22 02 2013 zimą ubieramy się ciepło


Scenariusz zajęć w grupie 5-latków

Data i miejsce: 22.02.2013, Zespół Szkolno-Przedszkolny w Zalasowej

Czas trwania zajęć: 30 min.

Prowadząca: Anna Patyk

Temat bloku: Zimą ubieramy się ciepło

Temat dnia: Zdrowym być

Zapis do dziennika: „Ciepło - zimno” - zabawa dydaktyczna. Doskonalenie orientacji przestrzennej - strona prawa i lewa. Wdrażanie do odkładania zabawek na swoje miejsce. „Ania idzie na spacer” - zabawa dydaktyczna połączona z zabawą naśladowcza „Ubieramy się”. Doskonalenie umiejętności ubierania się stosownie do pogody. Utrwalenie kolejności zakładania ubrań. „W drodze do Krainy Zdrowia” - zabawa ruchowo-artykulacyjna. Doskonalenie aparatu wymowy, reagowanie na znaki. Podporządkowanie się regułom. „Paweł zachorował” - wykonanie zadania w kartach. Rozumienie konieczności dostosowania ubioru do warunków atmosferycznych. Rozwijanie myślenia przyczynowo-skutkowego. Swobodne wypowiedzi na temat treści obrazka.

Cele ogólne:

Cele operacyjne:


Formy pracy:

Metody pracy:


Środki dydaktyczne: zabawki do schowania, pachołek, lalka, różnorodne ubrania i obuwie; szablony ubrań, K3 s.28, klej, CD2 13.

Przebieg zajęć:

  1. „Ciepło - zimno” - zabawa dydaktyczna. Ustawienie pośrodku sali pachołka, od którego wyznaczamy kierunek prawy i lewy. Dziecko szukające otrzymuje informację, że zabawka, której szuka znajduje się na prawo lub na lewo od pachołka. Jego zadanie polega na szukaniu po właściwej stronie. Zdzieci podpowiadają określeniami: zimno, ciepło, gorące, parzy. Po skończonej zabawie wybrane dzieci odkładają kolejno zabawki na ich stałe miejsca.

  2. „Ania idzie na spacer” - zabawa dydaktyczna. Zapoznanie z lalką Anią, która wybiera się do krainy zdrowia. Dzieci muszą zadecydować, jakie ubrania ma założyć - jest zimno i pada śnieg - założyć rajstopy, spodnie, koszulkę, ciepły sweter, kurtkę, szalik, czapkę, rękawiczki, śniegowc. Uzasadnienie swojego wyboru. Zwrócenie uwagi na kolejność ubierania się: spodnie, buty, kurtka, szalik, czapka, rękawiczki. Wyjaśnienie konsekwencji ubierania się w innej kolejności - pocenie się, wyjście na dwór i w rezultacie przeziębienie.

  3. „Ubieramy się” - zabawa naśladowcza. Dzieci poruszają się po sali zgodnie z rytmem wystukiwanym przez Nauczyciela na kołatce (marsz, bieg, podskoki). Na przerwę w grze naśladują zakładanie pokazywanych przez Nauczyciela (w odpowiedniej kolejności) ubrań.

  4. „W drodze do Krainy Zdrowia” - Zabawa inscenizowana przy muzyce. Kraina Zdrowia  jest bardzo blisko, dlatego idziemy do niej na nogach.

  1. „Paweł zachorował” - wykonanie ćwiczenia w kartach. Paweł idąc do Krainy Zdrowa zachorował. Znajdźmy teraz tego przyczynę. Opowiadanie co się dzieje na obrazkach. Wycinanie obrazków i paska z prawej strony. Układanie obrazków na pasku, a potem naklejanie ich wg kolejności zdarzeń. Na obrazkach nalepianie odpowiednich liczb.

  2. „Zdrowa piosenka” - śpiewanie piosenki.


