Scenariusz zajęcia otwartego w grupie 4,5- latków

Cel ogólny:

-wzmacnianie więzi emocjonalnej z rodziną

Cele szczegółowe: DZIECKO:

-integruje się ze swoimi bliskimi podczas wspólnych zabaw

-wie jak radzić sobie z własnym zachowaniem agresywnym

-rozwija koncentrację, zmniejsza napięcie, wycisza się

-przełamuje onieśmielenie, dokładnie wykonuje ćwiczenia

-właściwie reaguje na utwór muzyczny

-jasno i komunikatywnie wyraża swoje myśli

Metody:

-zabawowo-naśladowcze, Weroniki Sherborne

Formy:

-zabawy indywidualne, w parach i w grupie

Przebieg:

  1. Przywitanie się „iskierką”.

  2. Cwiczenia prowadzące do poznania własnego ciała:

-wyczuwanie nóg i rąk, siad ugięty: tupanie stopami, rozcieranie i poklepywanie

kolan, uderzanie rękami o podłogę.

-jazda dookoła mamy „na pupie” po podłodze

3. Ćwiczenia „razem” w parach

-w siadzie, kolana ugięte, twarze zwrócone do siebie. Witają się: paluszki, kolana,itp.

-„domek”-dorosły robi mostek, dziecko bawi się wewnątrz, obok

4. Ćwiczenia „przeciwko” w parach

-„paczka”- dziecko stara się rozwinąć paczkę

-„plastelina”- dziecko napinając mięsnie przykleja się do podłogi, dorosły stara się je

Odkleić

  1. Ćwiczenia "z" w parach (aktywny, bierny)

-„skała”- siad ugięty, tyłem do siebie, pchanie

-turlanie dzieci przez dorosłych

-„worek”- leżenie tyłem, trzymanie za nadgarstki bądź nogi, ciągnięcie dziecka po

sali

  1. Zabawy z chustą animacyjną- „rybki w morzu”- kołysanie dziecka

  2. Ćwiczenia uspokajające „fotelik”- słuchanie muzyki relaksacyjnej, przytulanie, głaskanie itp.

8. Pożegnanie „iskierką”- podziękowanie za wspólne ćwiczenia i zabawy.