KONSPEKT LEKCJI - 21. IX 1998 r.

TEMAT: Rzut do kosza jednorącz, z wyskoku po zatrzymaniu na jedno tempo

CELE GŁÓWNE LEKCJI:

1.UMIEJĘTNOŚCI: rzut do kosza jednorącz, doskonalenie rzutu z biegu po kozł.

2.MOTORYCZNOŚĆ: koordynacja, siła RR

3.WIADOMOŚCI: podst. przepisy gry

4.AKCENT WYCH.: uwagi o kulturze kibiców na meczach koszykówki

KLASA: III D, DZ

MIEJSCE: sala gimnastyczna

CZAS: `45

L.ĆW.:

PRZYBORY I PRZYRZĄDY: piłki koszykowe

TOK LEKCJI

ZADANIA SZCZEGÓŁOWE

UWAGI ORG.-METOD.

1.Zorganizowanie grupy i sprawdz. gotowości do zajęć

  1. Zbiórka i sportowe przywitanie

  2. Sprawdzenie obecności

  3. Odłożenie niebezpiecznych przedmiotów

Ustawienie w szeregu

UU podają kto jest nieobecny

2.Motywacja do uczestnictwa w lekcji

1. Podanie tematu lekcji

  1. Omówienie przydatności w grze rzutu z wyskoku po zatrzymaniu na jedno tempo W.

  1. Pokaz rzutu przez N

Ustawienie j.w.

3.Rozgrzewka,

psychomotoryka,

profilaktyka.

Rozgrzewka skrócona po lekcji LA na boisku szkolnym

  1. N zadaje ćwiczenia oswajające z piłką - krążenia, podrzuty, toczenia, podania, wyrzuty

  2. Rzuty na 4 kosze po kozłowaniu z biegu po obiegnięciu tyczek.

Rozsypka przed N

Po rzucie z prawe strony przechodzimy na rzut z lewej strony

4.Kształtowanie umiejętności, dosk. sprawności i rozw.

zdolności twórczych

Ustawienie na długiej linii boiska przy drabinkach, przodem do N

  1. Siad prosty - wyrzut piłki jednorącz znad głowy

  2. Podrzucamy piłkę, dobiegnięcia, zatrzymanie na jedno tempo, piłkę trzymamy nad głową

  3. Przodem do drabinek, wyskoki z wyprostem RR jak do rzutu i uderzenie piłki o drabinki

  4. Jak w punkcie 2 + markujemy rzut do kosza

  5. Podrzut piłki zatrzymanie na jedno tempo, wyskok i próba rzutu

  6. J.w., lecz zatrzymanie na jedno tempo po jednym koźle

PODZIAŁ NA 2 GRUPY NA DWA KOSZE

  1. Rzuty do kosza z linii przerywanej koła po zatrzymaniu na jedno tempo z kozła lub podrzutu piłki

  1. Konkurs - która drużyna zdobędzie szybciej 10 koszy, rzutem po zatrzymaniu na 1 tempo z kozła lub podrzut

  2. Gra szkolna na 2 kosze z wyjaśnieniem i egzekwowaniem błędu połowy W.

x 10 - prawidłowa praca RR - N koryguje błędy

Po wykonaniu każdej szerokości boiska UU wracają na swoje miejsce w dowolnie wybranym sposobem kozłowania S.

2 szer.

2 szer.

x 5

Zwracamy uwagę na wykonanie Ćw. wolno, ale precyzyjnie

Podział na 2 drużyny tak jak odbywał się konkurs

5.Uspokojenie org.

1. Rzuty osobiste z linii przerywanej koła, każdy do 2 celnych

Kto trafi odkłada piłkę w wyznaczone miejsce i ustawie się na linii

6.Czynności org.-wychowawcze.

  1. Podsumowanie lekcji

  2. Wyróżnienie najlepiej ćwiczących - rzucających

  3. Przypomnienie o prawidłowym zachowaniu się na meczach W.

Ustawienie j.w.

7.Nastawienie do zadań i ćwiczeń w czasie wolnym.

  1. Namowa do wykorzystania tego elementu w grze podwórkowej

  2. Uczenie się przez oglądanie meczy w TV

  3. Sportowe pożegnanie

Ustawienie j.w.