SCENARIUSZ ZAJĘĆ W GRUPIE DZIECI 3-LETNICH PRZEPROWADZONYCH METODĄ DOBREGO STARTU WG

M. BOGDANOWICZ

 

 

Temat zajęć: „Jeżyk”

Cele ogólny:

-          integracja grupy (doskonalenie umiejętności zgodnego współdziałania podczas zabaw w grupie);

-          doskonalenie umiejętności koncentracji uwagi, orientacji w schemacie własnego ciała i przestrzeni.

Cele operacyjne:

Dziecko potrafi:

-          wskazywać części swojego ciała;

-          wystukać rytm usłyszanej piosenki;

-          radzić rytm usłyszanej piosenki;

-          rysować wzory w rytm jednocześnie śpiewanej piosenki;

-          określić wielkość: mały, duży.

Formy pracy: indywidualna, grupowa i zbiorowa.

Środki dydaktyczne: magnetofon, kaseta z nagraną piosenką, obrazek objaśniający treść piosenki, woreczki wypełnione grochem, karty ze wzorem do odtwarzania, karty do ćwiczeń, ołówki.

Przebieg zajęć:

1. Zajęcia wprowadzające

a.       Powitanie

b.      Ćwiczenia orientacji w schemacie ciała (witamy poszczególne części ciała)

c.       Uczenie się piosenki pt. „Jeżyk”

d.      Rozmowa o piosence (Kto śpi w ogródku? Dlaczego nie podamy ręki jeżowi?)

2. Zajęcia właściwe

a.       Ćwiczenia ruchowe - dzieci ruchem ilustracji treści piosenki (pokazują jak śpi jeżyk, jak się porusza)

b.      Ćwiczenia ruchowo - słowne: dzieci śpiewają piosenki i wystukują jej rytm:

-          pięścią, dłonią i stopą o woreczek wypełnionym grochem

-          klaskaniem

c.       Ćwiczenia ruchowo - wzrokowo - słuchowe:

- demonstrowanie wzoru dzieciom (dzieci wskazują

3. Zajęcia końcowe