Konspekt lekcji: 14-15

Data: 3.03.2003r

Dyscyplina: Pływanie

Temat: Nauczanie ruchów ramion do kraula na grzbiecie

Klasa/płeć: I

Ilość uczniów: 10

Miejsce ćwiczeń: pływalnia kryta

Czas: 2 * 45 min

Przybory: deski pływackie, obręcze

Cele główne lekcji:

  1. Umiejętności: uczeń potrafi poprawnie wykonywać pracę ramion do kraula na

grzbiecie

  1. Motoryka: uczeń kształtuje siłę RR i NN

  1. Wiadomości: uczeń zapoznał się z wiadomościami dotyczącymi higieny

i bezpiecznego zachowania się na pływalni

  1. Akcent wychowawczy: uczeń zdaje sobie sprawę jak ważna jest systematyczność

I wytrwałość

Imię i nazwisko prowadzącego: Leszek Rus


Tok lekcji

Zadania szczegółowe

Dozowanie

Uwagi

organizacyjno - metodyczne

1.Zorganizowanie grupy i sprawdze- nie gotowości do zajęć.

2. Nastawienie do aktywnego udziału w lekcji.

3.Rozgrzewka, psychomotoryka i profilaktyka

1. Zbiórka.

2. Sportowe powitanie.

3. Sprawdzenie obecności i gotowości do zajęć.

1. Podanie tematu i celów lekcji.

2. Motywacja do aktywnego udziału w lekcji.

Na lądzie:

1.Skłony tułowia w przód z pogłębianiem - w rozkroku, ręce oparte na barkach partnera.

2.Tyłem do partnera chwytamy go za ręce i robimy wykrok w przód.

3.Skłony tułowia w bok.

4.Krążenie naprzemianstronne ramion w przód i w tył z ustawieniem dłoni do kraula na grzbiecie.

5.W opadzie - skrętoskłony.

6.Krążenie stawów nadgarstkowych i skokowych.

7.W siadzie prostym podpartym - „rowerek nogami”.

Przejście pod natrysk.

2'

2'

x 4

x 4

x 4

x 8

x 6

1'

1'

- w dwuszeregu

- osoby niećwiczące siadają na ławce

- kontrola stroju

- pływanie na grzbiecie wpływa na korekcję wad postawy.

- w rozsypce dobieramy się parami.

- w rozsypce

4. Kształtowanie umiejętności, doskonalenie sprawności

i rozwijanie zdolności twórczych.

Pokaz - nauczyciel przypomina i omawia pracę nóg do kraula na piersiach i na grzbiecie.

1.”Berek kucany” - zabawa ożywiająca.

2.”Karuzela” - zabawa z ćwiczeniem leżenia na piersiach.

3.Leżenie na grzbiecie, chwyt prostymi ramionami za głową za brzeg basenu - naprzemianstronne ruchy nóg.

4.Poślizg na grzbiecie z deską trzymaną jedną ręką nad głową, druga ręka wzdłuż tułowia - naprzemianstronna praca nóg.

5.Poślizg na piersiach z deską trzymaną nad głową wyprostowanymi rękami - naprzemianstronna praca nóg.

6.Ruchy nóg do kraula na piersiach, z powrotem na grzbiecie - z deską nad głową.

7.Wydechy do wody - 10.

8.”Wyścig fok” - zabawa skoczna z jednoczesnymi ruchami ramion w tył.

9.W staniu naprzemianstronne krążenia ramion w tył dłoni do kraula na grzbiecie - wiatraki.

10.Wraz z partnerem - leżenie na grzbiecie w rozkroku - partner trzyma współćwiczącego za nogi, leżący wykonuje naprzemianstronne ruchy ramion (w miejscu, później w ruchu).

11.Z deską między kolanami - jednoczesna praca ramion.

12.”Przeciąganie” - zabawa z obręczami.

13.Praca nóg do kraula na piersiach i do grzbietu - dwie długości, bez deski.

1'

1'

1'

x 3

x 2

x 2

x 2

x 10

1'

x 2

x 2

x 2

x 2

2 x 25m

- na płytkiej części pływalni, wyznaczamy jedną osobę jako berka, dzieci poruszają się skacząc

- w kole odliczamy do dwóch, na sygnał np.: jedynki kładą się a dwójki chodzą w prawo (ćwiczący cały czas trzymają się za ręce)

- zwrócić uwagę na ruchy nóg we wszystkich stawach

- zwrócić uwagę na wdech podczas pracy nóg.

-dzieci ustawiają się przy ścianie basenu na sygnał biegną w tył pomagając sobie rękami poprzez krążenie w tył

- zwrócić uwagę na utrzymywanie wysoko uniesionych bioder.

- ręce trzymane wyprostowane nad głową.

- pływanie ok.10m. zachować odstęp pomiędzy ćwiczącymi

-podzielić dzieci na pary i rozdać im obręcze, na sygnał poprzez jednoczesną pracę ramion próbują się przeciągać, zachować odstęp pomiędzy parami.

5. Uspokojenie organizmu.

6. Czynności organizacyjne i wychowawcze.

7. Nastawienie uczniów do aktywności ruchowej w czasie wolnym.

14.Wydechy do wody.

15.”Dokładanka” - z deską, chwyt nad kolanami, praca ramion.

16.Z deską - naprzemianstronne ruchy ramion.

1. Ćw. rozciągające.

1. Zbiórka

2. Omówienie błędów.

3. Pochwała dla najlepiej ćwiczących

1. Zachęcenie do samodzielnej aktywności w czasie wolnym.

2. Sportowe pożegnanie.

x 10

x 2

x 2

2'

2'

1'

- pływanie dwóch długości basenu,

zachować odstęp