Scenariusz zajęć przeprowadzonych w grupie 3-4 latków

Temat kompleksowy: Co jesienią słychać w lesie?

Temat dnia: Bajka „Pod grzybem”

Data: 16.11. 2009r

Cele ogólne:

Cele szczegółowe:

Dziecko:

Metody:

Środki dydaktyczne:

I. Przebieg dnia:

  1. Powitanie dzieci, wprowadzenie ich do tematu dnia.

  2. W kąciku książki: dzieci przeglądają ilustracje o lesie w pismach i książkach przyrodniczych, słuchają ciekawostek przyrodniczych czytanych przez nauczyciela.

  3. Nauka zabawy ze śpiewem i pokazem ( do melodii „Panie Janie”) „ Panie kciuku”. Zabawa ma na celu utrwalenie nazw palców.

II. Przebieg zajęć:

  1. „Pod grzybem”- bajka opowiedziana przez pacynkę-krasnoludka (autor: W. Sutiejew).

Mały Krasnal siedzi w przedszkolu, patrzy przez okno i przypomina mu się pewna historia, którą opowiada dzieciom.

Dzieci podają swoje propozycje , nauczyciel naprowadza je, wyjaśnia im znaczenie powiedzenia.

  1. Zabawa ruchowa z elementem równowagi „Krasnal patrzy”:

Nauczyciel trzyma pacynkę i stoi tyłem do dzieci. Głośno mówi rymowankę: „Raz, dwa, trzy, krasnal patrzy” i się odwraca. Dzieci zmieniają się w grzybki- stają na jednej nodze z rękoma złączonymi nad głową i nie poruszają się. Dziecko, które pierwsze straci równowagę, zostaje krasnalem.

  1. Podsumowanie zajęć: zabawa dydaktyczna „Co nie pasuje?”

Nauczyciel pokazuje po trzy obrazki:

Za każdym razem pyta dzieci, co nie pasuje i dlaczego.

III. Zabawy przy stoliku wedle zainteresowań dziecka.

IV. Spacer po okolicy- pogadanka na temat bezpiecznego poruszania się w trakcie przechodzenia na pasach.

V. Leżakowanie- słuchanie odgłosów ptaków leśnych z płyty CD.