie odl. 0,5 - 1m, podania nad głową i pomiędzy nogami (w rozkroku).

4. Podania oburącz sprzed klatki piersiowej - po podaniu wypad N w przód.

5. Podania jednorącz kozłem.

6. P.w. - bokiem do siebie, stopy obok siebie - na sygnał przeciąganie partnera na swoją stronę.

7. Jedna osoba leży na brzuchu, druga stoi przed nią (ok. 2-3m); osoba leżąca podaje piłkę sprzed klatki piersiowej po skłonie T w tył.

8. W siadzie rozkrocznym nogi zgięte w kolanach - podanie zza głowy po wykonaniu leżenia tyłem.

9. Plecami do siebie w lekkim rozkroku podania piłki z rąk do rąk po wykonaniu skrętu w prawą stronę, a następnie w lewą.

10. Próba wykonania „jaskółki” - wagi przodem z jednoczesnym kozłowaniem

11. Podskoki z przyciągnięciem kolan do klatki piersiowej.

2'

2'

2'

2'

10x

8x

10x

20''

8x

10x

8x

3x

30''

- w dwuszeregu

- osoby niećwiczące siadają na ławce

- kontrola stroju

- w parach na połowie sali

- 1 piłka na parę

- naprzeciwko siebie

- ramiona wyprostowane

- zmiana ćw.

- naprzeciwko siebie

- odl. 1 m

- zmiana ćwiczącego

4. Kształtowanie umiejętności, doskonalenie sprawności

i rozwijanie zdolności twórczych.

1. Pokaz i omówienie rzutu z przeskokiem.

2. Doskonalenie zwodu pojedyńczego oraz rzutu w wyskoku:

  • ćwiczący ustawieni w rzędzie, w odległości 20 m od linii pola bramkowego; na linii rzutów wolnych stoi obrońca. Pierwszy z rzędu kozłuje piłkę w kierunku bramki, mija pasywnie zachowującego się obrońcę zwodem i akcję kończy rzutem w wyskoku w przód.

  • u. ustawieni w rzędzie 20 m od bramki; pierwszy podaje piłkę do obrońcy stojącego na linii rzutów wolnych, biegnie w jego kierunku - otrzymuje ponownie piłkę w odl. 1,5 - 2 m od O, wykonuje zwód i kończy akcję rzutem w wyskoku w przód

  • jw. ale z boku stały podający. Pierwszy z rzędu podaje do niego piłkę biegnie otrzymuje od niego piłkę, wykonuje zwód i rzut na bramkę

  • 2 atakujących rozgrywa piłkę na 2 obrońców, starają się zdobyć bramkę stosując zwód pojedyńczy przodem i rzut w wyskoku w przód

3. Nauka rzutu z przeskokiem:

  • u. w miejscu wykonują krok LN w przód i odbijając się z niej, przeskakują na NP., a następnie wysuwają LN w przód

  • jw. w biegu

  • jw. po odbiciu z LN skręt T w prawo z zamachem ręki do tyłu, stopę prawą (na którą przeskakujemy) ustawiamy skośnie do kierunku biegu

  • u. po wykonaniu przeskoku rzucają piłkę o ścianę

  • jw., ale rzut w kierunku bramki

  • jw. ale u. wykonują kozioł, a następnie przeskok i rzut na bramkę.

4. Ćw. taktyczne:

  • 6 atakujących rozgrywa piłkę na 6 obrońców. By bramka została uznana 1 z Z. musi wykonać zwód, a rzut na bramkę musi być rzutem z przeskokiem.

5. Gra właściwa

1'

2'

2'

2'

2'

1'

1'

1'

1'

2'

2'

2'

7'

- u. siedzą w siadzie skrzyżnym

- u. stawieni przed ścianą

- u. ustawieni w dwóch rzędach przed bramką

- zmiana formacji po zakończeniu akcji

5. Uspokojenie organizmu.

6. Czynności organizacyjne i wychowawcze.

7. Nastawienie uczniów do aktywności ruchowej w czasie wolnym.

1. Ćw. oddechowe.

1. Zbiórka

2. Omówienie błędów.

3. Pochwała dla najlepiej ćwiczących

1. Zachęcenie do samodzielnej aktywności w czasie wolnym.

2. Sportowe pożegnanie.

1'

2'

1'

- siad skrzyżny