KONSPEKT DO ZAJEC Z PIŁKI SIATKOWEJ

TEMAT: Doskonalenie wystawy przodem do zbicia.

Cele główne lekcji:

- umiejętności : uczeń potrafi wystawić piłkę w przód,

uczeń potrafi prawidłowo u stawić się do odbicia,

uczeń potrafi przyjąć prawidłową postawę siatkarską,

uczeń potrafi prawidłowo ułożyć ręce do odbicia,

uczeń potrafi prawidłowo odbić do partnera sposobem oburącz dolnym

i górnym.

- sprawności : uczeń kształtuje koordynację ruchową,

uczeń kształtuje zwinność,

uczeń kształtuje skoczność,

uczeń doskonali precyzję zagrania.

- wiadomości : uczeń zna znaczenie dokładnego wystawienia piłki w czasie gry,

uczeń zna przepisy gry w siatkówkę,

uczeń wie, jak prawidłowo zagrywać piłkę do partnera,

uczeń potrafi współpracować w zespole.

- wychowawcze : uczeń wykazuje chęć do podnoszenia swojej sprawności fizycznej,

uczeń potrafi wykonać powierzone mu zadania,

uczeń dba o bezpieczeństwo swoje i współćwiczących.

KLASA: II C

DATA: 25-04-2005

MIEJSCE ZAJĘĆ: sala gimnastyczna

CZAS TRWANIA: 45'

LICZBA ĆWICZĄCYCH:

POMOCE DYDAKTYCZNE: piłki do siatkówki

PROWADZĄCY: Łukasz Wojtaszek

PRZEBIEG LEKCJI

LP.

TOK LEKCJI

ZADANIA SZCZEGÓŁOWE

CZAS

METODY I FORMY

UWAGI

1.

Ćwiczenia organizacyjno - porządkowe.

Zbiórka, powitanie, sprawdzenie gotowości do zajęć, podanie tematu lekcji, omówienie znaczenia rozgrzewki i bezpieczeństwa w czasie zajęć.

2'

frontalna

pogadanka

2.

Zabawa ożywiająca.

Berek po liniach. Ćwiczący ustawieni na liniach boiska do piłki siatkowej. Nauczyciel wyznacza jednego ćwiczącego, który jest berkiem. Na umówio­ny sygnał berek goni pozostałych, którzy poruszają się krokiem dostawnym po liniach. Po dotknięciu któregokolwiek ćwiczącego następuje zmiana ról.

4'

frontalna

zabawowo-klasyczna

3.

Ćwiczenia kształtujące.

- w truchcie ćw. rozgrzewające i wzmacniające mięsnie NN i RR

- krążenie RR w przód i w tył,

- podskoki na LN i PN,

- przeplatanka

- krok odstawno dostawny.

- w marszu odrzuty RR w bok,

- krążenia przedramionami w przód i w tył,

- wymachy i wypady NN w przód i w bok.

- w rozsypce krążenia głowy,

- T,

- bioder,

- stawami kolanowymi i skokowymi do zewnątrz i wewnątrz,

- skłony T w przód,

- skrętoskłony,

- przysiady,

- wyrzuty NN w tył z przysiadu podpartego,

- wyrzuty NN w bok naprzemianstronnie

-klęk podparty wyrzuty LN na przemian z PN.

7'

frontalna

naśladowczo-ścisła

4.

Część główna

- realizacja tematu lekcji

Zapoznanie się z miejscem wystawienia piłki.

Podział boiska na strefy według rysunku.

0x08 graphic
0x01 graphic

Uczniowie podzieleni na dwie drużyny

i ustawieni po obu stronach siatki.

W każdej drużynie ćwiczący wystawiający stoi w strefie III bokiem do siatki w odległości 70 cm od niej.

Należy zwrócić uwagę, aby przodu była noga dalsza od siatki.

Reszta współćwiczących z piłkami, ustawiona rzędem w strefie IV na linii 3 m wykonuje kolejno dorzut piłki wysokim łukiem do wystawiającego. Ten chwyta piłkę w wyskoku sposobem oburącz górnym, a następnie wypy­-

cha ją dłońmi sprzed twarzy wysokim łukiem

tak, aby spadła w pobliżu linii bocznej boiska (ok. 50 - 60 cm od siatki). Po kilku wystawieniach piłki -zmiana wystawiającego.

- ustawienie i początek ćwiczenia jak poprzednio, tylko wystawiający wykonuje odbicie piłki sposobem oburącz górnym

- ustawienie bez zmian. Uczeń wystawiający ustawiony w strefie III. Reszta ćwiczących ustawiona w strefie II na linii 3 metrów. Ćwiczący nagrywają sposobem oburącz górnym podrzuconą sobie piłkę

i zbliżają się do siatki, aby złapać w wyskoku, w wyprostowane w górze
ręce, piłkę wystawioną wysokim łukiem przez wystawiającego. Po kilku powtórzeniach - zmiana wystawiającego

Należy zwrócić uwagę na miejsce opadania piłki - przy linii bocznej (50 -60 cm od siatki)

- ustawienie ćwiczących w trójkach na połowie boiska do siatkówki. Nagrywający ustawiony w strefie V, wystawiający w strefie III, ą trzeci zawodnik w strefie IV tyłem do siatki, a przodem do nagrywającego. Za­
wodnik nagrywający odbija piłkę sposobem oburącz górnym lub dolnym
do strefy III, wycofuje się za linię końcowa i powraca do strefy V. Wysta­wiający w strefie III wystawia piłkę wysokim łukiem, na linię boczną do stojącego tam zawodnika, który w wyskoku odbija piłkę sposobem obu­rącz górnym do zawodnika w polu obrony. Po 10 powtórzeniach - zmiana o jedno miejsce zgodnie z ruchem wskazówek zegara.
Należy zwrócić uwagą, aby po odbiciu piłki ręce wystawiającego pozostały
przez chwilę wyprostowane w górze.

0x01 graphic

6'

7'

7'

7'

zadaniowo - ścisła

Zwracam uwagę na dokładność wykonywanie ćwiczeń

5.

Ćwiczenia korektywne.

- Pisanie liter palcem na plecach kolegi i odgadywanie ich

- Ćwiczenie wzmacniające mięśnie stóp.

Siad ugięty, piłka uniesiona między złączonymi podeszwami stóp. Plecy wyprostowane. Energicznym unie­sieniem stóp wyrzut piłki do góry na wysokość ok. l m i chwyt piłki w obie i dłonie.

2'

2'

naśladowczo-ścisła

zadaniowo-ścisła

6.

Zakończenie

Zbiórka, sprzątanie przyrządów, ocena umiejętności uczniów, omówienie lekcji, pożegnanie.

2'

pogadanka

Szkoła bierze udział w programie promowania aktywnego trybu życia