co już potrafimy 6latki 2


Co już potrafimy?

0x08 graphic
Scenariusz zajęć sprawdzających umiejętności dziecka 6-letniego w zakresie pojęć matematycznych

Cele ogólne:

Metody pracy:

Pomoce do zajęć:

Przebieg zajęć:

  1. Dzieci siedzą w kole, dyżurny rozdaje każdemu dziecku pudełko po Kinder-niespodziance

  2. Nauczyciel: Witam Was! Dzisiaj pobawimy się w liczenie. Jak myślicie, do czego będą nam potrzebne te małe pudełeczka?
    Oprócz pudełek mam jeszcze ziarenka - wiecie jakie? Jakiej rośliny? - to fasola - będziemy liczyć ziarenka fasoli.

  3. Pokażę Wam teraz kartonik z liczbą - każdy z was włoży do swojego pudełka tyle nasion, ile pokazuje liczba.
    Nauczycielka pokazuje liczbę 4 - dzieci wkładają nasiona do swojego pudełka.
    Sprawdzanie - każde dziecko wykłada swoje nasiona przed sobą na dywanie i głośno przelicza.
    Nauczyciel: jaką liczbę pokazałam? Ile nasion powinno być w pudełku? - 4

  4. Nauczyciel: teraz włóżcie swoje nasionka do pudełka i zamknijcie oczy - ja do każdego pudełka dołożę kilka ziarenek lub zabiorę. Nauczycielka dokłada każdemu dziecku nasiona.
    Ile ziarenek było? - 4 A ile macie? - ćwiczenia w przeliczaniu - każde dziecko wysypuje zawartość swego pudełka i liczy - kilka osób może przeliczyć głośno; Ile nasion teraz macie? - np. 9 Co zrobiłam? - ile nasion wam dodałam? - 5

  5. Połóżcie kartonik z liczbą, która pokazuje, ile nasion było - dzieci podpisują liczbą 4 - co zrobiłam z waszymi nasionkami? Połóżcie znak, który mówi, że dołożyłam, dodałam wam nasionka - dzieci wybierają i dokładają kartonik ze znakiem „dodać” - teraz połóżcie kartonik, który pokazuje, ile wam dodałam nasion - 5; ile to jest 4 i 5 nasion. Połóżcie odpowiedni znak i liczbę - dzieci dokładają = 9
    Czytanie ułożonego zapisu matematycznego: 4+5=9
    Brawo!

  6. W nagrodę spróbujcie ze swoich nasion ułożyć trójkąt - dzieci układają, nauczycielka sprawdza

  7. Dzieci z powrotem wkładają ziarenka do pudełka - nauczycielka tym razem zabiera, odejmuje np. po dwa ziarenka. Dzieci ponownie liczą, nazywają czynność nauczycielki - pani odjęła, zabrała; układają zapis matematyczny i odczytują go 9-2=7

  8. Układanie z nasion koła

  9. Zabawa ruchowa - klaśnij, tupnij lub podskocz tyle razy - ile pokazuje liczba. Nauczycielka podnosi kartonik z liczbą - dzieci odczytują ją i wykonują tyle czynności ile wskazuje liczba

  10. Zakończenie zajęć - sprzątanie ziarenek

Uwaga: to tylko przykładowe polecenia dla dzieci, można ich zadawać więcej - w zależności od zainteresowania dzieci. Zajęcie pozwala nam sprawdzić poziom liczenia, rozpoznawania liczb i figur geometrycznych

Urodziny pajacyka

0x08 graphic
Badanie rozumienia mowy u dziecka 6-letniego

Pomoce do zajęć:

Przebieg zajęć:

  1. Nauczyciel opowiada historyjkę o pajacyku i jego przyjęciu urodzinowym:
    Poznasz dzisiaj pajacyka, który postanowił wyprawić swoje urodziny. Zaprosił swoich przyjaciół: dużego i małego misia. Mieszkały one w pobliskim lesie.

  2. Badanie rozumienia znaczenia słów

  • Pajacyk postanowił przed przyjściem gości zmienić wystrój pokoju. Pomóż mu w tym: