Scenariusz zajęć świetlicowych przygotowanych przez p. Annę Grabarz w dniu 12.04.2011r.

Jednostka czasu: 2 godz.

Temat: Jak radzić sobie ze stresem?

Cel główny;

Cele operacyjne:

Uczeń zna:

Uczeń umie:

Metody i formy:

Środki dydaktyczne: pisaki, duży arkusz papieru, kartki A-4, kredki, płyta CD z muzyką relaksacyjną.

Przebieg zajęć

Wstęp:

  1. Powitanie grupy przez prowadzącego. Krótkie wprowadzenie do tematu zajęć.

  1. Zabawa „ Dotyk”.

Dzieci stają w kręgu i po kolei przekazują sobie dotyk np: dotykając pleców, kolan.

  1. Rundka.

Dzieci siedzą w kręgu na dywanie. Każdy z uczestników kończy zdanie:

„ Dzisiaj czuję się…”.

  1. Zabawa „ Strząsanie wody”.

Uczniowie stoją w kręgu i wykonują ruchy przypominające strząsanie wody zaczynając od rąk, baski, kolana, całe ciało.

Rozwinięcie;

  1. Ćwiczenie

Uczniowie kolejno podają własne definicje „Stresu”. Nauczyciel zapisuje je na tablicy lub arkuszu papieru.

Pomocnicze pytania:

  1. Zabawa relaksacyjna „ Pisanie nosem”.

Dzieci stoją w kręgu i próbują napisać nosem np.; swoje imię, leniwe ósemki w poziomo i pionowo oraz innymi częściami ciała np.: barkiem, kolanem, biodrem.

  1. Zabawa „Swobodne oddychanie”.

Przy włączonej muzyce relaksacyjnej uczestnicy swobodnie oddychają np.; całą klatką piersiową, z uniesionymi ramionami, z uniesionymi rękoma do góry, jak piesek.

  1. Zabawa „ Różne sposoby chodzenia”.

Dzieci poruszają się po sali naśladując chodzenie np.; dziecka, żołnierza, staruszków, nastolatka, robota, gumowe kostki, jedna noga sztywna.

  1. Zabawa „ Cień”.

Uczestnicy dobierają się w pary. Jedna osoba wykonuje ruchy a druga je naśladuje.

Zakończenie:

  1. Praca plastyczna.

Uczniowie słuchając muzyki relaksacyjnej, kredkami malują witraże, w barwach odpowiadających ich aktualnemu odczuciu i nastrojowi wypływającemu z muzyki.

  1. Omówienie prac- wystawa.

Każdy uczeń prezentuje i omawia swoją pracę, zwracając uwagę na znaczenie użytych w niej barw.

  1. Rundka końcowa.

Dzieci siedzą w kręgu i kolejno kończą zdanie:

„ Dzisiaj zajęcia były dla mnie….”.

13. Podsumowanie ustne. Podziękowanie. Pożegnanie.

Uwagi końcowe: