Konspekt lekcji wychowania fizycznego

-gry i zabawy ruchowe-

Klasa: IV

Data: 20 XI 2005 r.

Prowadzący: Danuta Darłak

Temat lekcji: Gry i zabawy ruchowe w formie współzawodnictwa.

Cele lekcji:

Umiejętności: Uczeń potrafi posługiwać się różnymi przyborami nietypowymi

w ćwiczeniach i zabawach.

Uczeń umie wykorzystać wiedzę z różnych przedmiotów w czasie

rywalizacji.

Uczeń umie bezpiecznie poruszać się po określonej przestrzeni

w czasie gier i zabaw z przyborem.

Motoryczność: Uczeń kształtuje szybką orientację przestrzenną, koordynację

ruchową, zwinność, zręczność, skoczność i szybkość.

Wiadomości: Uczeń zna ćwiczenia i zabawy, które kształtują poszczególne cechy

motoryczne i poznaje nowe przybory nietypowe oraz możliwości ich

wykorzystania do ćwiczeń.

Utrwalanie wiadomości z różnych przedmiotów.

Wychowawczy: Uczeń przestrzega reguł zabaw, kształtuje w sobie odpowiedzialność

grupową i potrafi współpracować w zespole.

Miejsce zajęć: sala gimnastyczna.

Pomoce: 16 sztuk krzeseł, 2 piłki siatkowe, 2 kartony i 2 długopisy, 4 kulki z gazety, 2 kocyki, szarfy dwukolorowe ( 2x8), 4 gazety, 2 worki

Tok lekcji

Treść i przebieg ćwiczeń

Dozowanie

1.Organizacja

lekcji.

2.Zabawa ożywiająca

1. Ćwiczenia kształtujące z użyciem nietypowego przyrządu .

2. Rywalizacja w zespołach.

1. Ćw. uspokajające i korektywne.

2. Czynności porządkowe.

Cz. I - ok. 8 min

Zbiórka w siadzie klęcznym przed ustawionymi krzesłami, powitanie, sprawdzenie obecności i gotowości do zajęć. Podanie tematu i zadań głównych lekcji. Podział na 2 zespoły oznaczone szarfami (każdy uczeń siedzi w siadzie skrzyżnym z boku krzesełka swojego zespołu ).

- krzesła ustawione w dwóch rzędach na sali

„Kto szybciej i równiej” - na gwizdek uczniowie biegają po sali rzucając swoją szarfę na podłogę, na drugi gwizdek zabierają z podłogi jedną dowolną szarfę swojego zespołu i szybko siadają w siadzie skrzyżnym obok swojego krzesła (korekta postawy).

Cz. I I - ok. 32 min

  • Każdy uczeń ustawia się w dowolnym miejscu na sali ze swoim krzesłem.

  • RR na oparciu krzesła, uniesienie RR w górę - powrót na oparcie, RR w bok - powrót na oparcie.

  • Siad klęczny, prawym bokiem do krzesła - PR oparta na kolanie, LR łukiem nad głową dotyka oparcia. Zmiana układu RR .

  • Pozycja stojąc twarzą do oparcia krzesła. Ułożenie prostej PN na oparciu krzesła, RR w bok, plecy proste. Uginanie i prostowanie LN w kolanie, zmiana.

  • Postawa twarzą do oparcia krzesła, wymachy raz PN, raz LN nad oparciem.

  • Leżenie tyłem, chwyt za nogi krzesła RR. Przenieś NN za głowę i dotknąć stopami siedzenia krzesła. Opuścić NN do leżenia. Powtarzając ćw. staramy się stopami dotknąć do oparcia krzesła.

  • Przeczołgiwanie się pod swoim krzesełkiem.

  • Siad na krześle, RR obejmują oparcie, NN proste w kolanach. Wykonujemy nożyce pionowe.

  • W siadzie na krześle, NN w rozkroku, skrętoskłony głowy i T - dotknąć prawym uchem lewego kolana i odwrotnie.

  • Pozycja j.w. - skłony głową w dół, na „4” siad z wyprostem RR w górę.

  • PN oparta na krześle, skłony pogłębione do obu nóg. Zmiana ułożenia nóg.

  • W siadzie okrocznym skręty T w lewo i prawo z dotknięciem oparcia krzesła ręką przeciwną.

  • Wychodzenie na krzesło i schodzenie z drugiej strony.

  • Przeskoki przez siedzenie krzesła.

  • Leżenie bokiem na krześle, jedna ręka w podporze na podłodze. Wymachy nogi w górę. Zmiana na drugi bok.

Krzesełka ustawione w dwóch rzędach, uczniowie ustawieni zespołami, każdy siedzi na krzesełku. Za wygraną zespół otrzymuje 1 pkt, zespół przegrany dostaje dodatkowe pytanie z różnych przedmiotów, za które może uzyskać 1 pkt.

  • Zabawa bieżna „Kto szybciej”.

