KONSPEKT ZAJĘĆ ŚWIETLICOWYCH

TEMAT: Bawimy się dbając o czystość naszego otoczenia

CEL GŁÓWNY: Poznanie sposobów wykorzystania surowców wtórnych do zabawy.

Uczulenie na estetykę otoczenia.

CELE OPERACYJNE:

Dziecko potrafi:

METODY: pogadanka, zabawowa, czynnego działania, aktywizująca

FORMY: grupowa, indywidualna

ŚRODKI: stare gazety, worki na śmieci, woreczki jednorazowe, kolorowe sznurki, mazaki, papier kolorowy, klej, nożyczki, butelki plastikowe, butelka szklana, płyta z muzyką, karteczki z zagadkami, worek ze śmieciami.

GRUPA: 20 osób

CZAS: 1,5 godz.

WIEK: 6,7-latki

PRZEBIEG ZAJĘĆ:

I Powitanie dzieci.

Pogadanka na temat konieczności segregowania śmieci i dbania o estetykę i czystość naszego otoczenia. Przedstawienie dzieciom różnic pomiędzy papierem i plastikiem. Zwrócenie uwagi na kolory koszy do segregacji śmieci.

  1. Zabawa - SEGREGOWANIE ŚMIECI

Dzieci dzielą się na dwa zespoły: chłopcy i dziewczynki. Każda grupa ma za zadanie posegregować zgromadzone przez nauczyciela papierowe i plastikowe śmieci i umieszczenie ich w odpowiednim koszu. Wygra ta grupa, która zrobi to jako pierwsza.

  1. Zabawa - Żabki

Dzieci zostają w grupach jak przy poprzedniej zabawie. Nauczyciel układa stare gazety tworząc z nich dwa tory- „kamienie”, po których dzieci- „żabki” muszą przedostać się na drugą stronę rzeki. Dzieci powinny skakać z „kamienia” na „kamień” obunóż. Wygrywa ta drużyna, która pierwsza przejdzie na drugi brzeg „rzeki”.

  1. Zabawa - Butelkowa zgadywanka

Dzieci siadają w kole. Prowadzący kręci butelką. To dziecko, które wskaże butelka odpowiada na zagadkę, wcześniej wylosowaną z woreczka. Jeśli odpowiedź będzie poprawna to w nagrodę kręci butelką.

  1. Zabawa - Gazetowe pląsy w rytm muzyki

Nauczyciel układa na podłodze gazety (liczba o 1 mniejsza niż liczba uczestników). Dzieci
w rytm muzyki poruszają się pomiędzy nimi. Gdy muzyka nagle się zatrzyma każdy
z uczestników ma za zadanie stanąć na gazecie. Zabawa trwa tak długo aż dzieci się nie znudzą.

  1. Zabawa - Wykonujemy Stworki

Dzieci zajmują miejsca przy stolikach. Nauczyciel na każdy stolik wysypuje woreczki jednorazowe, kolorowe sznurki, mazaki, gazety, butelki plastikowe. Pokazuje dzieciom w jaki sposób wykonać workowe duszki, gazetowe stworki, czapki z gazet, kokardy z gazet.

II Zakończenie zajęć

Przypomnienie dzieciom, że od tej pory powinny starać się segregować śmieci i dbać
o czystość naszej planety i swojego otoczenia.

Pożegnanie i podziękowanie za spędzony czas i wspólną zabawę.

Opracowała: Karolina Oszek