Konspekt zajęć korekcyjno - kompensacyjnych dla grupy czworga dzieci z klasy I

Diagnoza

Zaburzenia orientacji w schemacie ciała i przestrzeni

Pamięć wzrokowa znacznie obniżona

Zaburzenia koncentracji uwagi

Słaba koordynacja wzrokowo-ruchowa

Cele główne

Cele szczegółowe

Formy pracy : grupowa, indywidualna

Metody pracy : ćwiczeniowa, gier dydaktycznych, rozmowa kierowana , działań praktycznych

Przebieg zajęcia

  1. Powitanie różnymi częściami ciała według instrukcji nauczyciela.

( Dzieci siedzą na dywanie w parach zwrócone do siebie twarzami).

Na hasło „Witają się palce” - dzieci dotykają się palcami rąk, na hasło „ Witają się ręce” - dzieci dotykają się rękami, itd. : nogi, kolana, uszy, czoła.

  1. Zabawa - „Piłka w kole' - rozpoznawanie imion.

Dzieci podają sobie piłkę (turlając ją), wymieniając głośno imię dziecka, do którego ją wysyłają.

  1. Pisanie lewą i prawą ręką równocześnie.

Rysujemy palcami w powietrzu koła, spirale, linie proste pionowe i poziome , kwadraty, trójkąty.

4. Ćwiczenia oddechowe:

Oddychaj miarowo licząc od 1 do 4, powtarzaj liczenie. Myślisz tylko o wymawianych cyfrach. Jeśli się pomyliłeś w liczeniu zacznij liczenie od nowa.

5. Zabawa dydaktyczna

„ Szukam pary”- dzieci dostają kartoniki z liczbami od 1 do 4 i mają podejść do pojemnika z kartonikami z kropkami od 1 do 4. Na polecenie N.” Znajdź parę” podnoszą do góry ręce z kartonikami (np. lewa ręka kropki, prawa liczbę )

„ Przygotowania do startu” - każde dziecko bierze dowolny kartonik z liczbą od 1 do 4.

Dzieci ustawiają się najpierw w dowolnym porządku, a potem według kolejności numerów startowych mówiąc przy tym : Pierwszy jest Tomek, ma numer startowy jeden. Drugi jest Staś, ma numer startowy dwa itd.

Który z kolei, ile?

N. poleca dzieciom głośno odliczyć: 1 2 3 4 .

Teraz 4 dzieci wsiada do wagonu.

Odliczają:

6. Liczby w kolorach ( N. rozdaje dzieciom komplety klocków}

(Potrzebne są cztery klocki.)

  1. Różnicowanie i układanie figur geometrycznych pod względem kształtu i koloru

(Dzieci otrzymują w kopertach kolorowe figury geometryczne ).

(Można wykonać to samo ćwiczenie, ale według kolorów np. .żółty, zielony, czerwony, niebieski.)

  1. Ćwiczenia utrwalające - N. podaje polecenia: