Scenariusz zajęć przeprowadzonych w grupie 3-4 latków

Temat tygodnia: Nadchodzi jesień

Temat kompleksowy: „Idzie jeż

Data: 24.09.2009

Cele Ogólne:

Cel poznawczy: zapoznanie z treścią wiersza „Jeż”

Cel kształcący: zapoznanie z nową techniką plastyczną, wdrażanie zasad posługiwania się klejem oraz papierem kolorowym, rozwijanie sprawności motoryki małej ręki

Cel wychowawczy: wdrażanie do uważnego słuchania oraz bezpiecznej zabawy, wdrażanie do zachowania czystości miejsca pracy

Cele szczegółowe:

Metody:

Środki dydaktyczne:

I. Przebieg dnia:

  1. Przywitanie się z dziećmi: „ Witam wszystkie dzieci, które...”, wprowadzenie do tematu dnia.

  2. Rozwiązywanie zagadek słownych: „ Kasztan”

  3. „Kasztaniaki”- zabawy ruchowe przy piosence

II. Przebieg zajęć:

  1. Wysłuchanie wiersza, pt. „Jeż”.

  2. Rozmowa kierowana do wiersza: o czym był wiersz, kto w nim się pojawił...?

  3. Zaprezentowanie dzieciom nowej techniki plastycznej

  4. Omówienie z dziećmi zasad postępowania z klejem i papierem kolorowym, czyli ile należy dozować kleju, jakie kawałki papieru kolorowego należy wyrywać, w jaki sposób należy posługiwać się klejem.

  5. Zwrócenie uwagi na zachowanie czystości ubrań oraz miejsca pracy

  6. „ Jeż”- wydzieranka z kolorowego papieru:

  7. Ekspozycja- wystawa prac dzieci.

III. Zabawy dzieci w różnych kącikach zainteresowań, porządkowanie kącika przyrodniczego.

IV. Zabawy na przedszkolnym placu zabaw- nauczyciel przypomina o zasadach korzystania z placu zabaw.

V. Poobiedni odpoczynek dzieci przy dźwiękach muzyki relaksacyjnej.