Wielokąty - rozwiązywanie zadań. Jednostki pola powierzchni - scenariusz lekcji matematyki w klasie 6b

Autorka: Urszula Lupa

Temat lekcji: Wielokąty- rozwiązywanie zadań. Jednostki pola powierzchni


Cele lekcji:

Uczeń

  1. zna wzory na obliczanie pola prostokąta, kwadratu, równoległoboku, rombu, trójkąta i trapezu

  2. potrafi zamieniać jednostki pola powierzchni

  3. wie czym jest pole powierzchni

  4. podaje przykłady jednostek pola powierzchni

  5. potrafi opisać dowolny wielokąt

  6. rozwiązuje zadania tekstowe dotyczące wielokątów

Metody i formy pracy:
- prezentacja rozwiązań na tablicy
- praca w parach
- praca indywidualna,

Zastosowane środki dydaktyczne:
- karty pracy,
- podręcznik,
- tablica, kreda,

PRZEBIEG LEKCJI:
I. Część wstępna:

1. Powitanie, sprawdzenie obecności.
2. Podanie tematu lekcji.
II. Część główna:

Nauczyciel sprawdza zadanie domowe i rozdaje uczniom karty pracy z zadaniami. Uczniowie czytają kolejne zadania zastanawiają się nad sposobem ich rozwiązania i zgłaszają się do rozwiązania zadania na tablicy. Za rozwiązanie danego zadania otrzymują plusy. Pozostali uczniowie rozwiązują je samodzielnie w zeszytach sprawdzając swoje obliczenia z rozwiązaniem na tablicy, a w razie wątpliwości pytają nauczyciela.

Zadanie 1.

Wymień znane Ci jednostki pola powierzchni i podaj związki między nimi.

Zadanie 2. Zamień jednostki:

  1. 4,5 m2=………………………..cm2

  2. 14,56 ha= ………………………a

  3. 78cm2=…………………………dm2

  4. 20cm2=………………………..m2

  5. 4,5a=…………………………ha

  6. 742dm2=……………………… m2

Zadanie 3.
A) Pole rombu jest równe 24cm2, a jedna z przekątnych ma długość 8 cm. Jaką długość ma druga przekątna rombu?
B) Pole równoległoboku jest równe 60cm2 , a jego obwód 30 cm. Oblicz długości boków tego równoległoboku, jeżeli wiesz, że jego wysokość jest równa 6 cm.


Zadanie 4.

Oblicz pole trapezu prostokątnego, którego podstawy mają długość 11 cm i 6 cm, a ramię prostopadłe do podstaw jest równe 8cm.

Zadanie 5.

Oblicz pole równoległoboku o podstawie równej 1,5dm i wysokości 4,5cm

Zadanie 6.

Wyznacz rozwartości kątów w trapezie prostokątnym o kącie ostrym równym 73o

Zadanie 7.

Wyznacz rozwartości kątów równoległoboku o kącie ostrym równym 64o.

Zadanie 8.

Jakie miary mają kąty w trojkącie prostokątnym równoramiennym?

Zadanie 9.

W trapezie równoramiennym jeden z kątów jest dwa razy większy od drugiego. Znajdź miary wszystkich katów w tym trapezie.

Zadanie 10.

W trojkącie równoramiennym miara kąta przy podstawie jest o 15o większa od kąta zawartego między ramionami. Oblicz miary wszystkich katów w tym trójkącie.

III. Część końcowa:
1. Podsumowanie pracy na lekcji.
2. Zadanie zadania domowego.
3. Pożegnanie