Scenariusz lekcji języka angielskiego

Klasa: II a

Nauczyciel : S. Chlastawa

Temat: Christmas - tradycje bożonarodzeniowe w Wielkiej Brytanii i Stanach Zjednoczonych

Czas trwania : 45 min

Data: 15. 12. 2008

Cele lekcji:

- uświadomienie różnorodności kulturowej oraz kształtowanie postaw tolerancji wobec

innych zwyczajów

- zapoznanie ze słownictwem związanym ze świętami Bożego Narodzenia- ćwiczenia
w mówieniu i pisaniu

- aktywizowanie uczniów oraz kształtowanie w nich pewności siebie w posługiwaniu się

językiem obcym

Pomoce dydaktyczne:

flashcardy przedstawiające słownictwo związane ze świętami

wordcards

karty pracy

Formy pracy :

Praca z całą klasą

Praca indywidualna

Metody pracy:

audiolingwalna

pokaz

elicytacja

Praca z tekstem

TPR ( metoda reagowania całym ciałem )

Przebieg lekcji:

  1. Przywitanie, czynności porządkowe.

  2. Rozgrzewka językowa: zabawa ruchowa .

  3. Zapoznanie uczniów ze zwyczajami bożonarodzeniowymi w Wielkiej Brytanii
    i Stanach Zjednoczonych. Porównanie ich z tradycjami polskimi.

  4. Wprowadzenie za pomocą flashcardów nowego słownictwa związanego ze świętami ( Father Christmas, Christmas Tree, star, stocking, present, Christmas cake, cracker, card ) . Kilkukrotne powtórzenie wyrazów za wzorem. Dobieranie podpisów do ilustracji. Pisanie palcem po plecach kolegi wybranych wyrazów. Uzupełnianie krzyżówki .

  5. Zabawa językowa: uczniowie ustawiają się przy świątecznym „muffinku „ oznaczonym numerem, który poda nauczyciel.

  6. Rozmowa dotycząca świątecznych prezentów. Podpisywanie obrazków przedstawiających zabawki, które uczniowie najczęściej znajdują pod choinką. Nazywanie i pokazywanie ruchem w jaki sposób można się bawić otrzymanymi prezentami, utrwalenie konstrukcji : „ Fly a kite” , „ride a bike” „dress a doll” „bounce a ball”.

  7. Zapoznanie z zapisem „Wesołych Świąt „ w różnych językach.

  8. Zapisywanie życzeń świątecznych na karcie pracy, wklejenie ich do zeszytu.

  9. Wyjaśnienie zadania domowego oraz podsumowanie lekcji.