WYKONAŁA: KONSPEKT LEKCJI.

PATRYCJA KOZA

GR. I B

TEMAT:. Nauczanie przyjęć piłki w powietrzu, doskonalenie poznanych elementów.

CELE GŁÓWNE LEKCJI:

1.UMIEJĘTNOŚCI: nauczanie przyjęć piłki klatką piersiową i udem, dosko -

nalenie uderzeń i prowadzenia piłki

2.MOTORYCZNOŚĆ: koordynacja (orientacja przestrzenna), zwinność

3.WIADOMOŚCI: technika przyjęć piłki

4.AKCENT WYCH.: kultura osobista i postawa na zajęciach

KLASA: V

MIEJSCE: boisko szkolne

CZAS: 90'

L.ĆW.: 24

PRZYBORY I PRZYRZĄDY: piłki do nożnej, tyczki

TOK LEKCJI

ZADANIA SZCZEGÓŁOWE

UWAGI ORG.-METOD.

1.Zorganizowanie grupy i sprawdz. gotowości do zajęć

  1. Zbiórka i sportowe powitanie

  2. Sprawdzenie obecności

  3. Wywołanie pozytywnej atmosfery

Ustawienie w półokręgu

1'

2.Motywacja do uczestnictwa w lekcji

  1. Podanie tematu lekcji

  2. Demonstracja elementów technicznych

Ustaw. jw.

2'

3.Rozgrzewka,

psychomotoryka,

profilaktyka.

  1. Zabawa ożywiająca - berek w parach z prowadzeniem piłki; para schwytana przez berka staje jeden za drugim, aby mogła kontynuować zabawę inna para wymienia podanie między nogami stojących.

  2. Ćw. RR - ustaw. rozsypka w parach, PW rozkroczna - w truchcie w różnych kierunkach wymiana dowolnych podań w obszarze ograniczonym.

  3. Ćw. NN - Jw. ,ale wymiana piłki przez uderzenia nogami.

  4. Ćw. RR i NN - ustaw. w parach naprzeciw siebie, PW 1U - rozkroczna - żonglerka, PW 2U - przysiad podparty: wyrzut NN w tył, ugięcie RR w podporze przodem, wyprost RR, skurcz NN do przysiadu podpartego, wyskok w górę; zmiana ćwiczących.

  5. Ćw. T pł. czołowa - ustaw. bokiem do siebie, PW - rozkroczna - równoczesne skłony w bok z piłką w RR nad głową

  6. Ćw. T pł. strzałkowa - ustaw. tyłem do siebie, PW - siad prosty - piłka w RR nad głową, 1U skłon w przód, 2U skłon T w tył (tak że T i uda jedna linia) wytrzymanie i zmiana ćwiczących

  7. Ćw. T pł. poprzeczna - ustaw. jw. - PW siad ugięty - przechwyty boczne w tą samą i przeciwną stronę przez skręt T

  8. Ćw. T pł złożona - ustaw. tyłem do siebie w odległości 5 m. PW - siad ugięty - przez skrętoskłon potoczenie piłki do partnera z tyłu za plecami, który w tej samej pozycji chwyta piłkę, wyprost do PW i wykonuje to samo. (w lewo i w prawo)

  9. Ćw. mm brzucha - ustaw. tyłem do siebie - PW - leżenie tyłem piłka między stopami 1U - leżenie przerzutne wymiana piłki bez pomocy RR, leżenie tyłem

  10. Ćw. mm grzbietu - ustaw. przodem do siebie, PW - leżenie przodem - w skłonie T w tył wymiana podań

  11. Podskoki - ustaw. przodem do siebie PW - rozkroczna, piłka między NN 1U - przez podskok podanie do 2U

Piłka na parę 5'

1'

1'

5 x każdy

5 x w L i P. str.

5 x w L i P. str.

5 x w P. i L str.

5 x w P. i w L str.

6 x

2 x 15

10 x każdy

4.Kształtowanie umiejętności, dosk. sprawności i rozw.

zdolności twórczych

Obwód stacyjny:

  1. Nauczanie przyjęcia piłki w powietrzu :

A - klatką piersiową:

  • w parach 1U podrzuca łukiem piłkę partnerowi, który po przyjęciu piłki chwyta ją

  • jw. z dobiegu

  • jw. po odbiciu piłki od podłoża podanie piłki do partnera

B - udem

  • podrzucenie piłki na wys. Klatki piersiowej, głowy przyjęcie piłki, przekazanie piłki partnerowi

  • 1U podrzuca piłkę 2U, który ją przyjmuje

  • jw. w biegu

  1. Doskonalenie rzutów karnych:

A - podział na dwa zespoły, z odległości 10 m. strzał na pustą bramkę

B - w dwóch zespołach, konkurs który zespół szybciej trafi 7 x

  1. Doskonalenie prowadzenia piłki połączone ze strzałem na bramkę:

A - jeden U jako bramkarz, prowadzenie piłki w dwójkach z próbą strzału na bramkę, osoba strzelająca zmienia bramkarza

B - jeden U jako bramkarz, prowadzenie piłki w dwójkach, w wyznaczonym miejscu zatrzymanie piłki podeszwą przez 1U i bieg w bok za bramkę, 2U po nabiegu próba strzału

4. Mała gra 6:6 na trzy bramki (gra znana)

A - pierwszy obwód, B - drugi obwód

2'

2'

2'

2'

2'

2'

Każdy zawodnik wykonuje 10 strzałów, zapamiętując liczbę trafień 5'

Drużyna przegrana wykonuje ćw. zadane przez zwycięzców 5'

5'

5'

30'

5.Uspokojenie org.

W parach 1U żonglerka do skucia, 2U liczy ilość podbić - zmiana

3'

6.Czynności org.-wychowawcze.

  1. Odniesienie sprzętu na miejsce

  2. Pochwała najlepiej ćwiczących

  3. Korekta najczęściej popełnianych błędów

Ustaw. w dwu-szeregu 3'

7.Nastawienie do zadań i ćwiczeń w czasie wolnym.

  1. Zachęcenie do gry w piłkę na boisku po zajęciach szkolnych

  2. Sportowe pożegnanie

Ustaw. jw. 2'