Każde dziecko z zespołu ma swój numerek. N. po kolei lub w różnej kolejności wywołuje jakiś numerek. Dzieci, które są danym numerkiem wstają z krzesła i biegną, kto szybciej do ustawionego kartonu, w którym leży piłka siatkowa. Uderzają piłką o ścianę i po złapaniu wkładają ją do pudełka i wracają biegiem na krzesło.

Pytanie dodatkowe: Wymień nazwy 4 rzek polskich.

  • Zabawa na czworakach „Wyścig taczek”.

Pierwsza para z rzędu wyrusza do linii mety- ustawiony karton (jeden trzyma kolegę za uniesione w górę nogi). Na mecie zostają „taczki” a współćwiczący biegnie na start, by z następną osobą tworzyć parę, ale tym razem zamienia się na „taczkę”. Osoba, która zostaje na mecie ma za zadanie wpisać na kartonie nazwę drzewa liściastego i wraca na swoje krzesło.

Wygrywa drużyna, która pierwsza ukończy wyścig. Dodatkowe punkty (po1 pkt.) zdobywają oba zespoły za każdą z napisanych nie powtarzających się nazw .

Pytanie dodatkowe: Wymień nazwy 4 drzew iglastych.

  • Zabawa rzutna „Kto celniej”.

Uczniowie wykonują po 2 rzuty kulkami gazetowymi, PR i LR z wyznaczonego miejsca do stojącego naprzeciw pudełka. Zwycięża drużyna, która ma więcej celnych rzutów.

Pytanie dodatkowe: Wymień nazwy 3 polskich gór.

  • Zabawa siłowa „ Pływanie na materacu”.

Pierwsi z rzędów wykonują siad klęczny na kocyku. Opierając się dłońmi o podłoże przesuwają się wraz z kocem do przodu bez pomocy NN i po okrążeniu stojącego kartonu wracają biegiem na stojąco do rzędu przekazując kocyk następnej osobie czekającej na krześle. Wygrywa zespół, który pierwszy ukończy zadanie.

Pytanie dodatkowe: Wymień 3 konkurencje

lekkoatletyczne.

  • Zabawa bieżna „Samoloty”.

Pierwsi z rzędów zakładają gazety na rozstawione szeroko ramiona i biegną do stojącego kartonu. Omijając go wracają tak samo do rzędu przekazując gazety następnemu, czekającemu na krześle zawodnikowi. Kto szybciej.

Pytanie dodatkowe: Podaj różnicę liczby 40.

  • Zabawa skoczna „Wyścig w workach”.

Uczniowie na sygnał wykonują skoki w worku do linii mety. Na mecie starają się napisać poprawnie ortograficznie wyraz podany przez N. Następnie powraca biegiem trzymając worek w ręce do swojego rzędu i przekazuje go następnemu siedzącemu na krześle. Wygrywa drużyna, która pierwsza ukończy wyścig. Dodatkowe punkty (po 1 pkt.) zdobywają oba zespoły za każdy z poprawnie napisanych wyrazów.

(WYRAZY: żaba, harcerz, wróbel, żołnierz, pszczółka, huśtawka, róża, podróż, żółw, Józek).

Pytanie dodatkowe: „Podaj nazwy 4 gier drużynowych.”

  • Konkurs ogólnoprzedmiotowy - „Prawda - fałsz”

N. odczytuje stwierdzenie, które jest prawdziwe lub fałszywe. Na ten sygnał wybiegają pierwsi z rzędów i starają się jak najszybciej zdobyć szarfę koloru czerwonego (fałsz) lub niebieskiego (prawda). Za prawidłowe odgadnięcie i szybsze zdobycie szarfy zawodnik uzyskuje mały punkt dla zespołu.

STWIERDZENIA PRAWDZIWE I FAŁSZYWE:

- Dziś jest wtorek.

- Matejko był słynnym kompozytorem.

- Ruch jest niezbędny dla życia i zdrowia człowieka.

- Słońce krąży wokół Ziemii.

- Wieloryb to ryba.

- Hokej to gra indywidualna.

- Słodycze nie powodują próchnicy zębów.

- Kwadrat jest prostokątem.

Podanie wyników rywalizacji.

Cz. III - ok. 5 min

  • Zadanie problemowe - Ułożenie litery B z ciał uczniów danego zespołu.

  • Marsz we wspięciu na palcach, RR w górę z szarfą.

  • Marsz z wysokim unoszeniem kolan (wdech nosem, wydech buzią), RR w górę, w dół z szarfą trzymaną oburącz oburącz z przodu.

  • „Wycieranie ręcznikiem” - w siadzie skrzyżnym, szarfa za plecami - przesuwanie „ręcznika”poziomo i skośnie.

Zbiórka w siadzie skrzyżnym, pożegnanie sportowe.

2 min

3 razy

5 razy

5 razy

5 razy

5 razy

5 razy

5 razy

10 razy

10 razy

5 razy

po 5 razy

po 5 razy

5 razy

5 razy

po 5 razy

1 raz

1 raz

2 razy

1 raz

1 raz

1 raz

1 raz

Opracowała: Danuta Darłak